Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz założyć firmę? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy

Redakcja
Chcesz założyć firmę? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy
Chcesz założyć firmę? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Archiwum
O tym, jaką pomoc doradczą może uzskać osoba, kóra chce założyć własną firmę w rozmowie z KRZYSZTOFEM KŁAKIEM, prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Usługi doradcze sporo kosztują. To wydatek, na który osób stawiających pierwsze kroki w biznesie często nie stać. Nie wszyscy wiedzą, że można taką pomoc uzyskać za darmo w punktach konsultacyjnych Krajowej Sieci Usług. Jak do nich trafić?

- Na Podkarpaciu punkty konsultacyjne dla przedsiębiorców i osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą prowadzi Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z czterema innymi instytucjami okołobiznesowymi z Mielca, Krosna, Przemyśla i Leżajska. Zostały one wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która koordynuje Krajowy System Usług dla przedsiębiorców. Aby znaleźć się w takiej sieci trzeba zapewnić wysoki standard usług. Przynależność do KSU oznacza, że przedsiębiorca może u nas liczyć na profesjonalną informację.

Jaką pomoc można uzyskać w punktach konsultacyjnych KSU?

W każdym z tych punktów można uzyskać informacje m.in. na temat: rejestracji i wyboru formy prawnej działalności gospodarczej, zasad opodatkowania czy tego, jak zdobyć kapitał dla swojego biznesu. Usługi informacyjne są bezpłatne. Można z nich skorzystać poprzez telefon, formularz na stronie internetowej albo odwiedzając punkt konsultacyjny. Eksperci pełnią również dyżury w mniejszych miejscowościach. Jedynym warunkiem uzyskania porady jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby naszej ewidencji. Poza usługami informacyjnymi punkty konsultacyjne KSU świadczą także usługi doradcze.
 

- A dokładniej?
- Są to usługi doradcze zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarcza, jak i dla osób prowadzących już własne firmy. Oferujemy asystę w rozpoczynaniu działalności gospodarczej, jak i w jej prowadzeniu. Asysta obejmuje m.in. opracowanie kosztorysu dla startujących firm, doradztwo przy spełnianiu wymogów formalno-prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, opracowanie strategii marketingowej i organizacji pracy czy też postępowania w przypadku zagrożenia utraty płynności finansowej. Usługi doradcze są w 90 proc. dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Klient płaci jedynie 10 proc. wartości usługi.

- Jaka to kwota?

- Stawka z godzinę to 100 zł, z czego klient płaci tylko 10 zł. Asysta przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej może objąć maksymalnie 16 godzin, a asysta przy prowadzeniu działalności gospodarczej - 24 godziny. Do klienta należy decyzja, z ilu godzin skorzysta.

- Jak wygląda doradztwo płatne?

- Osobie zainteresowanej założeniem firmy, ale nie mającej pojęcia, od czego zacząć, gdzie się zgłosić, jakie formularze wypełnić itd., konsultant pomoże m.in. uzupełnić zgłoszenie do prowadzenia działalności gospodarczej i inne potrzebne dokumenty, a także doradzi przy pisaniu biznesplanu i analizie sytuacji na rynku. W przypadku osób już prowadzących działalność gospodarczą, usługa może dotyczyć pomocy w uzyskaniu kredytu bankowego czy doradztwa dotyczącego licencji, pozwoleń, patentów.

- Czy w punktach konsultacyjnych można dowiedzieć się również o konkursach na unijne dotacje?

- Doradcy punktów konsultacyjnych nie mogą napisać przedsiębiorcy wniosku o unijną dotację, ale w ramach usług informacyjnych powiedzą, z jakiego dofinansowania można skorzystać. I to zupełnie za darmo. To ważne, bowiem w ostatnich latach pojawiły się firmy, które sprzedają informatory o dotacjach unijnych. Tymczasem ta wiedza jest powszechnie dostępna i szkoda za nią płacić. Jeśli nie potrafimy do niej sami dotrzeć, dzwońmy do doradcy punktu konsultacyjnego. Powie nam nie tylko o dostępnych dotacjach, ale także o funduszach pożyczkowych, poręczeniowych itd. Do bezpłatnych usług punktów konsultacyjnych należy także tzw. opieka nad klientem, czyli pomoc w uzyskaniu usług specjalistycznych.

- Czyli przychodzi do punktu konsultacyjnego wynalazca, który chce rozwinąć swój produkt lub go opatentować i ...?

- Zapewniamy u dostęp do krajowej sieci innowacji, gdzie może uzyskać pomoc doradczą czy finansową. Możemy go skontaktować z firmami zainteresowanymi produktem, pomóc w wyjeździe na targi i wystawy, także zagraniczne. Mówiąc krótko, pomagamy rozwijać biznes i zarabiać pieniądze.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24