Będzie jednak referendum w Krasnem w sprawie przyłączenia gminy do Rzeszowa?

Bartosz Gubernat
Gminy Krasne dotyczą dwie uchwały rzeszowskich radnych. Dalej idący zakłada połączenie jej z miastem w całości. Drugi mówi jedynie  o przyłączeniu Malawy.
Gminy Krasne dotyczą dwie uchwały rzeszowskich radnych. Dalej idący zakłada połączenie jej z miastem w całości. Drugi mówi jedynie o przyłączeniu Malawy. archiwum
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę radnych z Krasnego, którzy nie zgodzili się na organizację referendum w sprawie przyłączenia gminy do Rzeszowa.

- Radni nie mieli takiego prawa, dlatego wyrokiem nie jestem zdziwiony. Pod wnioskiem o organizację referendum podpisała się wymagana liczba mieszkańców, dokumenty złożyliśmy w terminach. Decyzja radnych od początku była dla mnie bezzasadna. Wygląda na to, że wójt i radni boją się poznać prawdziwą opinie mieszkańców w sprawie pomysłu połączenia naszej gminy z Rzeszowem – mówi Benedykt Czajkowski, szef grupy wnioskującej o referendum w gminie Krasne.

Część mieszańców gminy chciało je zorganizować, ponieważ ich zdaniem konsultacje społeczne w tej sprawie zostały przeprowadzone nieprawidłowo, a ich wyniki nie są obiektywne. Czajkowski zarzuca urzędnikom, że głosy zbierali chodząc po domach i wskazując mieszkańcom, gdzie mają postawić „krzyżyk”. Jego zdaniem głównie dlatego wyniki konsultacji wypadły niepomyślnie dla planów poszerzenia Rzeszowa.

Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne zapewnia, że konsultacje przeprowadzono prawidłowo.
Wyroku sadu nie chce oceniać.

– Zarówno ja, jak i radni ustosunkujemy się do niego, kiedy otrzymamy uzasadnienie z sądu – mówi wójt Woźniak.

Dodaje, że referendum kosztowałoby gminę ok. 30 tys. zł i głównie dlatego jest jego przeciwnikiem. Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa przyznaje jednak, że powinno się odbyć.

– Prezydent Tadeusz Ferenc spotkał się z mieszkańcami wszystkich sołectw gminy Krasne. Były to ciekawe spotkania pełne konkretnej dyskusji. Zainteresowanie nimi było bardzo duże. Wydaje się, że po takich rozmowach referendum dałoby prawdziwą odpowiedź na temat stanowiska mieszkańców wobec planów przyłączenia gminy do miasta – mówi sekretarz Stopa.

Niezależnie od wyroku sadu Rzeszów złożył u wojewody wniosek o poszerzenie Rzeszowa o 10 okolicznych wiosek i połączenie z całą gmina Krasne. Decyzje w tej sprawie rząd podejmie do końca lipca.

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wieśmak

do obojętny
Jak myślisz że miasto wchłonie drogi prywatne to widać że nie wiesz o czym gadasz.Kolega który wybudował dom w dawnej słocinie 5 lat się starał o to aby przejeli a potem 2 lata o to aby jakiegoś tłucznia czy klinca miasto nasypało.W końcu mieszkańcy się złożyli.

Tak to właśnie działa w mieście, wszystkim zwolennikom się wydaje że im nawalą - chyba łopatą po głupim łbie.
A jeżeli ktoś się na jakieś łące wybudował to niec nie liczy że od razu mu estakadę podświetloną ledami zrobią i chodznik szeroki na 2 m.

o
obojętny

Jeśli ktoś jest przeciwny z połączeniem Gminy Krasne z Rzeszowem to niech się przejedzie drogą koło nowo budowanego przedszkola. 300 m od Gimnazjum, w kierunku na wschód.

Dodatkowo niech taka osoba niech sobie policzy ile jest dróg prywatnych których gmina nie chce przejąć ani też utwardzić.

Niech się Państwo przejadą rowerem i zobaczycie stan dróg.

 

Niech się dzieje co chce ale jak tak  ludzie mogą mieszkać.

J
Jan
W dniu 11.04.2016 o 18:24, Gość napisał:

Doceniam ludzi którzy mają odwagę przeciwstawić się układom i walczą o swoją godność ,tylko prawda nas obroni,co nie można powiedzieć o szanownej gminie która wprowadza zamieszanie inierzetelne informacje wprowadzające w bład mieszkańców,w myśl hasła "co warty jest ptak który we własne gniazdo s..."Do zobaczenia przy urnach.

