Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ajurweda uzdrawia, odmładza i upiększa

Władysław Borowiec
Masaż całego ciała oczyszcza z toksyn.
Masaż całego ciała oczyszcza z toksyn. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Na głowę spływa strumień ciepłego oleju. Masażystka namaszcza włosy pacjentki. Delikatnymi ruchami dłoni masuje głowę.

- Według ajurwedy, staroindyjskiej wiedzy, na głowie jest aż 37 ważnych punktów energetycznych - mówi Justyna Knasiak, kosmetolog, terapeutka z Rzeszowa. - Olej sezamowy jak i zawarte w nim zioła działają na zakończenia nerwowe w skórze, usuwają toksyny z organizmu, a także uspokajają. Jeśli chodzi o masaż, jest on w Indiach czymś tak powszechnym, że ludzie masują się tam niemal codziennie, rodzice dzieci, dzieci rodziców, dziadków itp.

Hindusi doskonale zdają sobie sprawę z jego doskonałego działania na cały organizm i równowagę energetyczną.

W rzeszowskim gabinecie dostępne są dwa najbardziej popularne rodzaje masażu ajurwedyjskiego: abhyangam oraz shirodhara.

Shirodhara, jeden z najważniejszych zabiegów ajuwerdyjskich, to tzw. masaż olejowy "trzeciego oka".

- Działa nie tylko relaksująco, ma niemal transowe działanie - mówi Justyna Knasiak. - Stabilizuje cały system nerwowy, poprawia zdolność koncentracji i pomaga przy bólu głowy, migrenie, depresji czy bezsenności. Ponadto wzmacnia włosy, a także opóźnia proces siwienia, łysienia i starzenia się całego organizmu.

Detoksykuje i relaksuje

Kolejny masaż: Abhayangam, to masaż całego ciała z użyciem ciepłego ziołowego oleju sezamowego i kokosowego. Zaczyna się on masażem głowy, następnie ciała, a kończy masażem twarzy.

- Ten masaż, to w zasadzie cała terapia dająca odpoczynek, relaks i uspokojenie zmysłów, rozluźniająca mięśnie i dająca poczucie harmonii - mówi terapeutka. - Jego dodatkową funkcją jest detoksykacja organizmu, podczas której zasadniczą rolę odgrywa olej sezamowy. Olej zmieszany z odpowiednimi ziołami, wytwarzany jest w długotrwałym procesie.

Ajurweda, to nie tylko zabiegi relaksujące, upiększające czy poprawiające samopoczucie. Ta dziedzina wiedzy powstała w Indiach ponad 5 tysięcy lat temu. Ajus oznacza "życie" lub "okres życia" Weda oznacza "wiedzę" lub "naukę". Ajurweda jest więc rozumiana jako "nauka o zdrowym życiu".

Większość historyków medycyny uważa, że Ajurweda to najstarszy na świecie system medycyny naturalnej. Jej celem jest uświadomienie, w jaki sposób możemy wpływać na nasze zdrowie i urodę, kształtować je i przedłużać życie. Według Ajurwedy umysł wywiera najgłębszy wpływ na ciało, zatem uwolnienie się od różnych problemów zależy od zmiany świadomości, zrównoważenia jej i przekazania tej równowagi ciału.

Choroba - brak równowagi

- Ajurweda rozpatruje człowieka jako całość, sumę jego sfery fizycznej, umysłowej i uczuciowej - mówi Justyna Knasiak. - Choroba definiowana jest jako brak równowagi pomiędzy siłami, które rządzą naszym ciałem. Stąd też masaż ajurwedyjski, który działa na trzech poziomach - psychicznym, duchowym i fizycznym przywraca harmonię całemu ciału, które w ten sposób pobudzone i wzmocnione dokonuje procesu samoregulacji i samoregeneracji.

Ajurweda traktuje każdego człowieka indywidualnie. To co dla jednego jest lekarstwem, dla innego może być trucizną. Dlatego oferuje wiele sposobów poznania ciała w celu postawienia właściwej diagnozy i dobrania takiej terapii, która przyniesie wyłącznie korzyści.

- Każdy chce cieszyć się doskonałym zdrowiem i urodą, dlatego gdy pojawia się nawet drobny problem, pierwszą reakcją jest szukanie przyczyny złego samopoczucia - mówi Justyna Knasiak. - Medycyna konwencjonalna do pewnego stopnia zagłuszyła w ludziach ten pierwotny instynkt. Na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej tak zwanych "złotych środków" - leków, które, jak wynika z ich opisu, są panaceum na większość chorób. Niestety równie długa jest lista ich skutków ubocznych.

Poznaj swoje ciało

Podobnie rzecz ma się z dietą. Niewłaściwym jest uogólnianie, iż na przykład sok pomarańczowy jest zawsze zdrowy a pizza z podwójnym serem zawsze niezdrowa. Tymczasem dla niektórych osób sok pomarańczowy jest wręcz niewskazany, gdyż może powodować zgagę lub wzmagać nieżyt żołądka. Jednej osobie porcja pizzy przyczyni się do powstania kolejnej warstewki tłuszczu, innej zaś dostarczy niezbędnych tego dnia kalorii, potrzebnych do działania.

Teoria ajurwedyjska głosi, że poznanie swego typu ciała i przestrzeganie odpowiednich zaleceń jest podstawowym warunkiem odzyskania i utrzymania zdrowia. Każdemu typowi ajurweda udziela właściwych wskazówek co do diety, rodzaju ćwiczeń fizycznych, metod rozładowywania stresu, wzmacniania systemu odpornościowego i stosowania ziół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24