Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczadzkie lasy bukowe znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Wojciech Zatwarnicki
Rosnące m.in. na zboczach Połoniny Wetlińskiej buki znalazły się na liście UNESCO
Rosnące m.in. na zboczach Połoniny Wetlińskiej buki znalazły się na liście UNESCO WZ
Bieszczadzkie lasy bukowe na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Taką informację przekazały służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Tereny wpisane na listę znajdują się na zboczach Połoniny Wetlińskiej, Smereka, w dolinie Terebowca, dolinie Górnej Solinki i Włosatki. Ich powierzchnia to około 3300 hektarów. Obszar leży na wysokości od 700 do 1200 metrów nad poziomem morza. Bieszczadzkie kompleksy leśne weszły jednocześnie w skład obiektu pod nazwą „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”, który tworzą 94 podobne obszary w 18 krajach.

- Tereny te stanowią wyjątkowy przykład niezakłóconego kompleksu lasów umiarkowanych i ich polodowcowej ekspansji. Wykazują one najbardziej kompletne i wszechstronne ekologiczne zasoby oraz procesy jednorodnych i mieszanych drzewostanów europejskich buków w wielu różnych warunkach środowiskowych. Zawierają bezcenne zasoby genowe buka i wielu gatunków powiązanych, występujących wspólnie z bukiem w siedliskach leśnych

– czytamy na stronie Światowego Dziedzictwa.

Pierwsze lasy bukowe na listę UNESCO zostały wpisane w 2007 roku. Były to pierwotne lasy na terenie Słowacji i Ukrainy. W 2011 do listy dołączyły lasy z terenu Niemiec, a w kolejnych latach z Austrii, Albanii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Czech, Słowenii, Włoch, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny, Szwajcarii.

Ochrona lasów bukowych o pierwotnym charakterze w Bieszczadach, rozpoczęła się od ustanowienia w 1958 r. pierwszego przyrodniczego rezerwatu „U źródeł Solinki i Wetliny”. W 1973 r. powołano Bieszczadzki Park Narodowy. W 1981 roku powstał rezerwat „Puszczy Bukowej nad Sanem”, który w 1991 roku został włączony w obręb parku narodowego.

Tych wsi i osad na Podkarpaciu już nie ma, ale pozostałości po nich przyciągają mieszkańców i turystów. Zobaczcie, które miejsca warto odwiedzić.

Tych wsi i osad na Podkarpaciu już nie ma. Pozostałości po n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24