Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ania Wyszkoni wsparła akcję propagowania transplantacji w Krośnie

Ewa Gorczyca
Od lewej: Arkadiusz Opoń, Renata Marosz, Ania Wyszkoni, Hubert Kasiński i Sara Nouri
Od lewej: Arkadiusz Opoń, Renata Marosz, Ania Wyszkoni, Hubert Kasiński i Sara Nouri SMD Krosno
Tysiąc osób zdecydowało się wypełnić oświadczenia woli oddania organów, rozdawane w ramach akcji "Mimo to, woli-my" w Krośnie.

- Celem naszej akcji jest zwiększenie społecznego poparcia dla idei medycyny transplantacyjnej, upowszechnienie oświadczeń woli oraz przełamywanie barier społecznych i psychologicznych wobec świadomego dawstwa, co przyczyni się do zwiększenia liczby narządów do transplantacji - mówi Arkadiusz Opoń, radny miasta, pomysłodawca kampanii.

Dokumenty informujące o woli przekazania po śmierci swoich organów do transplantacji rozdawali wolontariusze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, podczas odbywających się w Krośnie XII Górskich Zawodów Balonowych. Przyjęło je ok. 1000 osób.

- Sama jestem jedenaście lat po przeszczepie serca i wiem, że transplantacja nie tylko poprawia jakość życia, ale przede wszystkim je umożliwia - przekonywała Agata Jezierska, jedna z wolontariuszek.

W akcję włączyła się także Anita Kafel, która żyje z przeszczepioną nerką.

- Przychodzą w życiu takie chwile, kiedy się wydaje, że wszystko widzi się po raz ostatni, że coś bardzo ważnego się kończy i nie wróci - opowiada. - Tak jest w momencie, kiedy się dowiadujemy, że dotknęła nas śmiertelna choroba. Ja z taką chorobą wygrałam dzięki odważnej i świadomej decyzji zupełnie obcych mi ludzi. Podarowali mi nerkę swego 19 letniego syna, który zginął w wypadku. Uratował mnie i jeszcze 6 innych osób. Dziś prowadzę normalne, zdrowe życie. Pracuję zawodowo, realizuję swoje pasje i wiem, że wszystko, co udaje mi się osiągnąć - to sukces mój i mojego dawcy. Nie można bać się mówić o transplantacji. To hołd dla tych wszystkich, którzy podarowali swoje życie innym. I myślę, że każdy z nas powinien w ciszy zastanowić się nad tym zagadnieniem. Transplantacja to szlachetny gest, szlachetna decyzja o ratowaniu życia, a każdy z nas może stanąć po jednej lub drugiej stronie drogi zwanej transplantacją.
Inicjatywę młodych wsparła m.in. Ania Wyszkoni, która była gwiazdą tegorocznej imprezy "Balony nad Krosnem". Po swoim koncercie spotkała się z organizatorami akcji.

- Nie miałam wątpliwości i bez wahania wsparłam i wspieram wszystkie inicjatywy, które przyczyniają się do zwiększenia liczby transplantacji w Polsce - mówiła wokalistka.

- To dopiero pierwszy etap kampanii społecznej mającej na celu przede wszystkim wywołać dyskusję w rodzinach i jasne wyrażenie swego stanowiska wobec przeszczepów - mówi Opoń.

- Myślimy o zorganizowaniu dnia poświęconego transplantacji w Krośnie. W najbliższym czasie spotkamy się w tej sprawie z osobami po przeszczepach, bo to oni wiedzą jak najlepiej promować takie inicjatywy. Chcemy również, aby w akcję zaangażowały się krośnieńskie szkoły - dodaje Hubert Kasiński, przewodniczący Młodych Demokratów w Krośnie.

To nie pierwsza inicjatywa promująca transplantację w ostatnim czasie w Krośnie. W kwietniu w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyło się sympozjum "Krosno dla Transplantacji" - skierowane przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizowane przez Barbarę Szarłowicz.

Także podczas trwania XII Górskich Zawodów Balonowych odbyła się V już Konferencja Transplantologiczna zorganizowana przez Fundację Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel Ostrowskiej.

Każdy, kto chce wypełnić oświadczenie woli może napisać maila na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24