Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona energia ratuje świat. Jakie mamy rodzaje odnawialnych źródeł energii?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Dzięki odnawialnym źródłom energii (zwanym w skrócie OZE) możliwe jest pozyskiwanie czystej i bezpiecznej dla środowiska energii
Dzięki odnawialnym źródłom energii (zwanym w skrócie OZE) możliwe jest pozyskiwanie czystej i bezpiecznej dla środowiska energii Pixabay
Rosnące ceny paliw kopalnych i konieczność ochrony środowiska naturalnego sprzyjają rozwojowi odnawialnych źródeł energii. W obliczu możliwej katastrofy klimatycznej zapotrzebowanie na czystą energię stale wzrasta. OZE stanowią niewyczerpywalne źródło energii!

Spis treści

Odnawialne źródła energii to takie, których wykorzystywanie nie zaburza środowiska naturalnego, a ich zasoby nie są w stanie wyczerpać się w krótkim czasie. Okazuje się bowiem, że korzystanie z OZE przynosi wiele korzyści, tak globalnie, jak i indywidualnie, w każdym gospodarstwie domowym.

Odnawialne źródła energii (OZE)

Odnawialne źródła energii są to naturalne zasoby środowiska, pozwalające na wytworzenie energii lub ciepła, stanowiące jednocześnie alternatywę dla paliw kopalnych. Ponadto ich wykorzystanie nie powoduje żadnych deficytów tego źródła w środowisku - często nazywane są „zieloną energią”. Przypomnijmy, że paliwa kopalne w dużej mierze wpływają na zwiększenie globalnego ocieplenia i zanieczyszczają powietrze, gleby oraz wody gruntowe. Dzięki odnawialnym źródłom energii możliwe jest pozyskiwanie czystej i bezpiecznej dla środowiska energii.

Energia pochodząca ze Słońca, wiatru czy wody nigdy się nie skończy, za to tradycyjne paliwa, z których powstaje prąd, takie jak węgiel czy ropa - tak. Zapewniasz więc sobie niezależność energetyczną oraz niższe koszty utrzymania domu.

Energia słoneczna (solarna)

Energia słoneczna (solarna) to promieniowanie elektromagnetyczne Słońca. Powstaje na skutek reakcji fuzji jądrowych zachodzących we wnętrzu tej gwiazdy. Jest dostępna na całej powierzchni Ziemi i wykorzystywana od wieków, chociażby do ogrzewania ciała czy uprawy roślin użytkowych. Dziś jest uważana za jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii i coraz częściej przekształcana w energię elektryczną.

Energetyka słoneczna staje się w Polsce coraz popularniejsza. Praktycznie z dnia na dzień powstają nowe mikroinstalacje przy domach, gospodarstwach i firmach.

W krajach, gdzie Słońce świeci mocniej i dłużej, na południu, bardzo często stosowane są kolektory słoneczne wykorzystujące energię cieplną ze Słońca. Odpowiada za to konwersja fototermiczna. Absorbują promieniowanie i przekazują ciepło za pomocą określonego nośnika (najczęściej cieczy, choć czasami również powietrza). Kolektory najczęściej wykorzystuje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Fotowoltaika

Bardzo popularną metodą, pozwalającą na wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest fotowoltaika. To zdecydowanie nowoczesna, zaawansowana technologia, dzięki której Słońce staje się wspaniałym źródłem energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię niesioną przez foton, czyli jednostkę światła, w energię elektryczną. Dzięki ich specjalnej konstrukcji pozyskiwanie energii elektrycznej tą metodą jest bardzo łatwe i całkowicie nieinwazyjne.

Fotowoltaika nie powoduje zanieczyszczenia środowiska, nie emituje szkodliwych gazów, nie przyczynia się do produkcji odpadów, ani nie hałasuje podczas pracy.

Instalacja fotowoltaiczna już od pierwszych miesięcy od uruchomienia sprawia, że płacisz mniej za prąd. Twoje dotychczasowe rachunki za prąd mogą być nawet o 90 proc. niższe!

Instalacje są dodatkowo uzbrajane w instalacje odgromowe i zabezpieczenia przeciwpożarowe - są więc całkowicie bezpieczne.

Energia wodna

Zasada działania elektrowni wodnej jest prosta i polega na spiętrzaniu wody za pomocą zapory bądź jazu. Tak spiętrzona woda znajduje ujście w postaci rur, a następnie zamienia w energię kinetyczną napędzającą turbinę, powodując obrót jej łopat. Wprowadzona w ruch turbina napędza generator wytwarzający energię elektryczną, która dalej wprowadzana jest do sieci elektroenergetycznej. Energia kinetyczna jest w ten sposób zamieniana w energię mechaniczną. Energia wodna jest stałym i stabilnym źródłem energii. W Polsce energetyka wodna ma najdłuższe tradycje ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Prawdopodobnie pierwszą napędzaną energią wody instalacją na terenie Polski był młyn wybudowany na rzece Czarna w miejscowości Połaniec (ok. 1264 roku).

Hydroenergetyka wykorzystuje energię zarówno wód płynących, jak i stojących (zbiorniki wodne). Jest to odnawialne źródło energii uznawane jako „bardzo czyste”. Podczas produkcji energii do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje, takie jak tlenki węgla czy siarki. Wykorzystanie energii wody w znaczny sposób poprawia jakość środowiska, a przede wszystkim jakość powietrza. Jedną z największych zalet elektrowni wodnych jest możliwość szybkiego wyłączenia lub włączenia do sieci energetycznej, jest to szczególnie istotne w okresie wzmożonego zapotrzebowania na energię elektryczną. Kolejną ważną zaletą jest wysoka sprawność energetyczna sięgająca 95 proc. oraz niskie koszty eksploatacji nieprzekraczające 0,5 proc. nakładów inwestycyjnych.

