Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

120 bezrobotnych kobiet miało szansę zdobyć nowy zawód

Redakcja
W rzeszowskim Hotelu Hubertus odbyła się konferencja podsumowująca projekt wsparty ze środków unijnych „Wracam do pracy”.

Jego celem było przede wszystkim podniesienie pozycji na rynku kobiet z terenu powiatów niżańskiego, strzyżowskiego i brzozowskiego powracających albo wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci.

Przed nami daleka droga

- Pomimo wdrażania w życie takich projektów, przed nami jeszcze daleka droga do osiągnięcia standardów np. Francji, które ma silnie rozwinięty sektor socjalny. W Polsce niestety coraz więcej mówi się o szukaniu oszczędności, co nie będzie powodować korzystnej sytuacji na rynku pracy, w tym przypadku dla pań - mówi nam dr Hubert Kotarski, prelegent konferencji podsumowującej projekt „Wracam do pracy”.

- Dużą rolę do odegrania mają organizacje pozarządowe, które powinny pomagać kobietom w powrocie – dodaje.

Rynek pracy dynamicznie się rozwija

Projekt założył przede wszystkim dopasowanie umiejętności i kompetencji kobiet do aktualnych potrzeb rynku pracy. Projektodawca postawił sobie za cel m.in. wyposażenie w wiedzę i umiejętności zawodowe kobiet, a także w umiejętności autoprezentacji i zdolności komunikacyjnych. Przewidziany był na okres 10 miesięcy. Szkolenie zakończyło 105 uczestniczek, a z doradztwa zawodowego skorzystało 121 kobiet.

Najliczniejszą grupę kobiet stanowiły te w wieku od 25 do 35 lat. Najwięcej miało wykształcenie ponadgimnazjalne, wyższym legitymowało się ponad 15% z nich.

 

Szkolenia zawodowe

Najwięcej pań pochodziło z terenów wiejskich. Brały one udział m.in. w szkoleniach zawodowych takich jak: „Księgowość w małej firmie”, „Kosztorysowanie robót budowlanych”, „Florysta”, „Artystyczne malowanie paznokci”, „Opiekun osób starszych” oraz „Pracownik ds. kadrowych i płacowych”. Szkolenia te zakończyły się egzaminem zawodowym.

 

Poszerz swoje umiejętności

Głównymi zadaniami kobiet powracających po przerwie do aktywności zawodowej jest uświadomienie sobie potrzeb rynku pracy. Następnie warto się skupić na umiejętnościach posiadanych i możliwościach ich poszerzenia.

- Projekt „Wracam do pracy” miał na celu głównie danie kobietom szansy zdobycia nowych umiejętności. Sytuacja na rynku pracy jest na tyle dynamiczna, że często trzeba albo poszerzać posiadane umiejętności albo wręcz przekwalifikować się. Panie muszą zatem zrozumieć, że w cenie są teraz nowe kompetencje – mówi nasz rozmówca.

Z badań podsumowujących wynika, że większość uczestniczek projektu jest gotowych do wejścia na rynek pracy, a ich przyszłość zawodowa stała się bardziej przejrzysta i wyraźniej nakreślona.

 

Agnieszka Skowron

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24