Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie otwarty dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

KOCh/ PAP
PAP/Darek Delmanowicz
17-18 czerwca będą odbywać się pierwsze wycieczki po rzeszowskim zamku. Pierwsi turyści już zwiedzili zamek. Oprowadzili ich przewodnicy rzeszowskiego oddziału PTTK. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej zachęcają również do obejrzenia Sali Pamięci.

Turyści będą mogli wejść do zamku 17 i 18 czerwca, 15 i 16 lipca oraz 19 i 20 sierpnia. Aby zobaczyć jego wnętrza, trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego.

Grupy zwiedzających mogą liczyć do 15 osób. Każda będzie miała godzinę na poznanie historii zamku. Pierwsze wejście będzie o godzinie 12.00, kolejne o 13.00, 14:00 i ostatnie o 15.00.

Rzeszowski zamek, w którym mieści się teraz sąd okręgowy, jest dość młody, ma nieco ponad 100 lat. Został wybudowany na miejscu dawnego Zamku Lubomirskich, którego historia sięga XVI wieku. Z rezydencji mieszkalnej stał się instytucją, w której Austriacy ulokowali sąd i więzienie.

Zwiedzanie będzie podzielone na dwie części. Przewodnicy PTTK opowiedzą o początkach zamku i jego losach pod rządami cesarstwa austriackiego. Na drugim piętrze pokażą dwie sale. W jednej była kiedyś sala balowa, w drugiej kaplica, o czym świadczą polichromie na suficie.

Z kolei historycy IPN zejdą z turystami do suteren zamku, gdzie mieści się „Sali Pamięci”. Przypomina m.in. o czasach, kiedy w zamku było więzienie niemieckie, a następnie komunistyczne. Pomiędzy 1944 a 1956 r. wykonano tam ponad 400 wyroków śmierci, zginęło m.in. ponad 100 żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

„Na wystawie prezentowane są na przykład fragmenty wspomnień z wywózek do łagrów sowieckich żołnierzy AK. Przypominamy Łukasza Cieplińskiego, który dowodził atakiem na to więzienie w październiku 1944 roku. Są też zdjęcia oraz inne materiały z archiwum IPN, które także dotyczą zamku i jego historii” – powiedział PAP historyk rzeszowskiego oddziału IPN dr Mirosław Surdej.

Można też zobaczyć oryginalne drzwi z celi więziennej, na której zachowały się napisy wykonane przez więźniów w latach 40. ubiegłego wieku. To są drzwi z siedziby Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, które mieściło się przy ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie. Dziś jest tam komenda miejska policji.

Zwiedzanie zakończy przejście podziemiami do fosy zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24