MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Afera Collegium Humanum i 450 tys. złotych łapówki. Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa zatrzymali kolejne dwie osoby

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne dwie osoby w związku z aferą Collegium Humanum.
Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne dwie osoby w związku z aferą Collegium Humanum. Canva
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali dwie osoby w związku z przyjęciem korzyści majątkowych i osobistych. Zatrzymania mają związek z nielegalnym handlem dyplomami przez niepubliczną uczelnię wyższą Collegium Humanum.

Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej, która w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych wystawiała dokumenty związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA uprawniającymi do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

W środę obecnego roku funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali w Warszawie dwie osoby, mężczyznę i kobietę.

- Wśród osób zatrzymanych jest osoba pełniąca funkcje publiczne w Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która wykorzystując pełnioną funkcję oraz powołując się na wpływy, zażądała, a następnie przyjęła korzyść majątkową w łącznej kwocie 450 tys. złotych. W zamian za pozytywne decyzje dla uczelni Collegium Humanum przyjęła korzyść osobistą w postaci zatrudnienia bliskich osób - informuje zespół prasowy CBA.

Kolejną zatrzymaną osobą jest pracownik niepublicznej uczelni wyższej, który działający wspólnie i w porozumieniu, przyjął - jak twierdzi CBA - korzyść majątkową w łącznej kwocie ponad 275 000, 00 zł oraz korzyść osobistą w postaci zatrudnienia w uczelni.

- W toku przeszukań funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację oraz nośniki danych, mogące stanowić dowód w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym - dodaje zespół prasowy CBA.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanego mężczyzny prokurator skierował wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

Wobec zatrzymanej kobiety prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 150 tys. złotych, dozór policji, zakazu opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

Śledczy ponownie apelują do osób związanych z nielegalnym handlem dyplomami:

- W celu skorzystania z klauzuli niekaralności, wynikającej z art. 229 paragraf 6 Kodeksu karnego, osoby uczestniczące w przestępczym procederze nielegalnego handlu dyplomami powinny niezwłocznie zgłosić się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24