Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Leska Adam Snarski drugi rok z rzędu nie otrzymał wotum zaufania. Będzie referendum?

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Adam Snarski, burmistrz Leska.
Adam Snarski, burmistrz Leska. arch. UMiG Lesko
Źle się dzieje w gminie Lesko. Burmistrz Adam Snarski drugi rok z rządu nie otrzymał wotum zaufania od Rady Miejskiej.

W zeszłym roku za nieudzieleniem Adamowi Snarskiemu wotum zaufania za 2020 rok było 10 radnych, 3 głosowało za udzieleniem, a 1 wstrzymał się od głosu. Takim samym wynikiem zakończyło się głosowanie nad absolutorium.

Burmistrz Leska skierował uchwałę z 2021 roku o nieudzieleniu mu absolutorium do RIO, która stwierdziła jej wadliwość i w konsekwencji nieważność, bo w czasie sesji nie została przedstawiona pozytywna opinia izby z wykonania budżetu.

Podczas tegorocznej sesji absolutoryjnej, która odbyła się w zeszły czwartek, 6 radnych głosowało za udzieleniem wotum zaufania za 2021 rok, a 8 było przeciw. Za absolutorium głosowało 6 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a 1 był przeciw.

Jak podkreśla Edyta Wojtowicz-Wojdanowska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Lesku, burmistrz nie otrzymał wotum zaufania od rady, ponieważ nie współpracuje z radnymi.

– Aby udzielić burmistrzowi wotum zaufania trzeba mieć do niego zaufanie, a nasze zaufanie do Adama Snarskiego jest bardzo nadszarpnięte. Nie ma żadnej nici porozumienia – podkreśla wiceprzewodnicząca.

Rada nie udzieliła też burmistrzowi absolutorium, choć budżet został wykonany, ale radni nie są usatysfakcjonowani jego realizacją.

– Budżet został wykonany, ale nie w tym zakresie, w jakim radni wnioskowali, a co wynika z wniosków mieszkańców – dodaje Edyta Wojtowicz-Wojdanowska.

W czasie sesji Rady Miejskiej w Lesku padło słowo "referendum"

W czasie sesji z ust Dariusza Kotyły, przewodniczącego RM w Lesku, padło słowo „referendum”, gdyż po dwukrotnym pod rząd braku wotum zaufania rada gminy może, ale nie musi, podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta, czy burmistrza.

Burmistrz Leska skierował jednak do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie skargę dotyczącą zeszłorocznego nieudzielenia mu wotum zaufania. 3 lutego br. sąd oddalił skargę, na co Adam Snarski złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten jeszcze jej nie rozpatrzył.

– Formalnie jeszcze nie możemy zwołać referendum – zaznacza przewodniczący Kotyła. – Jeśli uchwała by się jednak uprawomocniła to droga do referendum jest otwarta. Do końca kadencji pozostało jeszcze 1,5 roku, jest więc jeszcze czas, by współpracę z radą poukładać, a jeśli nie, to pozostaje referendum.

Burmistrz Adam Snarski nie odpowiedział na prośbę o komentarz do sesji absolutoryjnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24