Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończył się program edukacyjny „W służbie prawu". Wzięło w nim udział około 2900 uczniów

OPRAC.: US
Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części
Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części Archiwum Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie
W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 2309 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 542 uczniów szkół podstawowych.

Z sukcesem zakończył się program edukacyjny „W służbie” realizowany w roku szkolnym 2022/2023.

Tysiące uczniów z całej Polski wzięło udział w spotkaniach związanych z edukacją prawną młodzieży i prewencją przestępstw, realizowanych poprzez prowadzenie ciekawych zajęć w szkołach, jak i na terenie jednostek penitencjarnych.

W jednostkach podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie w spotkaniach w ramach programu edukacyjnego wzięło udział 2309 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 542 uczniów szkół podstawowych.

- Taka lekcja jest okazją, by uczeń np. przyszedł do więzienia, zobaczył Zakład Karny i przekonał się, że nie jest to przyjemne miejsce. Wówczas funkcjonariusze Służby Więziennej organizują kilkugodzinne spotkania, które mają wymiar profilaktyczny - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Zajęcia w szkołach podstawowych

Spotkania funkcjonariuszy Służby Więziennej z uczniami klas podstawowych miały miejsce na terenie szkół. Młodzież miała okazję poznać podstawowe zagadnienia prawne i przekonać się, że przestrzeganie prawa dotyczy każdego z nas. Dodatkowo zaprezentowano środki przymusu bezpośredniego, jak i również środki ochrony osobistej.

Dużą atrakcją dla uczniów były pokazy z udziałem psa służbowego, który miał za zadanie spośród kilku paczek znaleźć tę, z zakazaną substancją. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces szkolenia zwierząt oraz czym zajmują się w jednostce penitencjarnej. Podczas każdych zajęć młodzież poznała również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wysłuchała jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”.

- Tego typu spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej to świetna lekcja dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Mogą oni zobaczyć co dzieje się z człowiekiem, kiedy nie przestrzega on prawa – dodał gen. insp. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Spotkania w jednostkach penitencjarnych

Spotkania z młodzieżą na terenie jednostek penitencjarnych składały się z kilku części. Pierwsza obejmowała ogólne zagadnienia związane z prawem karnym. Uczniowie nauczyli się m.in odróżniać zbrodnie od występku. Dużą uwagę przykuł temat ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny, szczególnie w momencie osiągnięcia pełnoletności.

W ramach zajęć uczniowie mieli także okazję obejrzeć film pt. „Za pięć dwunasta” w reżyserii mjr Macieja Słysza, Rzecznika Prasowego Dyrektora Okręgowego SW w Rzeszowie. Film, który został oparty na faktach i nakręcony na terenie Zakładu Karnego w Rzeszowie wzbudził ogromne emocje wśród młodzieży. Warto zaznaczyć, że główne role w filmie odegrali sami osadzeni.

Dodatkowo w jednostkach penitencjarnych okręgu rzeszowskiego odbywały się lekcje bezpieczeństwa w ramach projektu pt. „Szanuj zasady – chroń życie” we współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego z Rzeszowa. Podczas spotkania młodzież poznała codzienną pracę Inspektorów i ich obowiązki służbowe, jednak głównym celem było wyjaśnienie uczniom zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać będąc użytkownikiem ruchu drogowego – zarówno jako kierowca, ale i jako pieszy. Inspektorzy wyjaśnili m.in czym jest „korytarz życia”, jakie są zasady korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy oraz o czym warto pamiętać zbliżając się do przejścia dla pieszych.

Kolejnym punktem wizyty uczniów na terenach jednostek penitencjarnych było spotkanie z osadzonymi. Młodzież poznała różnie historie i powody, dla których Ci młodzi ludzie znaleźli się w więzieniu. Od osadzonych młodzież usłyszała, że jedna zła decyzja, brak asertywności, brak powiedzenia słowa NIE, czy złe towarzystwo może przekreślić ich życie na długie lata.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć warunki odbywania kary pozbawienia wolności. Kilkuosobowa cela wypełniona tylko najpotrzebniejszymi i dozwolonymi rzeczami osadzonych nawet w najmniejszym stopniu nie przypominała pokoju nastolatka. Uczniowie zobaczyli również jak wygląda sala widzeń, pole spacerowe oraz kaplica. Młodzież dowiedziała się m.in jak wygląda rozkład dnia osadzonego, jak często może kontaktować się lub widzieć z rodziną.

- Realizowany projekt cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, która podkreślała w rozmowach, że forma przekazu treści była bardzo ciekawa i różniła się od typowych zajęć profilaktycznych, które są organizowane w szkołach – dodał mjr Piotr Pijanowski zastępca kierownika działu penitencjarnego, Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Przemyślu.

Podczas spotkań, uczniowie poznali również pracę funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zapoznali się z zasadami rekrutacji, usłyszeli jakie są możliwości rozwoju oraz jakie przywileje niesie wybór tej ścieżki kariery.

Spotkania z uczniami miały wymiar edukacyjny, poznawczy, ale przede wszystkim prewencyjny. Uświadomiły im, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem i zupełnie inną rzeczywistością. Młodzież przekonała się, że warto mieć w życiu marzenia, plany, a przede wszystkim dążyć do celu przestrzegając prawa.

- Młodzieży życzymy przede wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji oraz tego aby pamiętali o rzeczach i wydarzeniach, które kadra rzeszowskiej jednostki penitencjarnej starała się przybliżyć podczas spotkań organizowanych na terenie zakładów karnych - życzył mł. chor. Michał Basiak, Rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Nabór na rok szkolny 2023/2024 zostanie uruchomiony w połowie sierpnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.sw.gov.pl w zakładce „edukacja młodzieży”.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24