Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barometr zawodów. Sprawdź, kogo poszukują firmy. „Są to osoby, które nie potrzebują wyższego wykształcenia"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z corocznego „Barometru zawodów” wynika, że najbardziej poszukiwani przez pracodawców są specjaliści z fachem w ręku. – Są to osoby, które nie potrzebują wyższego wykształcenia, żeby wykonywać wspomniane zawody – mówi nam Monika Banyś, ekspertka rynku pracy. Łącznie 29 zawodów zostało zdefiniowanych jako deficytowe, o dwa więcej niż rok wcześniej. Sprawdź, gdzie pracę dostaniesz od ręki.

Spis treści

Specjaliści z fachem w ręku, podobnie jak rok temu, są najbardziej poszukiwani przez pracodawców – wynika z „Barometru zawodów” ogólnopolskiego badania
Specjaliści z fachem w ręku, podobnie jak rok temu, są najbardziej poszukiwani przez pracodawców – wynika z „Barometru zawodów” ogólnopolskiego badania publikowanego co roku przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Unsplash/ pylyp sukhenko

Barometr zawodów. Te zawody uznawane są za deficytowe

„Barometr zawodów” to ogólnopolskie badanie, które co roku przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Barometr stanowi prognozę zapotrzebowania na pracowników w danym roku, która wskazuje, które zawody są deficytowe, w równowadze i nadwyżkowe. Z tegorocznej edycji wynika, że w skali ogólnopolskiej w 29 zawodach brakuje specjalistów, natomiast reszta jest w równowadze. Nie ma żadnego nadwyżkowego zawodu.

– Barometr zawodów to ogólnopolskie, coroczne badanie i publikowane zawsze w styczniu i można powiedzieć, pomimo że mamy Nowy Rok, to mamy stare problemy – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Monika Banyś, ekspertka rynku pracy, Personnel Service. – Po pierwsze brakuje nam specjalistów z fachem w ręku – dodaje.

Sprawdź w naszej galerii, które zawody uznawane są za deficytowe

Co ważne, od kilku lat lista deficytowych zawodów pozostaje zbliżona. – To pokazuje, że nie ma bezpośredniego dopasowania kompetencji pracowników do wymagań rynku pracy. Nie oznacza to jednak dużego bezrobocia, mimo że w 2024 roku, podobnie jak w poprzednim, spodziewam się malejącego zapotrzebowania na pracowników – zauważa Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Jednocześnie zwraca uwagę, że z punktu widzenia corocznego kurczenia się rynku pracy o nawet 150 tys. osób nie mamy zawodów deficytowych, a pracujących ogólnie brakuje. Dlatego luki są łatwo wypełniane, co nie zmienia faktu, że problemem jest niedopasowanie edukacji do zapotrzebowania na rynku pracy.

Kogo szukają pracodawcy?

12 z 29 deficytowych zawodów należy do kategorii, którą można ogólnie opisać jako specjaliści z fachem w ręku. Są to cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, spawacze, ślusarze, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych oraz operatorzy obrabiarek skrawających.

Są to osoby, które nie potrzebują wyższego wykształcenia, żeby wykonywać wspomniane zawodu. Często podkreślamy, że dla młodych ludzi może to być lepsza ścieżka kariery, niż pójście na studia humanistyczne, zwłaszcza w dobie rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją – mówi.

– To, co jest istotne z punktu widzenia pracowników, to to, że żaden zawód nie został wskazany jako nadwyżkowy, co pokazuje, że rynek pracy znajduje się w równowadze. Wskazuje na to także obecny poziom bezrobocia, który nie powinien wzrosnąć w tym roku – podsumowuje.

Sprawdź w naszej galerii, które zawody uznawane są za deficytowe:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Barometr zawodów. Sprawdź, kogo poszukują firmy. „Są to osoby, które nie potrzebują wyższego wykształcenia" - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24