Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18 maja minęła 85. rocznica rekordowego przelotu szybowcem Tadeusza Góry. Z Bezmiechowej pod Wilno [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

oprac. Beata Terczyńska
Archiwum Bezmiechowa Akademicki Ośrodek Szybowcowy PRz
Tadeusz Góra 18 maja 1938 roku na szybowcu PWS-101 pokonał dystans 577,8 km co było rekordem światowym. Start odbył się z lin gumowych w Bezmiechowej a lądowanie aż pod Wilnem, w miejscowości Soleczniki Małe.

Za ten rekordowy wyczyn otrzymał od Międzynarodowej Federacji Lotniczej prestiżowy Medal Lilienthala - najwyższe odznaczenie w szybownictwie.

Tadeusz Edward Góra (ur. 19 stycznia 1918 w Krakowie, zm. 4 stycznia 2010 w Świdniku) – polski szybownik, pilot dywizjonu 316, podpułkownik Wojska Polskiego, w 2007 awansowany do stopnia generała brygady w stanie spoczynku.

Swoją przygodę z lotnictwem Tadeusz Góra rozpoczął w wieku 16 lat. Na przełomie lat 1933/34 wstąpił do Aeroklubu Wileńskiego i rozpoczął szkolenie na podwileńskim szybowisku Grzegorzewo, latając na szybowcach Wrona i CWJ. Później szkolił się w Szkole Szybowcowej w Bezmiechowej. 13 maja 1937 r. wykonał w Bezmiechowej lot na długotrwałość utrzymując się w powietrzu 18 godzin. W 1938 r., w wieku zaledwie 20 lat, przeleciał z Bezmiechowej do Solecznik Małych koło Wilna. Przeleciał dystans 577,8 km ustanawiając rekord Polski. Za to osiągnięcie, jako pierwszy pilot na świecie, wyróżniony został przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) – Medalem Lilienthala, najwyższym odznaczeniem przyznawanym szybownikom.

W czasie II wojny światowej przedostał się do Anglii, gdzie został skierowany do jednostek lotniczych. Walczył w ramach 316 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego". Przebywał też w Szkole Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej w Szkocji. Brał udział w walkach, w okresie od kwietnia 1942 r. do września 1943 r. zestrzelił lub uszkodził w powietrzu 5 samolotów niemieckich. Wykonywał loty na przechwycenie niemieckich „bomb latających" V-l. Uszkodził także niemiecki okręt podwodny. Podczas wojny wykonał ponad 880 lotów.

Do Polski wrócił w 1948 r. Został instruktorem szybowcowym na górze Żar i zdobył tytuł szybowcowego mistrza Polski. Latał odrzutowymi myśliwcami i śmigłowcami produkowanymi w Świdniku, gdzie się osiedlił. W Bezmiechowej bywał jako gość honorowy. W budynku dawnej szkoły, znajduje się tablica poświęcona jego pamięci. Od sierpnia 2004 r. nowo wybudowany Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej nosi imię płk. pil. Tadeusza Góry. W 70-tą rocznicę przelotu z Bezmiechowej do Solecznik Małych otrzymał pamiątkowy medal od władz Politechniki Rzeszowskiej. Tadeusz Góra, już jako generał w stanie spoczynku, zmarł w 2010 r. mając 92 lata.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Leska, miasta leżącego nieopodal Bezmiechowej.

W 2004 roku jego imieniem nazwano Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej.

W 2007 roku powstał krótkometrażowy film dokumentalny o szybowniku "Dziennik pilota Góry" w reż. Adama Ustynowicza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24