NOWINY24
  POLECAMY

  To się czyta i ogląda

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To się czyta i ogląda

  • Miauuuuu... koty naszych Czytelnikówi
  • Antyki, zabawki i letnie opony. Na giełdzie samochodowej kupisz wszystko
  • Studniówka 2019 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie

  Zadania do...

  Zadania do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok wybierzemy na przełomie kwietnia i maja

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Zadania do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok wybierzemy na przełomie kwietnia i maja

  ©Krzysztof Kapica

  Tegoroczne głosowanie na zadania Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Listę zwycięskich projektów będzie znana w czerwcu.
  Zadania do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok wybierzemy na przełomie kwietnia i maja

  ©Krzysztof Kapica

  Komisja do spraw Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego jest już po pierwszym posiedzeniu. Pracujący w niej radni poświęcili je na opracowanie harmonogramu prac nad przyszłorocznym budżetem.

  - I wstępny plan już mamy. Zakłada on takie rozłożenie kolejnych etapów, aby w czerwcu zakończyć liczenie głosów i opublikować wyniki. Doświadczenie, jakiego nabraliśmy podczas poprzednich edycji pokazuje, że rozciąganie całej procedury na jesień nie ma sensu.
  Podczas lutowej sesji przedstawimy harmonogram do zatwierdzenia – mówi Wiesław Buż, radny Rozwoju Rzeszowa, przewodniczący komisji. Z jego zatwierdzeniem raczej nie powinno być problemu, bo komisja składająca się z przedstawicieli wszystkich klubów w radzie miasta opracowała go wspólnie.

  Luty komisja poświęci na spotkania z przedstawicielami rad osiedli, organizacji pozarządowych i mieszkańcami. Będzie także promować przyszłoroczny budżet, przede wszystkim w internecie. Komunikaty promocyjne mają być także wyświetlane w autobusach MPK. Propozycje zadań do realizacji w przyszłym roku będzie można zgłaszać między 7 a 21 marca. Następnie do 11 kwietnia zaplanowano czas na ich weryfikację. Potrwa ona kilka dni, a 16 kwietnia urzędnicy opublikują listę przedsięwzięć zakwalifikowanych do głosowania.

  - Czas na oddawanie głosów planujemy między 16 kwietnia a 8 maja. Będzie można głosować zarówno tradycyjnie, dostarczając karty we wskazane miejsca, lub przez internet. Szczególnie ten drugi sposób był w ubiegłym roku bardzo popularny i liczymy, że również tym razem mieszkańcy będą chętnie z niego korzystać – mówi Wiesław Buż. Zapowiada, że w tym roku głosy oddawane metodą tradycyjna będą wnikliwiej sprawdzane.

  - Wszystko po to, aby zminimalizować liczbę nieważnych kart. W ubiegłym roku było ich sporo. Między innymi dlatego, że głosy oddały osoby, które mieszkają poza Rzeszowem – dodaje Wiesław Buż. Zapowiada, że liczenie głosów potrwa nie dłużej, niż do 7 czerwca, najpóźniej 12 czerwca zostaną ogłoszone wyniki.

  - Dzięki temu wybrane przez mieszkańców zadania będzie można spokojnie przygotować do realizacji i zapisać je w projekcie budżetu miasta na kolejny rok. To tym bardziej istotne, że jesienią są wybory samorządowe i zostawienie budżetu obywatelskiego na ten okres doprowadziłoby do zamieszania – przekonuje radny Buż.

  Tymczasem miejscy urzędnicy przygotowują już przetargi na realizację zadań, które na ten rok mieszkańcy wybrali w ubiegłorocznym głosowaniu. Wśród inwestycji ogólnomiejskich będą to m.in. modernizacja kompleksów sportowych przy ulicach Matuszczaka i Solarza. Za około milion złotych rozbudowy doczeka się także stadion sportowy przy ulicy Stanisława Gliwy na osiedlu Słocina.

  Niemal 500 tys. zł ma kosztować wymiana sprzętu informatycznego w rzeszowskich bibliotekach publicznych. Na osiedlach przeważają inwestycje w place zabaw i boiska sportowe przy blokach i szkołach. Ma przykład na Miłocinie w parku powstanie ścieżka dydaktyczna i urządzenia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. Ale są też inwestycje bardziej przyziemne, jak wymiana ogrodzenia wokół SP 31 przy ul. Pułaskiego, czy remont nawierzchni ulic Szwoleżerów i Podchorążych.

  Z kolei na osiedlu Załęże mieszkańcy wybrali do realizacji remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W rejonie ulic Ofiar Katynia i Broniewskiego mieszkańcy wybrali montaż dodatkowych kamer miejskiego monitoringu.  zobacz też: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie ma nowy sprzęt za 6,5 mln zł

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie