Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczady. Wieża widokowa Jeleni Skok ponownie otwarta, zakończył się remont

PAP / Agnieszka Lipska
Wieża widokowa Jeleni Skok
Wieża widokowa Jeleni Skok cisna.krosno.lasy.gov.pl
Na wzgórzu Mochnaczka w Cisnej zakończył się remont wieży widokowej Jeleni Skok. Po ponad roku turyści znów mogą oglądać panoramę Bieszczadów. Wystarczy pokonać kilkadziesiąt drewnianych schodów, żeby wznieść się ponad czubki drzew i zobaczyć góry.

Trzypiętrowa wieża widokowa „Jeleni Skok” stanęła na wzgórzu Mochnaczka (777 m n.p.m.) w 2015 roku. Prowadzi do niej 3-kilometrowa ścieżka spacerowa nad malowniczymi urwiskami skalnymi. Rozpoczyna się w Cisnej, przejście zajmuje około 40 minut.

- Z Cisnej wychodzą szlaki na wysokie Bieszczady, ale to są długie trasy. Zależało nam, żeby ludzie chcieli się u nas zatrzymać na dwie, trzy godziny, mieli miejsce do spacerów, a przy okazji zdobyli niewysoki szczyt - powiedział w rozmowie z PAP Mateusz Świerczyński z Nadleśnictwa Cisna.

Drewniana wieża potrzebowała remontu. Deszcz, śnieg i czas zniszczyły konstrukcję. To właśnie dlatego Nadleśnictwo Cisna zdecydowało się zamknąć taras widokowy pod koniec maja 2022 roku taras widokowy.

Prace rozpoczęły się latem tego roku.

- Musieliśmy mieć dobrą pogodę, żeby przetransportować wszystkie elementy - tłumaczył Mateusz Świerczyński. - I tak naprawdę wybudowaliśmy wieżę na nowo. Po starej zostały tylko fundamenty. Wymieniliśmy wszystkie drewniane części. Dodatkowo, ostatni poziom został zadaszony - tłumaczył.

Na górze wieży jest luneta obserwacyjna, przez którą można oglądać panoramę i bieszczadzkie szczyty. Widać stamtąd pasmo graniczne, Małe Jasło, Duże Jasło, w tle Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz Smerek.

- A przy dobrej pogodzie także najwyższy szczyt Bieszczadów, czyli Tarnicę - dodał Mateusz Świerczyński.

Wieża stoi nad przepaścią, którą miejscowi nazwali „Jeleni Skok”.

- Istnieje legenda, że w to miejsce podczas polowań wilki zaganiały jelenie, żeby spadały w dół - wyjaśnia pracownik Nadleśnictwa Cisna.

Wieża ma 9 metrów wysokości, choć wydaje się wyższa. Na pierwszą platformę prowadzą wygodne, szerokie schody. Żeby wejść na drugie i trzecie piętro, trzeba pokonać strome i wąskie stopnie.

Obok wieży jest schron przeciwdeszczowy z ławą i stół, gdzie można odpocząć i przeczekać złą pogodę.

Nowa wieża kosztowała nieco ponad 100 tys. zł. Ścieżka i wieża znajdują się na trasie festiwalu „Bieg Rzeźnika”.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24