Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 tys. zł kary dla województwa podkarpackiego za port lotniczy

Alina Bosak [email protected] 17 867-22-33
Dzięki utworzeniu spółki lotniskowej, województwo podkarpackie może lepiej dbać o rozwój portu w Jasionce. Karę musimy jednak załacić za niedopełnienie wszystkich formalności. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Dzięki utworzeniu spółki lotniskowej, województwo podkarpackie może lepiej dbać o rozwój portu w Jasionce. Karę musimy jednak załacić za niedopełnienie wszystkich formalności. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Województwo Podkarpackie ma zapłacić 70 tys. złotych kary za to, że w ubiegłym roku powołując spółkę lotniskową, nie wystąpiło o zgodę Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Decyzję podtrzymał sąd. Czy podkarpackie zapłaci?

Kara została nałożona przez UOKiK za niezgłoszenie zamiaru koncentracji - spółkę Port LotniczyRzeszów-Jasionka utworzyli wspólnie: Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego. Przy tego typu transakcjach wymagana jest zgoda prezesa UOKiK. Tymczasem kontrahenci z Podkarpacia zgłosili się do UOKiK już po dokonaniu transakcji.

- Niedozwolone działanie mogło być spowodowane nieznajomością przepisów - czytamy na stronie Urzędu, który odsyła do swoich wyjaśnień odnośnie przepisów w sprawie kontroli koncentracji.

Co zrobi marszałek

Kara została nałożona na obu uczestników koncentracji (po 70 tys. zł) w czerwcu ubiegłego roku. Porty Lotnicze wpłaciły pieniądze do budżetu państwa, natomiast Województwo Podkarpackie odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten właśnie rozpatrzył sprawę i przyznał rację Prezes Urzędu oraz utrzymał nałożoną sankcję finansową. Przedsiębiorcy przysługuje prawo złożenia apelacji.

- Na razie czekamy na uzasadnienie wyroku - informuje Aleksandra Gorzelak-Nieduży, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Podkarpackiego. – Kiedy do nas dotrze, rozważymy, czy się od tej decyzji nadal odwoływać, czy nie.

Według UOKiK sprawa Portu Lotniczego to jeden z przykładów niedostatecznej wiedzy przedsiębiorców na temat regulacji dotyczących kontroli koncentracji. Potwierdzają to również liczne prośby o wyjaśnienie przepisów. Dlatego w Urzędzie opracowano Wyjaśnienia w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Dokument przedstawia interpretację przepisów stosowanych przez UOKiK oraz sposób prowadzenia postępowań w sprawie kontroli koncentracji.

Kiedy trzeba pytać prezesa UOKiK

W przypadku wspólnego utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjnej zamiar koncentracji należy zgłosić do UOKiK najpóźniej przed dokonaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Przed uzyskaniem zgody należy powstrzymać się od dokonania koncentracji. Wyjątkiem jest np. realizacja publicznej oferty kupna lub zamiany akcji, jeżeli nabywca nie korzysta z prawa głosu wynikającego z nabytych akcji.

Przedsiębiorcy przygotowujący się do złożenia wniosku mogą w szczególnie skomplikowanych sprawach zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie przepisów przez pracowników UOKiK – na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, pisemnie (w tym także za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres: [email protected]) lub telefonicznie (pod numerem: 22 556 01 22).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24