Ciarko PBS Bank KH Sanok ma mistrza Polski w hokeju!

Waldemar Mazgaj
Maciej Mermer, kapitan drużyny Ciarko PBS, wzniósł do góry puchar za mistrzostwo. Krzysztof Kapica
"Mistrz, mistrz, STS" - skandowali kibice hokeja. 54 lata czekał Sanok na pierwszy medal mistrzostw Polski. Ale jak już zdobył, to od razu złoty.

W piątym meczu finału Polskiej Ligii Hokejowej sanoczanie po raz czwarty ograli Cracovię, tym razem aż 5-1.

Choć trener gości robił co mógł i przed meczem i w trakcie, m.in. zmiana bramkarza, czy roszady w formacjach, ale gracze Ciarko PBS-u byli po prostu lepsi. W I tercji, mimo aż pięciu kar, nawet w osłabieniu gospodarze mieli szanse na bramki.

Pierwszą zdobyli po dobitce Marcina Kolusza, który skierował do bramki odbity strzał Marcina Kolusza. Krakowianie robili wszystko, by pokonać Przemysława Odrobnego. Próbowali nawet ręką, czy "bykiem".

Na początku II tercji, gdy kończyła się pierwsza w tym spotkaniu przewaga gospodarzy, Leszek Laszkiewicz pokazał jak strzelać w sytuacjach sam na sam.

Optyczna przewaga wciąż należała jednak dla sanoczan, którzy za sprawą przytomności i refleksu Josefa Vitka, jeszcze przed przerwą wyszli na prowadzenie. