Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balladyna w oryginalnej interpretacji "Groteski" w Jasielskim Domu Kultury

Ewa Wawro
"Balladyna" w wykonaniu krakowskiego Teatru Lalki, Maski i Aktora "Groteska", jest trzecią propozycją Jasielskiego Domu Kultury w ramach I Jesiennych Spotkań z Teatrem.

Spektakle, których adresatem jest głównie młodzież, odbędą się w czwartek (5 listopada) o godz. 11.30 oraz piątek (6 listopada) o godz. 9-tej i 11-tej.

- Oryginalna interpretacja "Balladyny" zaproponowana przez Teatr "Groteska" ułatwia zrozumienie dzieła Juliusza Słowackiego, wyraźniej niż przy tradycyjnej formie oddzielając dwa przenikające się światy: świat elfów i świat ludzi - mówi Jadwiga Steliga z JDK. - Relacje pomiędzy animatorem i lalką odnoszą się do sfery ducha i materii opowieści wieszcza. Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie, z artystycznego tworzywa teatru zbudowano sceniczny świat oparty na nieograniczonej wolności wyobraźni poetyckiej, bez zobowiązujących odniesień do zasad logiki, psychologii, czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. W ten sposób opowieść uzyskała charakterystyczne cechy poetyki swego literackiego pierwowzoru - baśni, legendy, mitu... - zapowiada Steliga.

Zabieg teatralizacji świata "Balladyny" pozwolił równocześnie pokazać fenomen zła poprzez możliwość jego transformacji w systemie wzajemnych odniesień rzeczywistości scenicznej i pozascenicznej. Natomiast zinterpretowanie relacji świata duchów i ludzi jako aktora-animatora i przedmiotu jego manipulacji - lalki, umożliwiło przedstawienie problemu wolności jednostki i narodu, tak istotnego dla zrozumienia filozofii i historiozofii autora "Kordiana".

Spektakl został nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2005r.), gdzie Aldona Jankowska, Włodzimierz Jasiński i Franciszek Muła dostali Nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich im. prof. Władysława Jaremy, za kreację aktorską. Otrzymał również II równorzędną nagrodę na festiwalu Dramaty Narodów - Polski Dramat Romantyczny (I nagrody nie przyznano) w Krakowie (2005 r.).

Adaptacja i reżyseria: Bogdan Ciosek

Bilet 14 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24