Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 studentów medycyny otrzyma stypendia. W zamian po ukończeniu studiów zobowiążą się do pracy w szpitalach na Podkarpaciu

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Karolina Misztal/Polska Press
Zarząd Województwa Podkarpackiego zatwierdził listę wniosków o przyznanie stypendium z nowego programu do studentów kierunku lekarskiego. Ma je otrzymać 30 studentów.

Pisaliśmy, że ruszył ruszył pierwszy nabór wniosków z programu „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”. - Poprzez stypendia chcemy nie tylko wspierać studentów kierunku lekarskiego, ale przede wszystkim zadbać o jak najlepsze zasoby kadrowe w systemie ochrony zdrowia na Podkarpaciu i zmotywować studentów kształcących się na medycynie do wyboru deficytowych specjalizacji w szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Podkarpackiego - tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.

Studenci medycyny, którzy zobowiążą się po ukończeniu studiów do pracy we wskazanych szpitalach w regionie, w jednej z deficytowych specjalizacji, dostaną miesięczne wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

Przyznawane ono będzie na okres: 9 miesięcy (tj. na VI rok studiów, jeśli stypendysta rozpoczyna VI rok studiów), 18 miesięcy (na V i VI rok studiów, jeśli stypendysta rozpoczyna V rok studiów) i na 27 miesięcy (na IV, V i VI rok studiów, jeśli stypendysta rozpoczyna IV rok studiów).

Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił wykaz deficytowych specjalizacji w poszczególnych szpitalach. To m.in. anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, gastroenterologia, kardiochirurgia.

- Łącznie wpłynęło 38 podań - podsumowuje Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. - Wszystkie zostały ocenione pozytywnie pod względem formalnym. W pierwszej kolejności komisja stypendialna rekomendowała wnioski z kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz te złożone przez studentów, którzy studiują poza Podkarpaciem, ale mają stałe miejsce zamieszkania na terenie województwa podkarpackiego.

Ostatecznie na liście rankingowej zatwierdzonej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego znalazły się 24 osoby z UR i 6 studentów z innych uczelni w kraju: z Wrocławia, Lublina, Opola, Torunia, Katowic i Białegostoku. Z grupy 30 osób, które zakwalifikowały się do otrzymania stypendium, aż 28 mieszka na Podkarpaciu, a tylko 2 są z małopolskiego, ale studiują na UR.

- Bardzo nas cieszy to, że stypendyści, którzy w zdecydowanej większości mieszkają na Podkarpaciu, wybrali różne specjalizacje, w różnych szpitalach wojewódzkich na terenie całego regionu. To oznacza, że wzmocnią kadrę lekarską w zrównoważony sposób, na czym nam najbardziej zależało – mówi Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.

Tak wygląda rozkład specjalizacji pierwszego wyboru, które wskazali studenci:

  • anestezjologia i intensywna terapia – 6
  • neurologia – 6
  • psychiatria – 5
  • choroby wewnętrzne – 4
  • neonatologia – 3
  • radiologia i diagnostyka obrazowa – 3
  • chirurgia ogólna – 2
  • kardiochirurgia – 1

Stypendia zostały przyznane dla czterech studentów VI roku, 14 studentów V roku oraz dla 12 studentów IV roku.

- Chcemy jak najszybciej rozpocząć podpisywanie umów ze studentami. Wiemy, jak ważny jest dla nich czas, gdyż niektórzy są na płatnych studiach, muszą opłacić czesne, więc stypendium na pewno bardzo im się przyda – mówi Barbara Pelczar - Białek, dyrektor departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24