W
Waldemar

Dlaczego zarzucasz niekompetencje dyrekcji GOK-u , wydaje mi się że działa prawidłowo, świadczyć o tym może ogrom przedsięwzięć organizowanych dla mieszkańców, należało by się włączyć w życie gminy a nie tylko biernie oceniać. Jak dla mnie GOK  jako placówka jest zarządzana poprawnie ale może czego innego oczekujemy. Porządek należy zrobić z takimi jak ty.

G
Gość
W dniu 11.04.2016 o 18:17, Joanna napisał:

Rada Gminy łącznie z wójtem   nie  dorośli do pełnienia takich funkcji - dowód  wydarzeniem były tablice informacyjne, które wg włodarzy stanowiły niebywałe osiągnięcie.  Wójt wypowiada się  tak jakby był wystraszonym strusiem ( swoje wypowiedzi chowa za radnych-  np. jak uchwalą radni) Sam nie ma zdania nawet w prostych sprawach. Teraz zabierają się za szkoły ( jak ćwierkają wróble menadżerem ma być kochaś jednej wysoko postawionej pani z UG Krasne.) - nie mając zielonego pojęcia o szkolnictwie. Drogi wykonane przez zarząd gminy - porażka w żadnym wypadku nie odpowiadają warunkom technicznym jakim powinny odpowiadać drogi - marnotrawstwo pieniędzy.  Za zasługi w walce z poprzednikiem ( rozsypywanie śmieci) - nagroda lekka praca w gminie.  Tak kiepskiej władzy nie pamiętam od kilkudziesięciu lat. Ale kto optował za tym wójtem? - wiadomo. Najwyższy czas rozpirzyć to towarzystwo wzajemnej adoracji dopóki nie zniszczą gminy.

Zabiera się za szkoły i tam też będzie dyrektorem bliska osoba wójta, tylko pozazdrościć takiej tępej władzy, ciekawe kto zostanie dyrektorem CUW? znając naszą władzę, też wezmą osobę niekompetentną do tego stanowiska jak to zrobili w przypadku GOK-u i będą dodawać zdjęcia na stronę co oni nie robią dla nas,ale nie tędy droga Panie wójcie, nie sztuką jest zrobić fotkę i chwalić się na stronie internetowej, sztuką jest zrobić coś pożytecznego dla mieszkańców, których Pan niestety (jak dla mnie) nieudolnie reprezentuję.

 

Można mieć tylko nadzieję. że ktoś w końcu zrobi z tym porządek,

(unikat)

ale za to mamy fajne imprezy :)

w
wyborca
W dniu 12.04.2016 o 22:39, ewa napisał:

Zebrać tyle podpisów i nie zrobić referendum? trochę nieładnie.Koszty referendum to 30 tys?150 osób do liczenia, każdemu dać po 200zł = 30 tys. materiały 1 tyś zł. czy trzeba 150 osób do komisji?

 

Wójt to jest nr. 1 w kłamstwie jakie reprezentuje , pewno mu w szkole nie szło to myśli że reszta jest taka sama i nie potrafi policzyć tak prostych wydatków.

​Policzymy my 6 komisji po cztery osoby= 24 x o zł. = 0 zł

​Materiały około 1 tyś. zł.

​Budynki gminne czyli nasze 0 zł.

​Inicjatorzy referendum dadzą 12 osób społecznie do komisji a Wójt 12-tu pracowników tak jak to zrobił w konsultacjach -   koszt całej imprezy będzie wynosił 1 tyś zł.

​Żeby nie dopuścić do referendum to już wydał niezłą sumkę , komisja - prawnicy- sąd zwrot kosztów i to mu jakoś nie przeszkadza ale na końcu jak to się skończy podliczymy ile wydał pieniędzy z naszych podatków ?
 

e
ewa

Zebrać tyle podpisów i nie zrobić referendum? trochę nieładnie.

Koszty referendum to 30 tys?

150 osób do liczenia, każdemu dać po 200zł = 30 tys. materiały 1 tyś zł.

 

czy trzeba 150 osób do komisji?

