MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bakteria w E. coli w wodociągu Torki w powiecie przemyskim, który zasila m.in. oddział zewnętrzny w Medyce Zakładu Karnego w Przemyślu

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
pixabay.com
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu wydał komunikat dotyczący stwierdzenia braku przydatności wody do spożycia z wodociągu Torki, zasilającego m.in. oddział zewnętrzny w Medyce Zakładu Karnego w Przemyślu.

Pogorszenie jakości wody

Gminny Zakład Usług Wodnych (GZUW) w Medyce poinformował, że w związku ze stwierdzeniem pogorszenia jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w wodociągu Torki, decyzją znak PSK.9052.122.2024JP z dnia 12 czerwca 2024 r., PPIS w Przemyślu orzekł brak przydatności tej wody do spożycia.

Próbkę wody pobrano w oddziale zew. w Medyce ZK w Przemyśl i stwierdzono obecność escherichia coli w ilości 2jtk/100 ml.

Oddział zewnętrzny w Medyce jest jednostką penitencjarną typu półotwartego z oddziałem otwartym przeznaczoną do odbywania kary pozbawienia wolności przez recydywistów penitencjarnych. Oddział zewnętrzny w Medyce którego pojemność wyliczono na 245 osadzonych podległy jest Zakładowi Karnemu w Przemyślu.

Działania naprawcze

W odpowiedzi na tę decyzję, GZUW w Medyce został zobowiązany do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. 12 czerwca rozpoczęto wzmożoną dezynfekcję wodociągu, poprzez tłoczenie zwiększonej ilości podchlorynu sodu do sieci. Celem tych działań jest przywrócenie odpowiednich parametrów jakości wody.

Badania jakości wody

Chociaż problem został zidentyfikowany wyłącznie w wodociągu zasilającym oddział zewnętrzny w Medyce Zakładu Karnego w Przemyślu, podjęto również dodatkowe środki ostrożności. 13 czerwca Powiatowa Stacja Sanitarna w Przemyślu zleciła przeprowadzenie badań mikrobiologicznych wody w gminnej sieci wodociągowej, aby wykluczyć możliwość pogorszenia jej jakości w szerszym zakresie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu podkreśla, że wszelkie działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowia mieszkańców i użytkowników sieci wodociągowej.

Escherichia coli: Co to jest?

Escherichia coli, znana również jako E. coli, to rodzaj bakterii występującej naturalnie w jelitach ludzi i zwierząt. Choć większość szczepów jest nieszkodliwa, niektóre mogą powodować poważne zatrucia pokarmowe i inne infekcje.

Drogi zakażenia i zapobieganie

Zakażenia E. coli najczęściej wynikają z spożycia skażonej żywności lub wody. Mięso, zwłaszcza mielone, oraz surowe warzywa i owoce mogą być źródłem patogennych szczepów. Aby zapobiegać infekcjom, zaleca się dokładne mycie rąk, właściwe gotowanie mięsa, unikanie surowego mleka i dbanie o higienę żywności.

Leczenie zakażeń E. coli

W przypadku zakażeń E. coli leczenie zależy od rodzaju szczepu i nasilenia objawów. W większości przypadków konieczne jest jedynie leczenie objawowe, takie jak nawadnianie organizmu. W cięższych przypadkach może być potrzebna hospitalizacja i specjalistyczna opieka medyczna. Antybiotyki są stosowane ostrożnie, ponieważ mogą czasami pogarszać stan pacjenta poprzez uwalnianie toksyn z zabitych bakterii.

E. coli, choć zazwyczaj nieszkodliwa, może stanowić poważne zagrożenie zdrowotne, jeśli dostanie się do organizmu w postaci patogennego szczepu. Świadomość i odpowiednie środki zapobiegawcze są kluczowe dla minimalizacji ryzyka zakażeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24