MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trener z Sanoka jest podejrzany o gwałt na osobie małoletniej. Mężczyzna milczy

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Podkarpacka Policja
Trenerowi i nauczycielowi z Sanoka, który w marcu b.r. został zatrzymany i aresztowany w bulwersującej sprawie karnej, postawiono kolejny, bardzo poważny zarzut. Chodzi o gwałt na osobie małoletniej.

Spis treści

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Sanoku, pod nadzorem sanockiej Prokuratury Rejonowej.

Prokuratura nie udziela informacji na temat gwałtu

Nauczyciel wychowania fizycznego uczący w sanockiej Szkole Podstawowej nr 4, oraz trener lekkoatletyczny, został zatrzymany przez policję w dniu 5 marca w Sanoku.

Prokuratura przedstawiła podejrzanemu zarzut z art. 197 par. 3 pkt 2 kk oraz z art. 191a par.1 kk, który dotyczy przestępstwa dotyczącego utrwalania wizerunku nagiej osoby przy użyciu podstępu. Z kolei art. 193 kk odnosi się do gwałtu, a punkt 2 mówi o zgwałceniu osoby małoletniej poniżej lat 15.

– Z uwagi na dobro małoletnich pokrzywdzonych i dobro śledztwa na obecnym etapie postępowania nie udzielam informacji na temat opisu czynu czy pozyskiwanych dowodów w tym przedmiocie. Mogę tylko powiedzieć, że taka kwalifikacja została przedstawiona

– mówi Marta Kolendowska-Matejczuk, rzecznik prasowy i prokurator Prokuratury Okręgowej w Krośnie, zaznaczając, że nie jest wykluczone, iż w dalszym toku postępowania prokuratura będzie mogła udzielić więcej informacji w tej sprawie.

Jest obawa o matactwo i przesłanka surowej kary

Zatrzymanie nagradzanego i szanowanego trenera i nauczyciela wywołało w Sanoku bardzo żywy oddźwięk. Opinię publiczną jeszcze bardziej zbulwersowało jego aresztowanie, gdyż Sąd Rejonowy w Sanoku podzielił stanowisko prokuratury i wydał postanowienie o aresztowaniu podejrzanego na 3 miesiące. Pytano, jak mogło dość do tak nagannej sytuacji, gdyż sygnały, że trener zachowuje się niewłaściwie jakoby miały być artykułowane jeszcze przed jego zatrzymaniem.

– Areszt zastosowano nie tylko ze względu na przesłankę w postaci tzw. surowej kary, ale również z uwagi na realną obawę matactwa – podkreśla pani rzecznik.

Podejrzany milczy w sprawie, bo skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

– Z uwagi na dobro śledztwa oraz zaplanowane czynności dowodowe nie ujawniamy szczegółów z prowadzonych czynności, pozyskiwanych dowodów oraz nie udzielamy więcej informacji na temat przedstawionych zarzutów – rzecznik prasowa stawia sprawę jasno.

Jest opinia biegłego

Bezpośrednią przyczyną aresztowania jest sytuacja z wrześniu ur., do której doszło na stadionie „Wierchy” w Sanoku. Jedna z dziewczynek, która odbywała tam trening lekkoatletyczny, nabrała przekonania, że jest potajemnie nagrywana przez trenera. Miała również zobaczyć kamerkę, która była umieszczona w tekturowym pudle z wyciętym otworem. Powiadomiła rodziców, którzy wezwali policję.

Zabezpieczono materiał dowodowy w postaci urządzeń elektronicznych. Został on poddany analizie przez biegłego sądowego. Jego opinia stała się podstawą do zatrzymania, a w konsekwencji do zastosowania aresztu tymczasowego.

Prokuratura prowadzi dalsze postępowanie dowodowe. Dokonuje identyfikacji osób, które mogą mieć związek z zarzutami postawionymi podejrzanemu.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku zawiesiła nauczyciela w pełnieniu obowiązków do czasu wyjaśnienia sprawy. Utrzymuje też, że nie jest prawdą, że szkoła otrzymywała sygnały, iż trener i nauczyciel może posuwać się do tak bulwersujących czynów. Rodzicom i uczniom, którzy potrzebowali pomocy zaoferowano wsparcie psychologa i pedagoga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24