Elektrownie wodne posiadają liczne zalety. Do najważniejszych należą m.in.: niezanieczyszczanie środowiska; korzystny wpływ na stosunki wodne małych zlewni; poprawa jakości wody (oczyszczanie mechaniczne, natlenienie); mogą być realizowane na małych ciekach wodnych; czas realizacji inwestycji z reguły nie przekracza 2 lat; powszechnie dostępne rozwiązania techniczne i technologiczne przy budowie elektrowni; nie wymagają licznej obsługi; niska zawodność oraz wysoka wydajność.

Odnawialna energia wiatrowa (farmy wiatrowe)

Wiatraki od wieków służą człowiekowi, choć nasi przodkowie wykorzystywali je na mniejszą skalę. Nieco później wiatraki zostały zastąpione przez maszyny parowe, ale teraz wracają do łask.

Wiatr jest bowiem darmowym i odnawialnym źródłem energii. By wiatr mógł się przemienić w energię, niezbędny jest też zespół odpowiednich urządzeń. Główną rolę odgrywają tu turbiny wiatrowe. Ich zadanie polega na tym, by zmieniać energię wiatru na pracę mechaniczną. Przybiera ona postać ruchu obrotowego wirnika, który z kolei składa się z łopat i piasty. Wirnik ten przymocowany jest do górnego wału, z którego energia trafia do generatora, w którym energia wiatru przemieniana jest w energię elektryczną. Proste, eleganckie i skuteczne!

Zasada działania elektrowni wiatrowych jest prosta. Wiatr to naturalnie występujący ruch powietrza, który jest główną siłą napędową farm wiatrowych. Łopaty turbin wiatrowych naturalnie mu się poddają i są wprawiane w ruch - powstaje energia kinetyczna, która w generatorze jest zamieniana na energię elektryczną.

Farmy wiatrowe to zespół kilku lub więcej pojedynczych elektrowni wiatrowych, zwane również parkiem wiatrowym.

Celem farm wiatrowych jest produkcja energii elektrycznej. Skupienie turbin pozwala na zmniejszenie kosztów budowy i utrzymania farmy, łatwiej je też podłączyć do sieci elektroenergetycznej.

Istnieją także morskie farmy wiatrowe. Morska energetyka wiatrowa jest jedyną na tak wielką skalę i zarazem zeroemisyjną technologią odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie znacznie ogranicza ryzyko wystąpienie niedoboru mocy, bo wiatr na morzu jest zjawiskiem powszechnym.

Zaletami energii wiatrowej są: powszechna dostępność, darmowość i bezemisyjność.

Energia geotermalna

Energia geotermalna uzyskiwana jest poprzez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych. Jej źródłem jest energia cieplna, pochodząca z wnętrza Ziemi.

Pozyskiwanie energii geotermalnej bazuje na wydobywaniu jej za pomocą odwiertów o głębokości kilku kilometrów.

Jak korzystać z energii geotermalnej? Są dwa podstawowe sposoby - bezpośrednie użytkowanie ciepła z energii źródła lub korzystanie z zastosowaniem pompy ciepła. Wszystko zależy od odległości od źródła wód geotermalnych, jego możliwości oraz celów, jakim służyć ma pobierana energia.

Energia geotermalna może być wykorzystywana również na potrzeby pojedynczych gospodarstw domowych. Zwykle w tym kontekście mowa jest o tzw. płytkiej geotermii, która bazuje na wykorzystaniu wspomnianych pomp ciepła. Ogrzewanie geotermiczne w domu współpracuje z tradycyjnymi instalacjami, takimi jak grzejniki czy systemy podłogowe. Ten sposób ogrzewania jest bardzo wydajny i efektywny, montowana w gruncie instalacja charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że mamy w Polsce wiele uzdrowisk, które z powodzeniem wykorzystują wody geotermalne, a także kilkanaście ośrodków rekreacyjnych (to zwykle te mające w nazwie słowo „termy”).

Biopaliwa

Biogaz to tanie źródło energii. Jest paliwem odnawialnym, powstającym w wyniku rozkładu materii organicznej, tzw. biomasy odpadów rolniczych, a także odpadów pochodzących z przemysłu spożywczego, osadów ściekowych, odpadów z ubojni, odpadów piekarniczych i wielu innych. Jest produkowany z odpadów organicznych, które i tak musiałyby zostać usunięte, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.

Zaznaczmy, że biogazownie rolnicze stanowią ważny element koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście sektora agrobiznesu. Przedsiębiorstwa rolnicze, będące dostawcami biomasy niezbędnej do produkcji biogazu, poprzez wdrażanie takich instalacji mogą zapewnić sobie nie tylko energię elektryczną i cieplną, ale także wartościowy nawóz pofermentacyjny oraz pozbyć się odpadów rolniczych.

Biogaz jest tani - dla rolników praktycznie darmowy - i czysty ekologicznie.

Sprawdź, jakie są rodzaje odnawialnych źródeł energii. Kliknij w przycisk „Zobacz galerię” i przesuń zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24