Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zjazd Rodzin „Zawołanych po Imieniu” w Łańcucie, Rzeszowie i Markowej

PS
Muzeum Ulmów w Markowej jest jednym z miejsc Zjazdu Rodzin „Zawołanych po Imieniu”
Muzeum Ulmów w Markowej jest jednym z miejsc Zjazdu Rodzin „Zawołanych po Imieniu” Instytut Pileckiego
Na tydzień przed beatyfikacją odbędzie się Zjazd Rodzin „Zawołanych po Imieniu”. Jego gośćmi będą przedstawiciele żydowskiej rodziny Goldmanów, za pomoc którym Ulmowie zostali zamordowani.

1–3 września w Łańcucie, Rzeszowie i Markowej po raz czwarty na Zjeździe Rodzin „Zawołanych po Imieniu” spotkają się potomkowie tych, którzy zostali zamordowani za pomoc udzieloną Żydom podczas niemieckiej okupacji.

W związku z beatyfikacją rodziny Ulmów organizowany przez Instytut Pileckiego Zjazd Rodzin będzie miał szczególną oprawę. W Sadzie Pamięci Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej w Markowej zostanie odsłonięta tablica poświęcona wszystkim „Zawołanym po Imieniu”.

W programie Zjazdu przewidziane są zajęcia integracyjne oraz warsztaty o potrzebie pamięci i sposobach jej przekazywania. Wszyscy uczestnicy zwiedzą wspólnie Muzeum i miejsca związane z Wiktorią i Józefem Ulmami.

„Zawołani po Imieniu” to program Instytutu Pileckiego upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc skazanym na eksterminację Żydom. Został zainicjowany 24 marca 2019 roku w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Rozpoczął się w Sadownem, przed zachowaną do dziś piekarnią, będącą materialnym świadkiem tragicznego losu Marianny, Leona i Stefana Lubkiewiczów, piekarzy zamordowanych przez Niemców 13 stycznia 1943 roku tylko za to, że sprzedali Żydom chleb. Od tego czasu w 31 miejscowościach Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary polskie i żydowskie, Polaków, którzy nieśli pomoc walczącym o przetrwanie w czasie Zagłady i ich żydowskich podopiecznych, którzy ginęli wraz z nimi.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku Instytut Pileckiego upamiętnił w Rzeszowie Michała Stasiuka. Został on w 1944 roku zamordowany przez niemieckich funkcjonariuszy za pomoc kilkudziesięciorgu Żydom ukrywającym się w podziemiach rzeszowskiego rynku.

Dyrektor Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin podczas ubiegłorocznego Zjazdu Rodzin podkreśliła, że Polacy nie mogą zapomnieć o tych, którzy ginęli za pomoc udzieloną Żydom: - Śmierć za pomoc towarzyszy krwawym konfliktom od setek lat. Jednak w latach okupacji niemieckiej zjawisko to przybrało wyjątkowo drastyczną formę. Śmierć za chleb, za wodę, za słomę do bunkra, za humanitarne odruchy. Sprawcy mordów nie zostali ukarali. Nie możemy o tym zapomnieć.

Zjazd Rodzin „Zawołanych po Imieniu” w Łańcucie, Rzeszowie i Markowej
Instytut Pileckiego
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24