Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

47 nowych mieszkań dla jaślan. Ruszy budowa bloku

Jakub Hap
Jakub Hap
Nowe mieszkania wybudowane zostaną nieopodal dwóch innych bloków TBS-ABK przy ul. Krasińskiego
Nowe mieszkania wybudowane zostaną nieopodal dwóch innych bloków TBS-ABK przy ul. Krasińskiego Jakub Hap
W Jaśle powstanie nowy blok z 47 mieszkaniami. Inwestycja miejskiej spółki TBS-ABK ma doczekać się finalizacji w dwa lata.

Budynek powstanie przy ul. Krasińskiego, w sąsiedztwie dwóch istniejących już bloków TBS-ABK. Znajdzie się w nim 47 mieszkań. Najmniejsze ma mieć powierzchnię 32 mkw, największe – 47 mkw.

- Najwięcej mieszkań będzie w przedziale 40-50 mkw - przekazał Krzysztof Topolski, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego – Administratora Budynków Komunalnych sp. z o.o. w Jaśle podczas ostatniej sesji rady miejskiej.

To właśnie na niej podjęta została uchwała w sprawie przeznaczenia 3 mln 565 459 zł i 83 gr z kasy miasta na inwestycję pn. „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Krasińskiego w Jaśle”.

Jak tłumaczył radnym burmistrz Ryszard Pabian, kwota ta „przewidziana jest jako wkład do spółki (TBS-ABK – red.) w roku 2025”, a partycypowanie samorządu w realizacji planowanego zadania stanowi warunek konieczny dotacji, jaką gmina miejska otrzyma na jego sfinansowanie z Funduszu Dopłat. Chodzi o przeszło 15 mln zł (ok. 80 procent łącznych kosztów budowy bloku) – ratusz dostanie te pieniądze w ramach rządowego Programu budownictwa socjalnego i komunalnego, nad którym pieczę sprawuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Blok będzie własnością TBS. Miasto wnosi udział do TBS-u w postaci dofinansowania i wkładu własnego. Dofinansowanie jest bezzwrotne. W zamian TBS zobowiązuje się wynająć mieszkania miastu, które ma podnajmować je mieszkańców na zasadach obowiązującego czynszu. Tak będzie przez 15 lat, potem blokiem dysponować będzie już wyłącznie TBS - zaznaczył podczas sesji Jacek Borkowski, skarbnik miasta.

Tylko dla mieszkańców Jasła

Burmistrz Pabian nie ukrywa, że są już chętni do wykupienia mieszkań w nowym bloku. Ale nabór będzie otwarty – jego szczegóły określi regulamin, który zostanie opracowany przez TBS. Wiadomo już jednak, że o lokum w budynku będą mogli starać się wyłącznie mieszkańcy Jasła.

Budowa bloku ma trwać mniej więcej dwa lata.

- Przygotowujemy się do rozpoczęcia przetargu - podkreśla Krzysztof Topolski.

Radni nie mają wątpliwości, że, inwestycja będzie z korzyścią dla miasta.

- Ale budując nowy budynek, nie możemy zapomnieć o starych. „TBS-y” przy ul. Krasińskiego to antyreklama budynków wielorodzinnych na terenie Jasła. Budynek nr 70 codziennie traci samoistnie elewację, dach przepuszcza kropelki, z każdym dniem jest coraz gorzej (…). Prezes widzi problem, z otwarciem i zrozumieniem podchodzi do tematu, jednak, jak twierdzi, nie ma na to pieniędzy (…). Dlatego konieczne jest wypracowanie jakiegoś rozwiązania i o to apeluję - powiedziała podczas sesji rady miejskiej radna Iwona Dziedzic.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24