Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 gmin pomoże swoim mieszkańcom wymienić stare kopciuchy. Wnioski będzie można składać już we wrześniu

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Mieszkańcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS z gmin tworzących Rzeszowski Obszar Funkcjonalny mogą starać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców na drewno i węgiel na nowe ekologiczne. Nabór wniosków trwa cały wrzesień.

Dziesięć gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego proponuje mieszkańcom wymianę starych piecy na nowe kondensacyjne kotły gazowe. Wartość umowy to aż 14 milionów złotych.

Zgodnie z podpisaną w poniedziałek 23 sierpnia umową montażem nowych pieców, ich dostawą i uruchomieniem zajmie się Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej z Krosna. Podpisana umowa dotyczy mieszkańców: Rzeszowa, Chmielnika, Czarnej, Boguchwały, Głogowa Małopolskiego, Krasnego, Łańcuta, Trzebowniska i Tyczyna.

Rzeszowski Obszar Funkcjonalny ma pieniądze na wymianę 1500 pieców. Wykonawca za pośrednictwem gmin będzie się indywidualnie umawiał z właścicielami domów.

Nabór wniosków zacznie się 1 września i potrwa do 30 września, wszyscy zainteresowani znajdą szczegółowe informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Rzeszowski Obszar Funkcjonalny.

Wysokość dofinansowania wynosi do 85 proc. wartości netto kosztów kwalifikowanych. Wnioski w naborze uzupełniającym należy składać pod adresem: Plac Ofiar Getta 7, pok. 43, tel. 17 875 41 73.

Wymiana starych „kopciuchów” odbywa się w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” i programu PGNiG „Prosto po czyste powietrze”. Nabór wniosków w trybie ciągłym odbywa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przy ul. Zygmuntowskiej 9. Wysokość dofinansowania wynosi tutaj 30 lub 60 proc. w zależności od dochodu.

O programie „Czyste powietrze” można dowiadywać się także w samorządowych Punktach Czystego Powietrza, w dziesięciu biurach PGNiG, zlokalizowanych w większych miastach Podkarpacia, a także dzwoniąc na infolinię 22 515 15 15 i na stronie internetowej pgnig.pl. Pracownicy PGNiG Obrót Detaliczny będą pomagać wypełnić wniosek, monitorować jego status, oraz udzielać pomocy w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego i szybko uzyskać warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej PGNiG.

Terminy obowiązkowej wymiany starych kotłów:

  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 stycznia 2022 r.
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie 5 – 10 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 r.
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2026 r.
  • Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określone dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 1.01.2028 r.

Od 1 stycznia 2023 r. dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania emisyjne lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. – kominki niespełniające tych wymagań będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisje.

W kraju jest około 3 mln tzw. kopciuchów na węgiel i śmieci, powodujących w miastach i gminach smog, a w województwie podkarpackim około 230 tys. takich starych pieców. Lekarstwem mają być nowoczesne kotły gazowe o zerowej emisji pyłów i dwukrotnie mniejszej emisji CO2 oraz termomodernizacja budynków oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24