MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adam Kostrząb vs Wojciech Zając. Co kandydaci na burmistrza Jasła zrobią w mieście po wygraniu wyborów? Zapytaliśmy ich o to [WIDEO]

Jakub Hap
Jakub Hap
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Jasła ostatecznie wybiorą nowego burmistrza - następcę 66-letniego Ryszarda Pabiana, który po dwóch kadencjach odda stery w ratuszu. Przejmie je albo reprezentujący KWW ODNOWA 38-letni Adam Kostrząb, zdecydowany zwycięzca głosowania w pierwszej turze (48,15 proc.) bądź 44-letni Wojciech Zając, startujący z własnego komitetu (18,11 proc.). Obydwu kandydatom zadaliśmy cztery pytania, dotyczące m.in. priorytetowych działań, które chcieliby zrealizować po przejęciu władzy w mieście. Jak na nie odpowiedzieli? Sprawdźcie.

1. Priorytety. Co zmienią w mieście będąc u władzy

Adam Kostrząb:
W Jaśle, tak jak w każdym innym mieście problemów do rozwiązania jest bardzo wiele – na każdym moim spotkaniu z mieszkańcami pada wiele pytań m.in. o podstawową infrastrukturę jak np. drogi osiedlowe, oświetlenie czy miejsca postojowe. Są to bardzo ważne kwestie, każdy z mieszkańców w pierwszej kolejności oczekuje zapewnienia ze strony miasta tych podstawowych usług i jest to dla mnie absolutnie zrozumiałe. Od samego początku kampanii deklaruję zwiększenie finansowania osiedli oraz zacieśnienie współpracy z zarządami, aby bardziej skutecznie i efektywnie realizować oczekiwania mieszkańców.

Bardzo często na zebraniach pada również pytanie o obwodnicę Jasła i w ogóle o problemy komunikacyjne. Jak wiemy, już w 2017 r. rozpoczęły się prace związane z rozbudową drogą krajową nr 73 wraz z budową obwodnic Jasła, Brzostku, Kołaczyc i Pilzna. Z racji pełnionej funkcji (zastępca burmistrza Brzostku), od samego początku miałem możliwość brać czynny udział w pracach nad tą inwestycją. Jako burmistrz Jasła za wszelką cenę będę zabiegał o to, aby doszła do skutku. Musimy jednak mieć na uwadze, że jej realizacja będzie miała bardzo duży wpływ na późniejszy ruch samochodowy w samym mieście. Spowoduje to konieczność wykonania szeregu inwestycji dodatkowych, niemniej ja upatruję w tym doskonałą okazję i szansę na rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych związanych z drożnością miasta.

Problemów do rozwiązania jest oczywiście znacznie więcej, dlatego wszystkich zainteresowanych moją wizją Jasła odsyłam do mojego programu wyborczego oraz na profil w mediach społecznościowych. Zapraszam także do bezpośredniego kontaktu.

Wojciech Zając:
Zbliżający się koniec kampanii wyborczej skłania do refleksji i podsumowań również w kwestii najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed naszym miastem. Odpowiedź na zadane pytanie ("Jaki pana zdaniem jest najważniejszy problem w mieście - bądź wyzwanie do podjęcia - którym zajmie się pan podczas swojego urzędowania jako burmistrz Jasła. I jak chce go pan rozwiązać" - red.) może wydawać się nietypowa, ale w istocie dotyka rzeczy zasadniczych. W mojej ocenie sprawą decydującą, która przesądzi o tym czy Jasło będzie dobrze rozwijającym się, dumnym miastem i regionalnym liderem jest odbudowa wspólnoty. Chcę tchnąć w nasze miasto nowego ducha, obudzić entuzjazm i wiem jak to zrobić. W tym wszystkim kluczowe jest dostrzeżenie drugiego człowieka jako podmiotu, a nie przedmiotu relacji. To w gruncie rzeczy istota humanizmu.

Musimy być aktywni w swoich środowiskach, organizować się wokół ważnych spraw, szczególną rolę niech pełnią organizacje pozarządowe. Nie powinniśmy się dystansować od bieżących problemów społeczeństwa, w którym żyjemy i tłumaczyć brak swojej aktywności złudnym przekonaniem, że i tak nic się nie zmieni.

Podsumowaniem niech będą słowa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki: „ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią”.

2. Sprawy "na już", czyli pierwsze decyzje nowego burmistrza

Adam Kostrząb:
Mój program wyborczy jest odpowiedzią na realne oczekiwania mieszkańców, powstał po rozmowach z jaślanami, sąsiadami, znajomymi. Uwzględnia zwykłe życiowe problemy podnoszone chociażby na forach internetowych, w komentarzach, w mediach społecznościowych. Rzeczy, które można zrobić od pierwszego dnia urzędowania jest naprawdę cała masa. Przykład pierwszy z brzegu - ogólna czystość miasta. Uważam, że dobry gospodarz powinien o nią dbać. Zwłaszcza, że to temat poruszany bardzo często, szalenie ważny dla wielu mieszkańców, dla mnie również.

Pośród kwestii, które przewijały się podczas moich spotkań z jaślanami czy w prywatnych wiadomościach, jakie otrzymałem było bardzo dużo postulatów od przedsiębiorców. Tych, większych, ale i drobnych. Myślę, że taką pierwszą, ale bardzo prostą rzeczą, która usprawniłaby funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorców byłaby próba wdrożenia darmowego parkowania na czas rozładunku zaopatrzenia. Można to zrobić bardzo szybko, przy niewielkim nakładzie pracy, a naprawdę bardzo wielu osobom na tym zależy.

Dwumiesięczne rozmowy z mieszkańcami uświadomiły mi również, że obowiązkiem burmistrza powinny być cykliczne spotkania z jaślanami. Chciałbym zadeklarować, że te spotkania przywrócę.