 

G
Gość
W dniu 11.04.2016 o 08:12, wyborca napisał:

Ten upór włodarzy gminy Krasne doprowadził właśnie organizatorów a przede wszystkim mieszkańców do tego co teraz mamy i na pewno nie będzie odwrotu bo Rzeszów już tuż .Najgorsze jest to że przez ten upór władzy mam na myśli Wójta i radnych, gmina a właściwie mieszkańcy nie otrzyma bonusu na inwestycje około 100 mil. zł. i za to będziemy ich srogo rozliczać.Honorowym wyjściem z tej sytuacji było by żeby radni zwołali sesję nadzwyczajna i przyznali się do błędu jaki popełnili i podjęli jeszcze raz teraz uchwałę o połączeniu się z Rzeszowem bez względu co będzie mówiła Pani Błotkowa ale pytanie czy będą mieć na tyle odwagi ? . Tak czy inaczej to od nich zależy jak z tego wyjdą i jak będą patrzyć ludziom w oczy bo Wójt powie to radni tak zadecydowali. Poczekamy zobaczymy.Niech inni włodarze teraz drżą o swoje stołki bo to co zrobiło Krasne będą robić inni mieszkańcy gmin.

Doceniam ludzi którzy mają odwagę przeciwstawić się układom i 

walczą o swoją godność ,tylko prawda nas obroni,co nie można powiedzieć o szanownej gminie która wprowadza zamieszanie i

nierzetelne informacje wprowadzające w bład mieszkańców,w myśl hasła "co warty jest ptak który we własne gniazdo s..."Do zobaczenia przy urnach.

J
Joanna

Rada Gminy łącznie z wójtem   nie  dorośli do pełnienia takich funkcji - dowód  wydarzeniem były tablice informacyjne, które wg włodarzy stanowiły niebywałe osiągnięcie.  Wójt wypowiada się  tak jakby był wystraszonym strusiem ( swoje wypowiedzi chowa za radnych-  np. jak uchwalą radni) Sam nie ma zdania nawet w prostych sprawach. Teraz zabierają się za szkoły ( jak ćwierkają wróble menadżerem ma być kochaś jednej wysoko postawionej pani z UG Krasne.) - nie mając zielonego pojęcia o szkolnictwie. Drogi wykonane przez zarząd gminy - porażka w żadnym wypadku nie odpowiadają warunkom technicznym jakim powinny odpowiadać drogi - marnotrawstwo pieniędzy.  

Za zasługi w walce z poprzednikiem ( rozsypywanie śmieci) - nagroda lekka praca w gminie.  

Tak kiepskiej władzy nie pamiętam od kilkudziesięciu lat. Ale kto optował za tym wójtem? - wiadomo.

 Najwyższy czas rozpirzyć to towarzystwo wzajemnej adoracji dopóki nie zniszczą gminy.

m
mieszkaniec gmniy

Szkoda się rozpisywać bo tyle już zostało napisane w tym temacie że radni i Wójt to wielka ściema która ma za nic mieszkańców . Takiego Marnego Wójta i dziadowskich radnych gmina Krasne jeszcze nie miała. Wiadomo bo większość mieszkańców Krasnego zna Panią Błotkową i na samym początku mówili że jeszcze będzie żałował Wójt że wziął ją do pracy, oto teraz mamy wyniki. Ciekawość kto to ich powystawiał że wcześniej nie rozeznał sprawy.

o
odpowiedż
W dniu 11.04.2016 o 08:43, Gosc napisał:

Musieliby przyznać wtedy, że również wyniki konsultacji społecznych nie odzwierciedlajã rzeczywistych nastrojów w gminie Krasne, a co za tym, źe były nieuczciwe!!! Nie wszyscy pofatygowali się do gminy w porze urzędowania, bo większość wtedy pracuje w Rzeszowie.Głosowali starsi i bezrobotni, których gmina zastraszyła wizją wzrostu opłat za wszystko, albo też ludzie wójta chodzili tylko do wybranych znajomych domôw i môwili jak głosować!

 

Tak było ale jak zostało choć trochę honoru można to naprawić bo jeszcze wszystko nie stracone mam na myśli te 100 mil zł. Zawsze można naprawić to co się zepsuło niesmak pozostanie ale łatwiej zapomnieć.

​Przecież jak maja trochę rozum to wiedzą że to i tak jest nie uniknione.
 

G
Gosc
Musieliby przyznać wtedy, że również wyniki konsultacji społecznych nie odzwierciedlajã rzeczywistych nastrojów w gminie Krasne, a co za tym, źe były nieuczciwe!!! Nie wszyscy pofatygowali się do gminy w porze urzędowania, bo większość wtedy pracuje w Rzeszowie.Głosowali starsi i bezrobotni, których gmina zastraszyła wizją wzrostu opłat za wszystko, albo też ludzie wójta chodzili tylko do wybranych znajomych domôw i môwili jak głosować!
w
wyborca

Ten upór włodarzy gminy Krasne doprowadził właśnie organizatorów a przede wszystkim mieszkańców do tego co teraz mamy i na pewno nie będzie odwrotu bo Rzeszów już tuż .

Najgorsze jest to że przez ten upór władzy mam na myśli Wójta i radnych, gmina a właściwie mieszkańcy nie otrzyma bonusu na inwestycje około 100 mil. zł. i za to będziemy ich srogo rozliczać.

Honorowym wyjściem z tej sytuacji było by żeby radni zwołali sesję nadzwyczajna i przyznali się do błędu jaki popełnili i podjęli jeszcze raz teraz uchwałę o połączeniu się z Rzeszowem bez względu co będzie mówiła Pani Błotkowa ale pytanie czy będą mieć na tyle odwagi ? . Tak czy inaczej to od nich zależy jak z tego wyjdą i jak będą patrzyć ludziom w oczy bo Wójt powie to radni tak zadecydowali. Poczekamy zobaczymy.

Niech inni włodarze teraz drżą o swoje stołki bo to co zrobiło Krasne będą robić inni mieszkańcy gmin.

r
rzeszowiak
W dniu 10.04.2016 o 13:38, bezprzyszłości napisał:

A kiedy w Tyczynie pozwolą zrobić referendum?!Panie Prezydencie proszę o Tyczynie nie zapomnieć, bo tam działają tak samo,jak w Krasnem i urzędnicy robią wszystko,by Tyczyn nie miał szansy na lepsze jutro!!! Ich nie stać nawet na ulgi na śmieci, dużym rodziną też nic nie mają do zaoferowania...do miasta nie można normalnie wjechać, tragiczny dojazd, dzieci w gimnazjum od lat "wietrzą się" przed i po WF, a Matysówka, która nie chce być już przy Tyczynie mamiona jest nową salą gimnastyczną, budynki gminne niszczeją od lat, co chwila nowy pomysł,który przepada, oni tylko dbają, żeby mieć regularne wypłaty dla siebie. Pomagają tylko tym, co są z nimi w układzie. Planują rewitalizację Rynku, chcą zrobić tam teren rekreacyjny, a po obu stronach tego terenu bezpośrednio główna droga przelotowa na Hermanową, Kielnarową, Błażową Dolną,jak tam można bezpiecznie być z dziećmi. Pozwalają, żeby przez Rynek przejeżdżały samochody ciężarowe z ogromnymi ładunkami z drzewem, materiałami budowlanymi, betoniarki, tiry. Na początek postawili "domek" studni i chwalą się tym wszędzie. Bida w Tym Tyczynie zagląda z każdego kąta, ale urzędnicy i tak twierdzą,że jest super i Tyczyn się rozwija i pięknieje z dnia na dzień...wizje dla naiwnych.Referendum w Tyczynie, cała gmina pod Rzeszów!!! Lepiej być pod Rzeszowem, bo Rzeszów się rozwija, w statystykach podają, że w najbliższych latach, to właśnie Rzeszów będzie jedynym miastem, poza Warszawą z ogromnym potencjałem na rozwój. Tyczyniacy otwórzcie oczy. Nam trzeba gospodarza, który ma potencjał, a nie takiego, co tylko od święta do święta, od pensji do pensji!!! Nam nie trzeba burmistrza, nam trzeba sztabu ludzi, którzy będą wiedzieć, co z Tyczynem zrobić, a nie nie tylko ekipy, co z miasta Tyczyn zrobiła sobie źródło utrzymania, a nie widzi, że Tyczyn powoli umiera!!!


Bedąc mieszkańcem Budziwoja, który należał do 2009 roku pod Tyczyn potwierdzam to co napisane wyżej. To miasteczko umiera. Czasami jeździłem załatwiać do Tyczyna sprawy urzędowe. Zawsze się mi tam nie podobało. Centrum Tyczyna zamiast być wizytówka gminy to straszy. Stare, obdrapane elewacje budynków z odpadającym tynkiem wręcz zniechęcają. Zresztą o czym tu pisać. Mieszkając w Budziwoju za rządów Tyczyna miałem tę wątpliwą okazję przekonać się jak gmina dba o swoje tereny. Zbierz grupę ludzi, zorganizujcie spotkania z prezydentem niech ludzie dowiedzą się co miasto ma do zaoferowania gminie, a następnie zebrać podpisy i przeprowadzić referendum z prawdziwego zdarzenia. Bo te wszystkie pseudo konsultacje organizowane przez gminy nie oddają prawdziwych wyników. Myślę, że mieszkańcy Krasnego zrobili milowy krok w tej sprawie.
Dodaj ogłoszenie