Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmniejsza się liczba studentów na Podkarpaciu. To duża strata dla miast

beta
W Rzeszowie w 2014 roku studiowało 45 801 osób, a 5 lat później już tylko 37,9 tysięcy.
W Rzeszowie w 2014 roku studiowało 45 801 osób, a 5 lat później już tylko 37,9 tysięcy. Krzysztof Kapica
Na Podkarpaciu, podobnie jak Polsce, stale zmniejsza się liczba studentów. W Rzeszowie w 2014 roku studiowało 45 801 osób, a 5 lat później już tylko 37,9 tysięcy. Ta tendencja nie jest obojętna dla gospodarki miast.

Z zestawienia Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wynika, że w 2018 roku (stan na 31 grudnia) na Podkarpaciu studiowało łącznie z cudzoziemcami 46,1 tysięcy studentów. Pod tym względem Podkarpacie zajmowało 10. miejsce wśród województw. Najwięcej studentów było w mazowieckim - 236,4 tys. a najmniej w lubuskim - 12,6 tys. studentów.

- Zmniejszanie się liczby studentów to trend, który trwa już od kilku lat - zwraca uwagę Dominik Łazarz, ekonomista z rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

- Przyczyną tego stanu jest zwłaszcza demografia, czyli zmniejszająca się z roku na rok liczba młodych Polaków. Ponadto dziś już nie ma „mody” na studiowanie, którą obserwowaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu, co wynika z faktu, że do dobrych zarobków w wielu zawodach niepotrzebne jest wyższe wykształcenie

- zwraca uwagę.

Jego zdaniem, niestety, w Polsce będzie tylko gorzej w tym zakresie i wielu uczelniom pozostaje nastawiać się na studentów z zagranicy i to już nie tylko tej wschodniej.

Dla przykładu, w Rzeszowie w 2014 r. studiowało 45 801 osób, w 2015 - 43 827, w 2016 - 41 787, w 2017 - 40 016 a przed rokiem już zdecydowanie mniej, bo 37 900. W roku akademickim 2018/2019 w województwie było o 2,6 tys. mniej studentów w porównaniu z rokiem akademickim 2017/2018. Studentów cudzoziemców ubyło 77.




Obniżenie prestiżu i straty dla gospodarki

- Zmniejszająca się liczba studentów negatywnie wpływa na gospodarkę miast akademickich, m.in. na sferę usług - mówi ekonomista z WSIiZ. - Jednak nie jest to jeszcze aż tak mocno odczuwalne w dużych ośrodkach. Gorzej z mniejszymi.

Wiadomo, że studenci napędzają koniunkturę. Wynajem i sprzedaż mieszkań, perspektywy rozwoju dla ulokowanych w danym regionie firm (poszukiwanie przyszłych pracowników wśród młodych ludzi kształcących się na uczelniach), komunikacja, rozrywka, handel, gastronomia (puby, bary, kluby) korepetycje. M.in. z tym związana jest obecność żaków w ośrodkach akademickich.

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego o obniżonych kwotach stypendiów

Z czego jeszcze, poza demografią oraz wyborem studiów w innych miastach i za granicą może wynikać spadek liczby studentów? Na uczelniach zwracają uwagę, że także z zamierzonej polityki ministerstwa nauki. Wprowadzony został współczynnik, który mówi, że optymalnie na 13 studentów powinien przypadać jeden pracownik naukowo-dydaktyczny.

Ale co ciekawe, np. na Uniwersytecie Rzeszowskim w porównaniu do ubiegłego roku liczba studentów zwiększyła się o prawie 400. Dr Maciej Ulita, rzecznik UR podaje, że w 2018 r. na studiach stacjonarnych na UR studiowało 13 227 studentów, a na niestacjonarnych - 3 328. Razem - 16 555. W tym roku na stacjonarnych jest 13 220 osób, na niestacjonarnych - 3664, czyli razem - 16 884.

Mniej studentów, mniej stypendiów

Urząd Statystyczny w Rzeszowie podlicza, że maleje też liczba studentów pobierających stypendia. Przed rokiem ten spadek wynosił 15 procent. Na podkarpackich uczelniach (publicznych i niepublicznych) stypendia socjalne otrzymywało 10,4 tys. studentów, rektorskie dla najlepszych studentów - 4,4 tys. osób, a specjalne dla osób niepełnosprawnych - 1 tys. Poza tym 549 studentów otrzymywało zapomogi, 129 studentów dostawało stypendia fundowane, a 23 studentów - cudzoziemców było stypendystami strony polskiej.

- Jeśli chodzi o stypendia, nie ma tu prostej zależności ilościowej - mówi dr Maciej Ulita, rzecznik UR. - Stypendium rektora jest wypłacane dla określonego procenta najlepszych, natomiast liczba studentów ma pośredni wpływ na zapomogi i stypendia socjalne. Mniej studentów to mniejsza dotacja ministerialna, a więc mniej pieniędzy.

Łącznie uczelnie w województwie podkarpackim dysponowały 18 domami studenckimi, posiadającymi 4,9 tys. miejsc. Zakwaterowanych w nich było 3171 studentów z uczelni macierzystych i innych.

W trzeci i ostatni dzień Rzeszowskich Juwenaliów na scenie wystąpiły takie gwiazdy jak Paluch, Otava Yo, Krzysztof Cugowski i O.S.T.R. Finałowym koncertem był występ króla disco-polo Sławomira.

Trzeci i ostatni dzień Rzeszowskich Juwenaliów 2019 [ZDJĘCIA]

POLECAMY: Mieszkanie na kredyt. To chcesz (i musisz) wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24