Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 mld euro ma pomóc w zatrudnieniu młodzieży w Unii

oprac. Józef Lonczak
Państwa UE pomagać młodzieży w przejściu od edukacji do zatrudnienia oraz w rozwijaniu przedsiębiorczości.
Państwa UE pomagać młodzieży w przejściu od edukacji do zatrudnienia oraz w rozwijaniu przedsiębiorczości. Archiwum
Europosłowie wzywają, aby kraje unijne skuteczniej używały 6 mld euro, aby pomóc młodzieży w znalezieniu pracy i w rozwijaniu przedsiębiorczości.

 

Problemy ze znalezieniem pracy mają młodzi ludzie w zdecydowanej większości krajów UE. Dlatego posłowie Parlamentu Europejskiego podczas środowej debaty nad Europejską Inicjatywą dla Młodzieży opowiadali się za uproszczeniem procedur, dzieleniem się najlepszymi praktykami oraz promowaniem staży. Wzywali także do wykorzystywania potencjału nowych energooszczędnych oraz „zielonych” technologii do tworzenia miejsc pracy.

Lepiej wykorzystywać pieniądze
- Europejska Inicjatywa dla Młodzieży ma potencjał, aby przerwać negatywny cykl bezrobocia wśród ludzi młodych - mówił David Casa (EPP, MT), który wyraził też ubolewanie, że fundusze nie zostały uruchomione wcześniej. Wezwał on państwa unijne do skutecznego wykorzystywania tych pieniędzy, w celu tworzenia nowych miejsc pracy.

- Unia cierpi również z powodu braku kultury przedsiębiorczości - młodzi ludzie powinni być także zachęcani do tworzenia własnych firm, co mogłoby prowadzić do samodzielnego kreowania zatrudnienia - tłumaczył dodał David Casa.

Nie ma jednego sposobu
- Nie istnieje jedno rozwiązanie problemu bezrobocia wśród ludzi młodych dla całej UE. Rolą Komisji nie jest podawanie gotowych rozwiązań, lecz ułatwianie przepływu idei i najlepszych praktyk - wyjaśniała Anthea McIntyre (ECR, UK). Wezwała także, do aktywnego zachęcania małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) do zatrudniania młodych, poprzez obniżenie obciążeń składkami na ubezpieczenie społeczne.

Międzynarodowa rekrutacja
- Musimy zająć się mobilnością ludzi młodych, czy są oni gotowi do podjęcia pracy w innym państwie na terenie UE? Rekrutacja powinna przebiegać również ponad granicami narodowymi", powiedziała Martina Dlabajová (ALDE, CZ), sugerując także, aby firmy oferowały staże oraz szkolenia niezależnie od wieku.

Droga do wykluczenia społecznego
- Milion młodych ludzi nie uczy się, nie odbywa szkoleń, ani nie pracuje. Są oni na najlepszej drodze do wykluczenia społecznego. Musimy zainwestować 3 miliardy euro, w celu stworzenia miejsc pracy w sektorze energetycznym, nie zapominając o młodych, bo byłoby to zapominanie o naszej przyszłości", powiedziała Karima Delli (Greens/EFA, FR).
Z kolei Jane Collins (EFDD, UK) powiedziała, że UE "upada, i jej strategie zatrudnienia również się nie powiodą". Dodała, także, że potrzeba 21 miliardów euro a nie 6", mówiąc, że "drzwi otwarte na imigrację, sprawiają, że młodym ludziom trudno jest konkurować na rynku pracy".

Strategia jest wdrażana
Komisarz László Andor powiedział, że strategia jest wdrażana i przynosi rezultaty, z 34 programów, w 2014 roku przyjęto 26 i na nie powinno zostać przeznaczone 6,4 miliarda euro w tym roku, a kolejne 4 miliardy w 2015.
Dodał również, że Inicjatywa dla Młodzieży, aby przynosić lepsze rezultaty, musiałaby być wspierana przez poprawiające się warunki makroekonomiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24