Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmę musisz leczyć

Grażyna Woźniak
Nie wszystkie rodzaje zaćmy kwalifikują się do stosowania operacyjnej metody leczenia.
Nie wszystkie rodzaje zaćmy kwalifikują się do stosowania operacyjnej metody leczenia. Fot. Krzysztof Łokaj
W trakcie redakcyjnego dyżuru, na pytania Czytelników, dotyczące leczenia zaćmy, odpowiadała dr nauk med. Ewa Jakubiec - Blajer.

- Czy można zapobiec zaćmie?

- Takiej możliwości nie ma.

- Jak więc można ją leczyć?

- Jedyną skuteczną metodą jest operacja. Najnowocześniejszą metodą usuwania zaćmy, powszechnie dziś stosowaną w świecie, a także w naszym kraju jest tzw. fikoemulsyfikacja, określana również jako FAKO.

Nie wolno jednak zapominać, że ostateczną decyzję, dotyczącą metody operacyjnej, podejmuje lekarz okulista. Nie wszystkie rodzaje zaćmy kwalifikują się, bowiem do stosowania nowej metody.

- Czeka mnie zabieg usunięcia zaćmy. Czy w wieku 60 lat można poddać się tej operacji bez ryzyka, zważywszy, że moja kondycja zdrowotna nie jest najlepsza?

- Często trafiają do nas pacjenci ze schorzeniami serca, nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Nie wykluczają one przeprowadzania tego typu zabiegów. Większość operacji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jest przytomny.
Znieczuleniu poddaje się jedynie operowane oko. Jest to ważne ze względu na możliwość współpracy z chirurgiem, w trakcie zabiegu. Bywa, że konieczne jest użycie narkozy np. u pacjentów chorych psychicznie.

- Jaki warunek trzeba spełnić, by zabieg mógł być wykonany?

- Każdy pacjent jest dokładnie badany. Jego ogólny stan zdrowia musi być dobry. W przypadku przewlekłych schorzeń np. krążeniowych, choroba serca musi być stabilna, nadciśnienie tętnicze unormowane. Przed operacją zaleca się wykonanie szczepień przeciwko żółtaczce wszczepiennej typu B.
Osoby, które już na nią chorowały, nie muszą stosować tego rodzaju profilaktyki. W ich przypadku zabieg będzie możliwy po ustąpieniu czynnej fazy wspomnianej choroby.

- Jaki czynniki uniemożliwiają wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy?

- Przewidywany brak poprawy widzenia po operacji jest głównym przeciwwskazaniem. Nie operujemy również wtedy, gdy pacjent cierpi na choroby zakaźne, infekcje lub jego ogólny stan zdrowia jest nie najlepszy.

- Czy po operacji w miarę szybo można zacząć normalnie funkcjonować?

- Przez pewien okres czasu trzeba zrezygnować z wykonywania pewnych czynności, do momentu prawidłowego zagojenia się rany pooperacyjnej. A to potrwać może nawet kilka miesięcy.

Zaraz po zabiegu nie wolno m. in. dźwigać ciężkich przedmiotów. Równie niewskazane jest uprawianie sportów. Należy oszczędzać wzrok, nie przemęczając go nadmiernie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24