Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boimy się koronawirusa, ale czy się zaszczepimy? Nawet niektórzy podkarpaccy samorządowcy niechętnie się tym dzielą

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Relikowski / Polska Press
W pierwszej kolejności szczepieni mają być pracownicy służby zdrowia. Dalej: pensjonariusze DPS-ów, mundurowi, nauczyciele, seniorzy, osoby z chorobami przewlekłymi, a na końcu zwykli "Kowalscy". Czy się zaszczepimy? I tu zdania są tak rozbieżne, jak w przypadku szczepień na grypę. Wielu hamuje fakt, że jest to nowość i boją się skutków ubocznych. Mimo, iż lekarze specjaliści tłumaczą, że na powikłania narażona jest nikła grupa osób.

- Proces szczepień został podzielony na cztery etapy, a pierwszy z nich rozpocznie się niezwłocznie po dostarczeniu szczepionek do kraju - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. - Szczepionka przeszła już m.in. szczegółowe badania laboratoryjne. Do 29 grudnia Europejska Agencja Leków zadecyduje o dopuszczeniu jej do dystrybucji. Kilka dni później decyzję wyda Komisja Europejska.

Dodaje, że tzw. etap zero przeznaczony jest dla pracowników sektora ochrony zdrowia. Medycy i pracownicy administracyjno-techniczni placówek medycznych i aptek (zarówno tych, które mają umowę z NFZ jak i prywatnych) mogą już zgłaszać się to tzw. szpitali węzłowych, które będą prowadzić szczepienia Pisaliśmy, że tych jest ponad 500 w kraju, a u nas - 29.

- Po zerowym, pierwszy etap szczepień przeznaczony jest dla pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo - Leczniczych, a także służb mundurowych, nauczycieli i osób powyżej 60. roku życia - dodaje rzecznik Śliż. - W drugim etapie ze szczepień będą mogły skorzystać osoby poniżej 60. roku życia, u których występują choroby przewlekłe. Ostatni to powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będziemy mogli przyjąć szczepionkę na koronawirusa?

- Placówki wciąż mogą zgłaszać się przez formularz Ministerstwa Zdrowia. Obecnie prawie 93 procent Polaków ma już zapewniony punkt szczepień w pobliżu domu, a 80 proc. gmin ma już placówki medyczne, które będą wykonywać szczepienia. Szczepienia będą prowadzone w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę

- tłumaczy rzecznik podkarpackiego NFZ.

Proces rejestracji powszechnych szczepień przeciw COVID-19 rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 r. Procedura będzie prosta. Pierwszy krok to rejestracja online przez infolinię 989 lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub Internetowe Konto Pacjenta. Drugi - zgłoszenie do punktu szczepień i kwalifikacja przez lekarza, trzeci - wykonanie szczepienia i obserwacja po nim, a czwarty - powtórzenie procesu po upływie 21 dni (bez konieczności ponownej rejestracji).

Czy podkarpaccy samorządowcy się zaszczepią?

Władysław Ortyl, marszałek województwa pytany, czy się zaszczepi, odpowiada: - Z uwagi na to, że przebyłem chorobę muszę poddać się dodatkowym badaniom, także na obecność przeciwciał. Jeśli będą zalecenia ku temu, aby się zaszczepić to oczywiście to zrobię.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki mówi, iż zdaje sobie sprawę, że jedynym znanym ludzkości sposobem na skuteczną walkę z chorobami zakaźnymi, które nie oznaczają całkowitego ograniczania kontaktów, są szczepionki.

- Dlatego uważam, że naszą jedyną szansą na powrót do normalnego życia społecznego i gospodarczego jest skorzystanie z dobrodziejstw nauki. Rozumiem natomiast obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionki i te obawy rozumie polski rząd. Dlatego decyzję o szczepieniu musimy podjąć sami, mając na uwadze dobro własne, naszych najbliższych, ale także społeczności, której jesteśmy częścią. Wykorzystajmy czas nadchodzących świąt na tę refleksję, by podjąć w zgodzie z własnym sumieniem, najlepszą decyzję. Ja tę decyzję już podjęłam i głęboko wierzę, że to właśnie Narodowy Program Szczepień odegra kluczową rolę w ostatecznym zwycięstwie nad pandemią koronawirusa.

Nie wszyscy samorządowcy chcą mówić o tym, czy się zaszczepią tłumacząc, że to ich prywatna decyzja. A co sądzą Polacy? Badań było wiele. Portal medonet.pl podaje, że prawie 3 na 4 dorosłych wyraża chęć zaszczepienia - tak wynika z sondażu dla Światowego Forum Ekonomicznego na tysiącach osób z 27 państw, w tym z Polski.

Ale! Najmniej zainteresowani szczepieniami przeciw COVID-19 byli Rosjanie, a drugi najbardziej sceptyczny naród to Polacy. Największe zainteresowanie szczepionką wykazali Chińczycy - 97 proc. Z sondażu United Surveys na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM wynika, że ponad 50 proc. respondentów odpowiedziało, że się nie zaszczepi. Z kolei WP zwraca uwagę, że najwięcej obaw jest wśród młodych ludzi. 39 procent ankietowanych Polaków jest gotowych na szczepionkę.

Na facebooku niektórzy oznaczają swoje zdjęcia profilowe: "Zaszczepię się w pierwszym możliwym terminie".

Szczepionka na koronawirusa. Boimy się skutków ubocznych

Dlaczego ludzie są niezdecydowani? Najczęstsze powody to: strach przed ewentualnymi, nieznanymi skutkami ubocznymi i wątpliwości dotyczące skuteczności szczepionki na koronawirusa. Nie brakuje i osób, które mówią wprost, że koronawirus im nie straszny, więc nie będą się kłuć.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.
17.12, 10:07

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

17.12, 10:06

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

17.12, 10:04

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

17.12, 09:59

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

17.12, 09:57

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

17.12, 09:55

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

17.12, 09:53

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

17.12, 09:48

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

17.12, 09:43

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

17.12, 09:42

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

17.12, 09:40

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24