Po 2 latach negocjacji dopięto transakcję. Od 1 bm. I Oddział HSW działa jako Liugong Machinery Poland i teraz ta firma produkuje tu maszyny budowlane.

„Chińczycy na początku tygodnia wpłacili za cywilną cześć Huty Stalowa Wola pierwszą transzę – 160 mln zł. W ciągu 5 lat za przejęcie największego w kraju producenta spychaczy i ładowarek Liugong, ma zapłacić 290 mln zł.” – pisze „Rzeczpospolita”.

Dobre perspektywy

- Za nami ponad dwa lata negocjacji i kilkuset stron umów, zaś przed nami dobre perspektywy dla obu firm: i Liugonga i HSW SA – stwierdził Krzysztof Trofiniak, prezes Huty Stalowa Wola SA.

– Ten model prywatyzacji, który udało nam się wraz z chińskim partnerem zrealizować w Stalowej Woli, ma unikalne cechy. Polega on na zrównoważeniu interesów wszystkich zainteresowanych stron: od zaspokojenia potrzeb załogi i związków zawodowych, po interesy miasta i gospodarki regionu – uważa prezes.

 

Okazuje się, że niemal do końca, czyli do dnia transakcji, HSW SA rozwijała biznes maszyn budowlanych. - Byliśmy przygotowani na wszystkie ewentualności; zaś negocjacje prowadziliśmy jako równorzędny i równoważny partner – wyjaśnia prezes Huty Stalowa Wola.

 

HSW zwiększyła sprzedaż

Powyższe słowa znajdują potwierdzenie w twardych faktach. - W roku 2011 zwiększyliśmy sprzedaż maszyn budowlanych na kraj o ponad 30 proc., zaś na eksport zwiększyliśmy o 27 proc. Dlatego mogliśmy wynegocjować dobrą cenę i dobre warunki sprzedaży - tłumaczy Trofiniak. - Niemniej dzisiejszy rynek maszyn budowlanych jest bezwzględny; bez zaplecza takiej firmy jak Liugong maszyny ze Stalowej Woli, za 3 lub 5 lat wypchnięte zostałyby z rynku. A tak mają szansę na tych rynkach istnieć i wygrywać z najlepszymi zachodnimi koncernami.

 

- Po zbyciu Oddziału I na rzecz Liugong Machinery Poland, Huta Stalowa Wola SA pozostaje polską firmą, specjalizującą się w produkcji zbrojeniowej i kooperacji. Obecnie przychód z produkcji wojskowej i kooperacyjnej HSW SA przekracza 300 mln zł – tłumaczy Bartosz Kopyto, pełnomocnik zarządu HSW SA.

Wiadomo też, jak będą wyglądały kontakty pomiędzy spółką HSW, a jej byłą częścią produkującą maszyny budowlane, którą kupili Chińczycy.

- Huta Stalowa Wola SA będzie oczywiście z nową spółką współpracować. Będziemy dostarczać ważne komponenty do maszyn budowlanych, zaś wzajemne rozliczenia także będą trwały przez kolejne miesiące. Za nową spółkę trzymamy kciuki i obiecujemy ją na miarę naszych możliwości wspomagać – zadeklarował prezes HSW SA.

Dwaj partnerzy

Guangxi LiuGong Machinery to jedno z 500 największych firm chińskich. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. osób i produkuje 60 tys. maszyn rocznie.

HSW zatrudnia 2,1 tys. pracowników, w tym blisko 1,2 tys. w I Oddziale maszyn budowlanych. Przed sprzedażą cywilna część huty produkowała ciężki sprzęt budowlany jak: spycharki, ładowarki i koparkoładowarek. na rynek krajowy, i na eksport do 80 krajów świata.