Zmiany na granicy polsko-ukraińskiej. Nie będzie kwarantanny dla części osób, rusza przejście w Budomierzu

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Obecnie na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą funkcjonują dwa przejścia, w Medyce i Korczowej. Od 6 lipca zaczynie pracować przejście w Budomierzu.
Obecnie na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą funkcjonują dwa przejścia, w Medyce i Korczowej. Od 6 lipca zaczynie pracować przejście w Budomierzu. BiOSG
Od piątku (3 lipca) obywatele Unii Europejskiej, w tym Polacy, zwolnieni zostają z kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii. W województwie podkarpackim dotyczy to m.in. podróżnych przekraczających granicę z Ukrainy do Polski. Od 6 lipca pracę wznawia polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu.

Od piątku Polacy oraz obywatele innych państw Unii Europejskiej, powracający z zagranicy, zwolnieni są z obowiązku kwarantanny. Na Podkarpaciu dotyczy to powrotów z Ukrainy.

- W stosunku do obywateli państw trzecich, w tym obywateli Ukrainy jadących do pracy, w dalszym ciągu realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej. Wciąż aktualne są przepisy dotyczące określonych kategorii cudzoziemców, którzy mogą przekroczyć granicę zewnętrzną i wjechać do naszego kraju

- mówi mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Od 6 lipca otwarte będzie przejście graniczne w Budomierzu

Aktualnie, granicę z Ukrainą na Podkarpaciu można przekraczać w Korczowej, gdzie odbywa się ruch osobowy i towarowy oraz w Medyce, gdzie odbywa się ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy.

Od 6 lipca otwarte zostanie również drogowe, polsko-ukraińskie przejście w Budomierzu. Odbywać się będzie tutaj ruch osobowy oraz pojazdów z towarami do 3,5 tony.

Nadal nie kursują osobowe pociągi międzynarodowe z Ukrainy do Polski.

- Planując podróż zagraniczną należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim - radzi Straż Graniczna.

Podróżni wjeżdżający na Ukrainę zobowiązani są do 14-dniowej kwarantanny. Odbywa się ona w wyspecjalizowanych placówkach medycznych (izolatorach) albo w domu. W tym drugim przypadku konieczne jest korzystanie z ukraińskiej aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”).

Wybierasz się za granicę i nie wiesz, jakie ją obostrzenia w kraju tranzytowym i docelowym? Wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kliknij w nazwę kraju i poznaj szczegóły.


FLESZ: Praca sezonowa w dobie epidemii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie