Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakład Mięsny SMAK-GÓRNO - gdzie tkwi tajemnica smaku

Józef Lonczak Fot. Darek Danek.
Jan Dec, główny technolog „Smak-Górno” wraz z współpracownikami marketingu prezentuje cienką wiejską kiełbasę ciesząca się uznaniem wielu konsumentów.
Jan Dec, główny technolog „Smak-Górno” wraz z współpracownikami marketingu prezentuje cienką wiejską kiełbasę ciesząca się uznaniem wielu konsumentów.
Są firmy mające ugruntowaną pozycję rynkową i których produkty cieszą się od lat uznaniem konsumentów. Takim zakładom łatwiej przeczekać obecne spowolnienie gospodarcze.

 

Niemal wszystkie firmy odczuły już podwyżki cen energii i paliw. Dla wielu problemem stają się malejące zamówienia. Duże firmy eksportowe zwalniają pracowników, skracają czas pracy i obniżają zarobki. Mniejsze przychody ludności przekładają się na ograniczanie zakupów, co zaczynają odczuwać mniejsze firmy produkujące na lokalny rynek.

Zdrożały energia i surowce

- Znaczne podwyżki cen prądu i węgla już odczuliśmy. Podobnie jak podwyżki cen żywca, który w ostatnim czasie zdrożał o ok. 30 procent. Dlatego trudno na dłuższą metę utrzymać ceny naszych wyrobów na poziomie sprzed kilku miesięcy, kiedy koszty energii i surowca były niższe – wyjaśnia Eugeniusz Bernat, przewodniczący Rady Nadzorczej Zakładu Mięsnego Smak-Górno.

Zakład Mięsny Smak-Górno, który swoje wyroby sprzedaje 500 placówkach handlowych na terenie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Małopolski już odczuwa mniejsze zainteresowanie zakupami żywności w powiatach, gdzie nastąpiły masowe zwolnienia i skrócenie czasu pracy jak rejon np. Stalowej Woli, czy Niska. Ubożejący konsumenci oglądają każdy grosz i kupują mniej, albo wybierają najtańszą żywność.

Dobrze zainwestowali

Jednak takie zakłady jak Smak Górno mają swoje atuty. Są nimi wysoka jakość wyrobów i niepowtarzalny smak wielu wędlin i wyrobów. ZM z Górna jest jednym z liderów na podkarpackim rynku mięsno- wędliniarskim. Przed laty Zarząd z całą załogą podjęli ogromny wysiłek na rzecz jakości wyrobów, z wykorzystaniem tradycyjnych receptur, co przynosi teraz pozytywne efekty. Dzięki temu wyroby z Górna zdobyły uznanie nie tylko wśród ekspertów, ale smakoszy i zwykłych konsumentów. W czym tkwi tajemnica?

- Posiadamy stały nadzór weterynaryjny, tradycyjne i nowoczesne technologie. Wyróżnia nas szczególna dbałość o warunki przechowywania i transportu oraz długoletnie doświadczenie świetnie wyszkolonej kadry. Dbając o zadowolenie klientów gwarantujemy im najwyższą jakość naszych wyrobów – mówi Mieczysław Miazga, prezes zarządu Smak-Górno.

Docenione wysiłki

Wysoka jakość to teraz podstawa. Jednak niepowtarzalny smak produktów z Górna, to inne zagadnienie. To zalety smakowe (oprócz jakościowych) są najbardziej cenione podczas konkursów i wystaw. Smak Górno szczyci się m.in. ogólnopolskim certyfikatem AGRO POLSKA i Fair Play.

- Jednym z największych trofeów jest pierwsze miejsce za „drobiową suchą” uzyskane podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra-Tech. W Poznaniu zwyciężyliśmy spośród 39 zakładów z całej Polski, a nasz sukces jest tym większy, że w „drobiową sucha”, jest ceniona również przez podkarpackich konsumentów - dodaje Eugeniusz Bernat.

Tradycja i nowoczesność

Na pytanie o źródła smakowych sukcesów można usłyszeć odpowiedź o tajemnicach firmy. Dlatego w Smak Górnie z powściągliwością mówi się o recepturach i przygotowywania wędlin, zestawach przypraw i ziół, czy o warunkach wędzenia.

- Jak widać oparta na tradycyjnych metodach produkcja żywności nie musi się wcale kłócić z wyśrubowanymi normami unijnymi. Zaangażowaliśmy sporo pieniędzy modernizację zakładu w Górnie, aby spełniał najnowsze wymagania sanitarno-weterynaryjne. Wdrożyliśmy też System Kontroli Jakości HACCP – tłumaczy Mieczysław Miazga, który pełni także funkcję radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Nasze Dobre Podkarpackie

Wyroby ZM „Smak-Górno” zdobywają od lat nagrody i wyróżnienia. Także w naszym konkursie „Nasze Dobre Podkarpackie – znak jakości Nowin” mięsne przysmaki zdobywały laury.

- „Smak-Górno” otrzymało certyfikaty jakości Nowin za: Najlepszy Produkt Podkarpacia i „Najpopularniejszy Produkt Czytelników Nowin 2007”.

- Tytuł „Nasze Dobre Podkarpackie – znak jakości Nowin 2006” - Zakład Mięsny zdobył za Kiełbasę suchą pieczoną z Górna.

- W 2005 r. Czytelnicy Nowin za „Najpopularniejszy produkt Podkarpacia” uznali szynkę laurową wędzonkę wytwarzaną w Górnie.

- „Nasze Dobre Podkarpackie – znak jakości Nowin 2004”, przypadł ZM w Górnie za szynkę marszałkowską – wędzonkę. Wyrób ten otrzymał także od Czytelników tytuł: „Najpopularniejszy produkt Podkarpacia 2004”.

Ostatnio „Smak-Górno” otrzymał za polędwiczkę swojską tytuł Najlepszy Produkt Spożywczy Podkarpacia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24