Wojciech Zając:
Pilną uwagę należy skupić na przygotowaniu dobrego wniosku w ramach ogłoszonego 7 marca 2024 r. naboru w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast. Jest on skierowany do 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, a dostępny budżet to 1,42 miliarda złotych. Preferowane są duże projekty o wartości między 44 a 80 mln zł, które wpisują się w strategię rozwoju miasta, a mogą być przeznaczone m.in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, zarządzanie odpadami czy transport publiczny.

Nie ulega wątpliwości, że aplikacja w tym programie to duże wyzwanie, jednak moje dotychczasowe doświadczenie w budowaniu partnerstw projektowych z partnerami zagranicznymi winno przesądzić o pozytywnym finale.

3. Plany inwestycyjne

Adam Kostrząb:
Najgłośniejszą inwestycją, o której się mówi jest rozbudowa drogi krajowej Pilzno-Jasło. Uważam, że dla Jasła ma ona bardzo duże znaczenie. Głosy w tej kwestii są różne, ale moim zdaniem każda droga - zwłaszcza klasy krajowej - jest potrzebna. Kwestia właściwego połączenia tej drogi z Jasłem. Należy spróbować wdrożyć drobne rozwiązania, które były podnoszone, gdy rozmawiałem z jaślanami na osiedlach Krajowice czy Gamrat oraz przygotować miasto na przyjęcie tego ruchu i ogólną zmianę funkcjonowania ruchu w mieście poprzez powstanie tej drogi.

Bardzo ważnym punktem moich spotkań z mieszkańcami była podstawowa infrastruktura typu drogi wewnętrzne na osiedlach, jak również ogólny stan dróg – w tym podstawowej infrastruktury, nawet oświetleniowej. Tym też chciałbym się zająć, gdyż był to temat podnoszony na wszystkich zebraniach przez wszystkich mieszkańców.

Wojciech Zając:
W wielu obszarach musimy być aktywni, by nadrobić stracony czas. Istotne jest niewątpliwie szybkie przyjęcie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jasło. Dokument ten warunkuje otrzymanie 15 mln euro wsparcia z Programu Regionalnego: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Dalej - modernizacja obiektów infrastruktury sportowej, w tym stadion dla Jasła.

Nie zapominam oczywiście o infrastrukturze drogowej, budowie ścieżek rowerowych, biegowych i parkingów. Zwracam też uwagę na konieczność przebudowy i przywrócenia funkcjonalności dworca kolejowego. To tylko część konkretów. Pozostałe obejmują liczne dziedziny, w tym: edukację, kulturę, politykę społeczną czy gospodarkę.

4. "Dlaczego ja?". Kandydaci o swoich atutach

Adam Kostrząb:
Mimo młodego wieku jestem osobą doświadczoną, dzięki czemu już pierwszego dnia po objęciu urzędu burmistrza będę mógł usiąść przy biurku, podpiąć laptopa i działać. W samorządzie pracuję już łącznie kilkanaście lat, od ośmiu na stanowisku zastępcy burmistrza. Jest to niebywały bagaż doświadczeń i wiedzy. Cały czas starałem się uczestniczyć w samorządzie ponadgminnym – pomiędzy Jasłem a Dębicą. Mimo odległości dzielącej te miasta, wielkich różnic między nimi nie ma. A tematów wspólnych jest bardzo dużo.

Chciałbym kontynuować dobre pomysły rozpoczęte przez dotychczasowe jasielskie władze, ale i wdrażać te moje, jak chociażby karta mieszkańca albo powołanie społecznej rady przedsiębiorców, co miałoby na celu zmianę sposobu podejścia do dialogu z przedsiębiorcami. Oni są solą ziemi, dają miejsca pracy, karmią, żywią, i sprawiają, że samorząd się rozwija. To będzie główny priorytet mojej kadencji, aby właśnie w tej kwestii nastąpiła spora zmiana na plus, by strefa warzycka zaczęła funkcjonować, żyć, aby pojawili się tam nowi inwestorzy i powstały nowe miejsca pracy.

Wojciech Zając:
Moja działalność publiczna to kilkanaście lat skutecznej pracy w samorządzie, w tym ostatnie dwie kadencje w Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Inwestycje infrastrukturalne, w ochronie zdrowia czy sferze społecznej - to z nich jestem najbardziej dumny. Doświadczenie, szerokie kontakty, znajomość potrzeb mieszkańców to tylko niektóre z argumentów, które jednoznacznie przemawiają za moją osobą.

Co więcej, patrząc na dotychczasowe rozstrzygnięcia wyborcze to Wojciech Zając daje dzisiaj gwarancję współpracy na linii: województwo - powiat - miasto Jasło.

Proszę o głos 21 kwietnia w drugiej turze wyborów.

Kostrząb i Zając w pigułce

Adam Kostrząb - obecnie zastępca burmistrza Brzostku (od 2016 r.) oraz wykładowca w jasielskiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. 38-latek przystąpił do wyborów samorządowych jako lider nowo zawiązanego Komitetu Wyborczego Wyborców ODNOWA. W przeszłości był inspektorem w jasielskim starostwie i udzielał się jako muzyk rockowy, grając na gitarze basowej w zespole Mindfield.

Wojciech Zając - syn tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem senatora Stanisława Zająca oraz Alicji Zając, która poszła w ślady męża i zasiada w drugiej izbie parlamentu podobnie jak rodzice związany jest z PiS. W wyborach burmistrza Jasła kandyduje jednak z własnego komitetu - KWW Wojciecha Zająca. 44-latek od 2019 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wcześniej działał w samorządzie na ziemi jasielskiej, będąc radnym powiatowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24