10 gmin pomoże swoim mieszkańcom wymienić stare kopciuchy. Wnioski będzie można składać już we wrześniu

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Mieszkańcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS z gmin tworzących Rzeszowski Obszar Funkcjonalny mogą starać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców na drewno i węgiel na nowe ekologiczne. Nabór wniosków trwa cały wrzesień.

Dziesięć gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego proponuje mieszkańcom wymianę starych piecy na nowe kondensacyjne kotły gazowe. Wartość umowy to aż 14 milionów złotych.

Zgodnie z podpisaną w poniedziałek 23 sierpnia umową montażem nowych pieców, ich dostawą i uruchomieniem zajmie się Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej z Krosna. Podpisana umowa dotyczy mieszkańców: Rzeszowa, Chmielnika, Czarnej, Boguchwały, Głogowa Małopolskiego, Krasnego, Łańcuta, Trzebowniska i Tyczyna.

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny ma pieniądze na wymianę 1500 pieców. Wykonawca za pośrednictwem gmin będzie się indywidualnie umawiał z właścicielami domów.

Nabór wniosków zacznie się 1 września i potrwa do 30 września, wszyscy zainteresowani znajdą szczegółowe informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Rzeszowski Obszar Funkcjonalny.

Wysokość dofinansowania wynosi do 85 proc. wartości netto kosztów kwalifikowanych. Wnioski w naborze uzupełniającym należy składać pod adresem: Plac Ofiar Getta 7, pok. 43, tel. 17 875 41 73.

Wymiana starych „kopciuchów” odbywa się w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” i programu PGNiG „Prosto po czyste powietrze”. Nabór wniosków w trybie ciągłym odbywa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przy ul. Zygmuntowskiej 9. Wysokość dofinansowania wynosi tutaj 30 lub 60 proc. w zależności od dochodu.

O programie „Czyste powietrze” można dowiadywać się także w samorządowych Punktach Czystego Powietrza, w dziesięciu biurach PGNiG, zlokalizowanych w większych miastach Podkarpacia, a także dzwoniąc na infolinię 22 515 15 15 i na stronie internetowej pgnig.pl. Pracownicy PGNiG Obrót Detaliczny będą pomagać wypełnić wniosek, monitorować jego status, oraz udzielać pomocy w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego i szybko uzyskać warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej PGNiG.

Terminy obowiązkowej wymiany starych kotłów:

  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 stycznia 2022 r.
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie 5 – 10 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 r.
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2026 r.
  • Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określone dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 1.01.2028 r.

Od 1 stycznia 2023 r. dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania emisyjne lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. – kominki niespełniające tych wymagań będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisje.

W kraju jest około 3 mln tzw. kopciuchów na węgiel i śmieci, powodujących w miastach i gminach smog, a w województwie podkarpackim około 230 tys. takich starych pieców. Lekarstwem mają być nowoczesne kotły gazowe o zerowej emisji pyłów i dwukrotnie mniejszej emisji CO2 oraz termomodernizacja budynków oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Trochę czytałem na ten temat jak sam chciałem skorzystać z dofinansowania. Kopciucha wymieniłem na kocioł gazowy warmhaus z oferty Wentor, bo jest to wygodniejsza opcja. Ustawiam temperaturę i po sprawie.
G
Gość
Jak się sezon zacznie to trza palić wygiel drogi a opon u mnie w gminie nie wywożą więc co mam zrobić do pieca czy do lasu bo mnie wsio rawno
Dodaj ogłoszenie