Zapowiadają zaskarżenie uchwały śmieciowej w Przemyślu [WIDEO]

Norbert Ziętal
- Podwyżki za śmieci są mniejsze niż prezydent proponował we wrześniu, ale z moich informacji wynika, że zaraz po wyborach samorządowych będą kolejne podwyżki - mówi Błażej Wilk.
- Podwyżki za śmieci są mniejsze niż prezydent proponował we wrześniu, ale z moich informacji wynika, że zaraz po wyborach samorządowych będą kolejne podwyżki - mówi Błażej Wilk. Norbert Ziętal
Udostępnij:
Społeczna Komisja ds. Składowiska Odpadów w Przemyślu zapowiada zaskarżenie do wojewody i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwały „śmieciowej”. Podjęli ją przemyscy radni miejscy na ostatniej sesji.

Jak informowaliśmy, radni miejscy zdecydowali o podwyżce, od nowego roku, cen za wywóz śmieci. Miesięcznie od osoby opłata wyniesie 11 złotych za śmieci segregowane i 17 złotych za zmieszane. Obecnie jest to 9 i 15 złotych. Było to już drugie podejście do podwyżek. We wrześniu projekt uchwały w tej sprawie wycofano w trakcie sesji.

Chcą zaskarżyć uchwałę ze względu na błędy

Społeczna Komisja ds. Składowiska Odpadów zapowiada zaskarżenie uchwały do wojewody podkarpackiego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Komisja powstała kilka tygodni temu, aby zbadać sprawę wydzierżawienia składowiska odpadów prywatnej firmie i umowie podpisanej pomiędzy tą firmą i miastem, na przyjmowanie i zagospodarowanie śmieci.

- Zestawiłem uzasadnienia projektów uchwał przygotowanych na wrześniową sesję i na obecną. Analizując je odkryłem, że w zestawieniach są błędy. Badając dalej sprawę stwierdziłem, że ciężko mówić o przypadkowym błędzie. Przed sesją byłem na komisji budżetu i finansów Rady Miejskiej, zostałem dopuszczony do głosu. Zwróciłem wtedy uwagę na błędy w uzasadnieniu. Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla, tłumaczył, że doszło do pomyłek na linii urzędnik - komputer, podczas przepisywania danych. Jest to dziwne tłumaczenie, bo błędy są dwa, w dwóch różnych miejscach tekstu i ja takiego tłumaczenia „nie kupuję” - mówi Błażej Wilk ze Społecznej Komisji.

W uzasadnieniu uchwały są dwa błędy

O jakie błędy chodzi? W projekcie uchwały przygotowanej na wrześniową sesję znalazło się sformułowanie, że w ostatnich trzech latach ceny usług za zagospodarowanie odpadów komunalnych wzrosły o 34,7 proc. Tymczasem w uzasadnieniu do listopadowego projektu jest to już 42 proc. Podobnie jest z określeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia (które ma uzasadniać wzrost opłat za śmieci). We wrześniowej uchwale jest to 27 proc, w listopadowej 31,25 proc.

Ponadto, według Błażeja Wilka uzasadnienie do uchwały zostało napisane tak, aby uzasadniać tezę o konieczności podwyżek, a nie dostarczyć radnym danych do analizy. Choćby dlatego, że przedstawiono przykłady gmin, często odległych, w których opłaty za śmieci są wyższe niż w Przemyślu, a pominięto np. podobną do Przemyśla Stalową Wolę, gdzie opłaty są niższe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pewna pani
W dniu 10.12.2017 o 16:58, Anna napisał:

Ja nie wiem jak ci bezmyślni radni i cała ta świta będą mogli ludziom spokojnie spojrzeć w twarz. W Przemyślu mieszkają sami emeryci , renciści i bezrobotni oraz ci co zarabiają grosze. Taki radny podnosząc cenę za śmieci i wodę dobija tych ludzi. Wystarczy, że Pis zafundował nam ogólne podwyżki to jeszcze nasi bezradni robią to samo .Ludzie kto na nich głosował.Pensje nasze stoją nikt nie interesuje się tym, żeby ludziom trochę podnieść  zarobki tylko to grono pis o sobie myśli. Żenada

Pani Anno nie ma co narzekać bo nie jest tak zle,ja pracuję tak samo w budżetówce wynagrodzenie mam całkiem niezłe,pracy także niezbyt wiele w każdym razie jako nauczyciel nie przepracowuję się muszę przyznać i raz do roku stać mnie wyjechać na wczasu więc nie ma co tak narzekać bo jest coraz lepiej.

