Zdaj maturę z Nowinami! W poniedziałek startuje nasza akcja

Beata Terczyńska
K.Łokaj
Udostępnij:
W poniedziałek na naszym portalu opublikujemy testy maturalne z języka polskiego, film z poradami i quiz ze znajomości języka polskiego. Maturzysto, sprawdź swoją wiedzę!

Próbne arkusze z języka polskiego na naszym portalu będą dostępne w poniedziałek 30 marca od godz. 9. Wskazówki, jak należało poradzić sobie z zadaniami, zamieścimy ok. godz. 18. Na stronie znajdziecie także film z radami od polonistki oraz quiz dotyczący znajomości języka polskiego.
Sylwia Szuba-Cyran, po rozmowach ze swoimi uczniami i maturzystami z poprzednich lat, zwraca uwagę, żeby już od pierwszej klasy szkoły średniej solidnie robić notatki w trakcie omawiania lektur z gwiazdką.

- Okazuje się, że tuż przed maturą, kiedy uczniowie powtarzają materiał, nie pamiętają treści lektur z pierwszej czy drugiej klasy. Szukają różnych streszczeń, które często mają błędy.

Zachęca także do wykonywania dużej liczby ćwiczeń gramatycznych i językowych, co może zaprocentować na maturze, zwłaszcza przy czytaniu ze zrozumieniem.

Maturzysto, w ciągu kolejnych dni sprawdzisz swoją wiedzę aż z ośmiu przedmiotów. Na portalu pojawią się arkusze, porady i quizy. Z nami egzamin będzie łatwiejszy!

Polonistka namawia do czytania. Nie tylko lektur, ale i prasy, tekstów w internecie. Czegokolwiek.

- Młodzież ma problemy ze streszczaniem, wyłapaniem sensu całego tekstu - zauważa.

- Polecam też, by zajrzeć na stronę CKE, która umieściła dobrze wykonane filmiki z poradami. Można zobaczyć, jak wygląda matura ustna, jak napisać streszczenie, a także rozprawkę problemową.

Znasz imię bohatera „Tanga” Sławomira Mrożka? Wiesz, kto powiedział: „Ja i ojczyzna to jedno. Nazywam się Miljion - bo za miliony kocham i cierpię katusze”? Pobaw się i rozwiąż quizy na naszym portalu. To także rodzaj powtórki do matury.

We wtorek próbne arkusze maturalne z matematyki. Sprawdź swoją wiedzę przed majowym egzaminem!

Autorką pytań z języka polskiego jest Sylwia Szuba-Cyran, polonistka I LO w Dębicy.

Kobiety i niepodległość - cz. I

Wideo

Dodaj ogłoszenie