Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapaleniu przydatków winne są bakterie

Ewa Kurzyńska
Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz badań dodatkowych. Wskazane jest zrobienie wymazu z kanału szyjki macicy. Posiew pozwala precyzyjnie ustalić, jaka bakteria odpowiada za zakażenie. Wtedy można dobrać najskuteczniejszy antybiotyk
Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz badań dodatkowych. Wskazane jest zrobienie wymazu z kanału szyjki macicy. Posiew pozwala precyzyjnie ustalić, jaka bakteria odpowiada za zakażenie. Wtedy można dobrać najskuteczniejszy antybiotyk Krystyna Baranowska
Silny ból w podbrzuszu to najczęstszy objaw ostrego stanu zapalnego jajników i jajowodów.

Choroba dokucza najczęściej młodym, aktywnym seksualnie kobietom. Na zachorowanie bardziej narażone są także świeżo upieczone matki w okresie połogu, pacjentki po zabiegach ginekologicznych, np. wyłyżeczkowaniu macicy, kobiety po założeniu spirali.

- W 90 proc. przypadków do zakażenia dochodzi tzw. drogą wstępującą. Znaczy to, że bakterie dostają się do jajników i jajowodów, określanych wspólnym mianem przydatki, przez pochwę, szyjkę i jamę macicy - wyjaśnia lek. med. Dariusz Ulman, specjalista ginekologii i położnictwa z przychodni Słoneczny Stok Medyka w Rzeszowie.

Ponieważ zakażenie ma podłoże bakteryjne, konieczne jest leczenie antybiotykiem. Za rozwój stanu zapalnego odpowiadają najczęściej dwoinki rzeżączki, chlamydie, paciorkowce lub gronkowce.

- U ok. 10 proc. pacjentek bakterie docierają do przydatków wraz z krwią. źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów są wówczas ogniska zapalne w innych częściach organizmu, np. w zatokach, migdałkach, jamie ustnej. Przyczyną kłopotów może być chociażby ognisko w zepsutym zębie - dodaje specjalista.

Najczęstszym objawem ostrego zakażenia przydatków jest silny ból w podbrzuszu. Mogą towarzyszyć mu pieniste upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz gorączka (nawet powyżej 38 stopni C.).
- Pacjentki skarżą się często także na uczucie rozbicia. Niekiedy męczą je wymioty oraz biegunka lub zaparcia. Jeżeli podejrzewamy, że doszło do zapalenia przydatków, należy od razu zgłosić się do ginekologa - uczula doktor Ulman.

Gdy objawy są bardzo nasilone, konieczne może być leczenie w szpitalu.

- Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, badania ginekologicznego oraz badań dodatkowych. Wskazane jest zrobienie wymazu z kanału szyjki macicy. Posiew pozwala precyzyjnie ustalić, jaka bakteria odpowiada za zakażenie. Wtedy można dobrać najskuteczniejszy antybiotyk - mówi doktor Dariusz Ulman.

Zwykle lekarz zleca dodatkowo oznaczenie leukocytozy oraz badanie CRP (białko C-reaktywne). To marker stanu zapalnego. Jeżeli wynik przekracza normę, specjalista zyskuje pewność, iż ma do czynienia z infekcją.

- Antybiotykoterapia w przypadku zapalenia przydatków trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. Konieczne może być także przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych lub glikosterydów. Sumienne przyjmowanie zaleconych leków jest niezwykle ważne, gdyż niedoleczone zakażenie może przejść w stan przewlekły - ostrzega lekarz.

Wtedy dolegliwości stają się dyskretne. Chorej kobiecie mogą okresowo dokuczać pobolewania w okolicy krzyżowej kręgosłupa, w podbrzuszu. Może pojawiać się stan podgorączkowy.

- Wówczas - w przypadku spadku odporności - np. przy przeziębieniu lub chodzeniu w mokrym kostiumie kąpielowym, choroba może przybrać ostrą postać - zaznacza nasz ekspert.

Powikłaniem zapalenia przydatków może być rozprzestrzenienie się zakażenia na otrzewną lub powstanie ropni. Choroba prowadzi niekiedy do powstania zrostów w jajowodach. Te z kolei grożą ciążą pozamaciczną lub mogą utrudniać kobiecie zostanie matką.

- Stwierdzenie zrostów w jajowodach to nie wyrok - podkreśla doktor Ulman. - Takim pacjentkom można pomóc. Konieczny jest jednak zabieg laparoskopowy, za pomocą którego zrosty się usuwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24