Zarobki we wschodniej Polsce rosną szybciej niż na zachodzie kraju?

Materiał informacyjny GOWORK.PL
Podział na Polskę A i Polskę B od wielu lat stanowi ważny punkt w debacie publicznej na temat zarobków Polaków, oraz ogólnej sytuacji ekonomicznej naszego kraju. Biorąc pod uwagę statystyki gromadzone przez wiele lat, trudno było nie zauważyć, że na wschodzie Polski średnio zarabia się mniej. Jednak czy coś się w tej materii zmieniło? Czy zarobki we wschodniej Polsce rosną szybciej niż na zachodzie kraju?

Jak wygląda rynek pracy na wschodzie, a jak na zachodzie Polski? Jakie różnice i podobieństwa możemy zauważyć? Gdzie zarobki rosną najszybciej? W jakich zawodach najbardziej opłaca się pracować? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rynek pracy na wschodzie i na zachodzie – różnice w zarobkach i zawodach

Pod wieloma względami rynek pracy na wschodzie i na zachodzie Polski jest podobny. Niemniej, jedną z podstawowych różnic jakie mogą się nam rzucać w oczy, będą oczywiście średnie wynagrodzenia – co nadal nie oznacza, że przez Wisłę wytyczona jest granica wysokich i niskich zarobków; jest ona dużo bardziej płynna.
Zdecydowanie najwyższe zarobki osiągnąć można w województwie mazowieckim, klasyfikowanym zwykle jako Polska centralna – wedle danych GUS, mediana wynagrodzeń na tym obszarze wynosi aż 8 662 złote brutto miesięcznie. Sytuacja na wschód od Warszawy prezentuje się rzeczywiście dużo gorzej. Najlepszym tego przykładem jest województwo świętokrzyskie, gdzie średnia pensja wynosi zaledwie 5 991 złotych brutto miesięcznie. Idąc dalej, alarmująco niską średnią wynagrodzeń zauważymy także w województwie lubelskim (6 061 złotych brutto), podkarpackim (6 073 złote brutto), warmińsko-mazurskim (6 122 złote brutto), czy podlaskim (6 129 złotych brutto).

Nie ulega więc żadnej wątpliwości kwestia, że województwa położone na wschodzie naszego kraju przodują w rankingach najniższych zarobków. Najwyższe zarobki z kolei (abstrahując od województwa mazowieckiego), rzeczywiście odnotujemy w województwach zachodnich. Będzie to przede wszystkim województwo śląskie (7 694 złote brutto) dolnośląskie (7 631 złotych brutto), pomorskie (7 490 złotych brutto) i wielkopolskie (6 864 złote brutto). Niemniej, jak już wspomnieliśmy wyżej, granica średnich zarobków jest dość płynna i nie jest wcale pewnym, że im dalej na zachód, tym wyższe zarobki. Przykład w tej materii może stanowić województwo kujawsko-pomorskie (6 322 złote brutto), czy województwo lubuskie – 6 520 złotych brutto.
Tym, co pośrednio wpływa na rozbieżności w wysokości zarobków w poszczególnych częściach kraju, jest struktura zatrudnienia. Lista zawodów deficytowych i nadwyżkowych publikowana przez GUS, dość jasno pokazuje nam trendy dotyczące zatrudnienia dla poszczególnych województw. Wynika z nich jasno, że w miejscowościach o przeciętnie niższych wynagrodzeniach, dominują proste prace fizyczne czy techniczne – zatrudnienie można znaleźć przede wszystkim w sektorze budowlanym, produkcyjnym, transportowym, czy handlowo-usługowym. Z kolei w przypadku pozostałych województw, zauważalna jest popularność dużo lepiej płatnych zawodów – przede wszystkim z sektora IT czy finansów.

Warunki zatrudnienia – Polska A, a Polska B

Coraz lepsze warunki zatrudnienia pracowników są zasadniczo trendem ogólnopolskim, choć widoczne są pewne różnice w dynamice zmian między „Polską A”, a „Polską B”. Umowa o pracę coraz częściej stanowi standardowy fundament dla nawiązanej współpracy, a umowy cywilnoprawne są rzadkością – dużo częściej jednak spotkamy je w biedniejszych województwach. Perspektywy rozwoju zawodowego, a więc atrakcyjny system premiowy czy realna możliwość awansu w strukturach firmy, również będą dużo przystępniejsze na zachodzie.

W ostatnim czasie przedsiębiorcy dość mocno stawiają na zwiększenie znaczenia rozmaitych środków motywacyjnych, których zadaniem jest zwiększenie efektywności zatrudnionych oraz ich komfortu i lojalności – dzieje się to w różnych częściach kraju. Do najczęściej oferowanych benefitów pozapłacowych należą systemy kafeteryjne, prywatna opieka medyczna czy rozmaite kursy i szkolenia.

Ciekawą kwestią jest jednak dynamika wzrostu wynagrodzeń. Jak się bowiem okazuje, choć województwo mazowieckie wraz z kilkoma innymi, „zachodnimi” województwami cieszy się dużo lepszą medianą wynagrodzeń, to jednak tempo wzrostu wyższe jest w przypadku „wschodnich” województw. Optymiści mogą już cieszyć się na myśl, że oto wkrótce granica między Polską A, a Polską B zatrze się całkowicie.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia na wschodzie kraju?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na zdobycie zatrudnienia, zarówno we wschodniej, jak i zachodniej Polsce, będzie skorzystanie z asysty jednego z portali ogłoszeniowych. Sprawdź najnowsze oferty pracy z Jarosławia na GoWork.pl – rzuć okiem również na inne miasta, łatwo porównując ogłoszenia z różnych sektorów i miejscowości. Możesz mieć pewność, że to najbardziej efektywna z metod, która pozwoli ci na zdobycie stabilnej posady niemalże „od ręki”.
Możesz także skorzystać z innych możliwości, takich, jak wizyta w powiatowym urzędzie pracy, czy skorzystanie z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego – żadna z tych metod nie będzie jednak w stanie tak pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością, jak pierwsza z opisanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24