Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 ochotników zgłosiło się do 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Ł. Solski
W Przemyślu stawiło się 70 ochotników, którzy już niebawem rozpoczną służbę wojskową w 20. Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to zarówno osoby, które dopiero zaczynają przygodę z wojskiem, jak również rezerwiści, którzy wybrali aktywną rezerwę.

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego musieli dopełnić niezbędnych formalności, np.

  • wypełnić dokumenty,
  • pobrać mundury,
  • odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej.

W sobotę 9 września nowo wcieleni otrzymali karabinki MSBS GROT, z którymi nie będą rozstawać się aż do ostatniego dnia szkolenia. Przez następne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 20. Przemyskiej Brygady OT. Poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. pętla taktyczna. Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 23 września we Fredropolu.

- Wśród nowych ochotników są również rezerwiści, którzy rozpoczęli służbę w ramach aktywnej rezerwy. Do tego rodzaju służby mogą być powołani żołnierze, którzy w przeszłości byli żołnierzami zawodowymi, odbyli przeszkolenie wojskowe oraz pełnili terytorialną służbę wojskową, której z różnych przyczyn nie mogli kontynuować, a w dalszym ciągu chcą służyć ojczyźnie, stale rozwijać się i podtrzymywać kompetencje w obszarze obronnym - mówi ppor. Rafał Laska, p.o. rzecznika prasowego 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zgodnie z Ustawą o obronie Ojczyzny służba w aktywnej rezerwie pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. Żołnierz powołany w ramach aktywnej rezerwy pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Okres pełnienia służby może być jednak większy, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych. Służba ta może być pełniona również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Osoby, które są zainteresowane służbą w 20. Przemyskiej Brygadzie OT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 20. PBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800 696 077.

Zarobki w WOT

Stawka dzienna uposażenia szeregowego ochotnika WOT do tej pory wynosiła 129,96 zł brutto. Po wprowadzeniu zmian wzrośnie do 141,36 zł. Im wyższy stopień, tym większą podwyżkę otrzyma żołnierz.

Ochotnicy WOT otrzymują również dodatek za „gotowość bojową”, który po zmianach wzrośnie z 456 do 496 złotych brutto. Dopłata ta przysługuje osobom, które wykonają tzw. minimum szkoleniowe, czyli spędzą dwa dni miesięcznie na szkoleniu lub wykonywaniu zadań powierzonych przez wojsko.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24