A
Anna

Ja nie wiem jak ci bezmyślni radni i cała ta świta będą mogli ludziom spokojnie spojrzeć w twarz. W Przemyślu mieszkają sami emeryci , renciści i bezrobotni oraz ci co zarabiają grosze. Taki radny podnosząc cenę za śmieci i wodę dobija tych ludzi. Wystarczy, że Pis zafundował nam ogólne podwyżki to jeszcze nasi bezradni robią to samo .Ludzie kto na nich głosował.Pensje nasze stoją nikt nie interesuje się tym, żeby ludziom trochę podnieść  zarobki tylko to grono pis o sobie myśli. Żenada

k
koko

Kuż dawno Państwo wzięło się za rządzących oszustów Warszawą, Krakowem, Łodzia i innymi miastami, a kiedy CBŚP, ABW i Komisja Weryfikacyjna weźmie się za władzę w Przemyślu ? chociażby likwidacją byłego szpitala wojskowego, gdzie teraz w szpitalu na Monte Cassino chorzy leżą na korytarzach, dlaczego sprzedano za bezcen piękne wille nad Sanem po zasańskiej stronie 

k
kaska

Włodarze ,miasta nic innego nie potrafią tylko drenować ubogich przemyślan kieszenie. To władze Przemyśla nie potrafią zupełnie gospodarować. chcą ciągłych podwyżek swoich pensji kosztem biednego społeczeństwa Przemyśla. Nic nie zrobili przez tyle lat niszczenia miasta poza okradaniem biednych przemyślan. Prezydent wraz ze swoimi przydoopasami siedzi i myśli jakby tutaj nadal okradać społeczeństwo. Tym wszystkim powinno zająć się ABW i CBŚP inaczej będą nas dalej okradacć

A
Aleks
Czy w Przemyślu ktoś interesuje się dzikimi wysypiskami śmieci w okolicach Kopca Tatarskiego od ulicy Grochowskiej. Pgk jeździ tam prawie codziennie ludzie chodzą na kijkach biegają. Jeżdżą na rowerach. Chcemy turystów a w mieście p.prezydencie służby miejskie nie panują tylko ceny rosną.
s
sir recykling

Bardzo dobrze że jest ktoś kto patrzy na ręce radzie miasta!My mieszkańcy Przemyśla mamyjuż dosyć cała Polska się rozwija a my jesteśmy wieki z tyłu,nawet ostatnio poseł Matusiewicz zauważył że rozwój miasta leży w kompetencji samorządu a tutaj co się dzieje nic kompletne nic,coraz większe pustki Przemyśl się wyludnia jedynie liczebność nadrabiają sąsiedzi ze wschodu,czas na dobrą zmianę także w Przemyślu!

M
Maximus Segregatus

Czteroosobowa rodzina w Dreźnie płaci rocznie 80 euro za śmieci - a czteroosobowa rodzina we Wrocławiu już 240 euro, czyli trzy razy więcej... Skąd ta różnica? Otóż w Niemczech, w Austrii, Holandii, Szwecji gospodarką odpadami zajmują się firmy gminne na zasadzie non-profit, a u nas jeszcze w XX wieku aferałowie orzekli, że odpady to czysty zysk - więc trzeba odpady zabrać gminom i oddać w ręce wyłanianych w przetargach operatorów kręcenia lodów... Tu jest ten zasadniczy błąd ustrojowy - jeśli chce się aby mieszkańcy byli skubani w comiesięcznych opłatach - to dlatego wydzierżawiono prywatnej firmie gminne składowisko. W innych krajach taki błąd jest niedopuszczalny - tam uznano, że gospodarka odpadami dla dobra mieszkańców   powinna pozostać jako monopol publiczny - czyli usługa komunalna świadczona przez administrację gminną jako jej zadanie własne... Trudno odkręcić ten błąd ustrojowy - ale bez tego nadal będziemy najgorsi w odpadach - a mimo tego z najwyższymi cenami usług...

 
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie