Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczady chwalą się aktywnymi kobietami

Urszula Sobol
Katarzyna Sekuła, prezes zarządu stowarzyszenia "Razem dla Bieszczad” w Ustrzykach Dolnych.
Katarzyna Sekuła, prezes zarządu stowarzyszenia "Razem dla Bieszczad” w Ustrzykach Dolnych. Wojciech Zatwarnicki
Rozmowa z KATARZYNA SEKUŁĄ, prezesem zarządu stowarzyszenia "Razem dla Bieszczad" w Ustrzykach Dolnych.

"Kobieta Sukcesu na Wsi"

"Kobieta Sukcesu na Wsi"

14 grudnia w Ustrzyckim Domu Kultury (ul. 29 listopada 31) o godz. 14 Stowarzyszenie "Razem dla Bieszczad" z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego organizuje konferencję pt "Kobieta Sukcesu na Wsi". Na uczestników konferencji czeka wiele atrakcji. Konferencję zakończy loteria wizytówkowa z nagrodami oraz rozstrzygnięcie Plebiscytu "Kobieta Wsi Kobietą Sukcesu".

- Stowarzyszenie ''Razem dla Bieszczad" organizuje plebiscyt pod nazwą “Kobieta Wsi Kobietą Sukcesu", w którym chce wyróżnić liderki lokalnych społeczności z powiatu bieszczadzkiego. Skąd pomysł na taki konkurs?

- Podczas jednego ze spotkań z obecnym Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Bartoszem Romowiczem, doszliśmy do wspólnego wniosku, że tak naprawdę w powiecie bieszczadzkim, nie doceniamy pracy Kobiet Wsi w samorządach. We władzach bieszczadzkich gmin dominują mężczyźni, mimo, że liczne grono sołtysów to właśnie kobiety - sołtyski. Inicjatorem pomysłu tej konferencji i plebiscytu jest fakt, że do tej pory podobne wydarzenie nie miało miejsca w powiecie bieszczadzkim, co w rezultacie powinno zaowocować dużym zainteresowaniem.

- Jakie warunki musi spełniać kobieta, aby zgłosić się do plebiscytu?

- Zgłoszenia kobiet do udziału w plebiscycie mogą być składane przez sołtysów lub przedstawicieli Rad Sołeckich z terenu powiatu bieszczadzkiego, radnych gminnych oraz radnych powiatowych, organizacje pozarządowe oraz nieformalne grupy osób, według których zgłaszana kandydatka zasługuje na tytuł "Kobieta Wsi Kobietą Sukcesu". Zgłoszone kobiety powinny mieszkać na wsi w powiecie bieszczadzkim lub być z nim związane poprzez swoją pracę. Kobiety powinny być pełnoletnie i posiadać pełnię praw publicznych.

- Wybór laureatki będzie miał miejsce 14 grudnia 2013r. na konferencji “Kobieta Sukcesu na Wsi". O co mogą zawalczyć zainteresowane Panie?

- Dla laureatek plebiscytu z największą ilością głosów, przewidziane są nagrody rzeczowe. Pierwsze miejsce w plebiscycie zostanie nagrodzone nowoczesnym netbookiem, pozostałe dwa miejsca otrzymają wyróżnienie w postaci aparatu cyfrowego. Każda laureatka plebiscytu otrzyma również dyplom z tytułem "Kobieta Wsi Kobietą Sukcesu".
- Coraz więcej kobiet rządzi na wsiach. Skąd to się bierze?

- Myślę, że Polacy zaczynają dostrzegać zjawisko łączenia pracy zawodowej, społecznej i domowej przez Kobiety Wsi. Kobiety natomiast coraz częściej zauważają, że podział obowiązków można negocjować, co niekoniecznie podoba się płci przeciwnej. Brakuje nam Kobiet Sukcesu na Wsi, doskonale wiemy, że gdyby nie kobiety, nasze wsie byłyby "pustyniami kulturalnymi". A przecież większość stowarzyszeń prowadzą kobiety, więc skoro jest taka energia społeczna, pomysły, inicjatywy, to należy je wspierać i pozwolić działać, bo wiele można zrobić.

- A jaka jest dzisiejsza kobieta mieszkająca na wsi?

- Kiedyś kobieta mieszkająca na wsi kojarzyła nam się raczej z niedouczoną a jednocześnie zahukaną babą, która rzadko opuszczała swoje miejsce zamieszkania, większość czasu spędzała w kuchni albo na polu. Były to kobiety silne, pracowite ale też plotkary, które wiedzę o świecie czerpią z telewizji. Taki obraz został zresztą utrwalony w literaturze i filmie. Mało kto wie, że w pewnym okresie dziejów kobiety te organizując się w grupy, zapoczątkowały działalność dobroczynną i społeczną. Dziś mieszkająca na wsi i chcąca zarabiać na prowadzeniu gospodarstwa kobieta, musi znać szereg regulacji prawnych dotyczących higieny, podatków czy weterynarii. To działalność gospodarcza jak każda inna. Wymaga więc rozległej i profesjonalnej wiedzy.

- Jej rola zmieniła się na przestrzeni lat?

- Oczywiście, że tak. Dzisiaj Kobiety Wsi chcą się rozwijać i być równie aktywne jak Kobiety Miasta. Same chętnie podejmują inicjatywy kształtowania swojego wizerunku, uczestniczą w szkoleniach, tworzą organizacje pozarządowe. Osobiście cieszę się bardzo, że kobiety walczą o swoją pozycję, że chcą być zauważane i doceniane.

- Bieszczady mogą pochwalić się takimi aktywnymi kobietami?

- W Bieszczadach jest wiele takich kobiet, zwłaszcza na bieszczadzkich wsiach. Nie wszystkie jednak są gotowe na to, by powiedzieć o sobie: tak jestem kobietą aktywną, zasługuję na tytuł kobiety sukcesu. Ale ja mocno wierzę, że poprzez takie wydarzenie w powiecie, znajdą się w gronie przyjaciół, znajomych osoby, które widzą ich codzienne zaangażowanie w życie lokalnych społeczeństw i otrzymamy wiele zgłoszeń do plebiscytu a walka o tytuł będzie emocjonująca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24