Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz co może zdziałać Twój radny

Norbert Ziętal
Warto wiedzieć, co można wymagać od radnych różnych szczebli samorządu.
Warto wiedzieć, co można wymagać od radnych różnych szczebli samorządu. Norbert Ziętal
Radni różnych szczebli samorządu mają różne kompetencje i zadania. Zobacz, co może radny gminny, powiatowy i wojewódzki.

Poradnik został przygotowany w ramach akcji "Masz głos, masz wybór".

- Istotne jest, aby idąc głosować być świadomym, jakiego rodzaju decyzje będą leżały w rękach poszczególnych władz samorządowych. Czym innym będą się zajmować radni gminni, a czym innym sejmik wojewódzki. Wiedza do kogo zgłaszać się z konkretnym problemem, jaki widzimy w swoim otoczeniu, jest niezwykle pomocna - tłumaczy Joanna Załuska, koordynatorka kampanii "Masz głos, masz wybór" z ramienia Fundacji im. Stefana Batorego.

W gminie

Okazuje się, że spośród wszystkich jednostek samorządowych najszersze uprawnienia ma gmina.

Należą do niej: planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, dbanie o ład przestrzenny, usługi komunalne, troska o otoczenie (równe chodniki, oświetlone ulice, zadbane parki), drogi lokalne i komunikacja publiczna, ochrona środowiska.

Ponadto dbanie o lasy, utrzymywanie wysypisk śmieci, promocja agroturystyki, oświata. Gminie podlegają szkoły podstawowe i gimnazja, musi je remontować, wyposażać i dbać o bezpieczeństwo na ich terenie. Może też

np. zwiększyć liczbę godzin nauki języków obcych. Ochrona zdrowia, czyli organizacja pracy i wyposażenie placówek medycznych.

Gmina powinna dbać także o szczepienia ochronne dla dzieci i promocję
zdrowego stylu życia (np. ścieżki rowerowe).

Do tego kultura, m.in.: działalność bibliotek, obiektów sportowych, świetlic,
domów kultury.

W powiecie

Powiat zajmuje się sprawami o charakterze ponadgminnym, m.in. edukacją, ochroną zdrowia i polityką prorodzinną. Od władz powiatu zależą m.in.: przeciwdziałanie bezrobociu (powiat prowadzi urzędy i pośrednictwo pracy, finansuje szkolenia zawodowe, przyznaje zasiłki.

Ponadto służba zdrowia (powiat odpowiada za działalność szpitali powiatowych, może je kontrolować, a także sfinansować specjalistyczny sprzęt), edukacja - prowadzenie i rozwój szkół ponadgimnazjalnych, pomoc społeczna (m.in.: organizowanie opieki w rodzinach zastępczych, prowadzenie ośrodków adopcyjnych, a także domów dziecka i domów dla matek z dziećmi.

W sejmiku wojewódzkim

Sejmiki wojewódzkie odpowiadają za politykę regionalną i tworzenie warunków rozwoju gospodarczego. Od władz województwa zależą m.in.: komunikacja i transport, sprawne zorganizowanie transportu kolejowego, autobusowego i lotniczego w zasięgu regionalnym.

Do tego służba zdrowia (prowadzenie przychodni i szpitali wysokospecjalistycznych), kultura (organizowanie i finansowanie muzeów, teatrów, filharmonii, opieka nad zabytkami), działalność w zakresie funduszy europejskich (rozdzielanie środków unijnych w ramach regionalnych programów operacyjnych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24