Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczady: Hotele i schroniska zarabiają na ekologii

[email protected] Fot. Stanisław Siwak
Kolektory na schronisku Pod Honem w Cisnej.
Kolektory na schronisku Pod Honem w Cisnej.
Bieszczadzkie Schroniska i Hotele Górskie sp. z oo. zainwestowały już 2,5 miliona złotych w ekologię. Chodzi o nowoczesne technologie służące ochronie środowiska. Korzyść ma firma i turyści.

W piatek 29 bm. dokonano uroczystego otwarcia i przekazania do eksploatacji proekologicznych inwestycji, czyli instalacji wykorzystujących energię słoneczną w [**

Bieszczadach

**](http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/galeria/bieszczady-przyciagaja-artystow-4706.html). Instalacje uruchomiono na siedmiu bieszczadzkich schroniskach, bacówkach i hotelach górskich.

- Wcześniej zbudowałem małą elektrownię wodną przy Hotelu Górskim w Ustrzykach Górnych. Udało mi się uzyskać wsparcie z funduszy szwajcarskich - mówi Józef Szymbara, prezes Bieszczadzkich Schronisk i Hoteli Górskich sp. z oo. W Sanoku.

Obecnee inwestycje podjęte przez Bieszczadzkie Schroniska i Hotele Górskie sp. z oo. w Sanoku osiągnęły wartość 2,5 mln zł. Najnowszy projekt pn. Instalacja odnawialnych źródeł energii o obiektach PTTK w Bieszczadach i Beskidzie Niskim współfinansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Koszt realizacji zadania wynosi 624 tysiące euro, a poziom dofinansowania z funduszu norweskiego wyniósł około 70 procent całego projektu.

Na schronisku PTTK „Kremenaros” w Ustrzykach Górnych zainstalowano 95 metrów kwadr. kolektorów słonecznych.

Schronisko PTTK w Komańczy im. Ignacego Zatwarnickiego wzbogaciło się o 72 metry kwadratowe kolektorów.

Schronisko - Bacówka PTTK „Pod Honem” w Cisnej ma obecnie 54 metry kwadr. kolektorów słonecznych.

Dom Wypoczynkowy PTTK w Wetlinie wzbogacił się o 140 metrów kwadr. kolektorów.

Hotel Górski PTTK w Wetlinie dysponuje obecnie 27 metrami kwadr. kolektorów słonecznych, które wykorzystywane są głównie do ogrzewania wody w obiekcie.

Hotel Górski i camping PTTK w Ustrzykach Górnych ma obecnie 27 metrów kwadratowych kolektorów słonecznych. Zainstalowano tu także pompę cieplną o mocy 120 kW zapewniającą ciepło do celów co. i c.c.w. oraz rurociąg glikowy.

Schronisko - Bacówka „Jaworzec” z Jaworcu dysponuje obecnie kolektorami słonecznymi o powierzchni 54 metrów kwadr. Zainstalowano tu również hybrydową elektrownię z turbiną wiatrową i panelami fotowoltanicznymi. Instalacja ta deje prąd dla całego obiektu.

- Wszystkie te inwestycje przynoszą wymierne efekty ekologiczne i ekonomiczne. Są też doskonałą promocją rozwiązań ekologicznych, jakie można stosować na terenach chronionych - dodaje prezes Szymbara.

Zobacz także fotogalerię

http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/galeria/kolektory-sloneczne-i-pompy-cieplne-w-bieszczadach-56406.html

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24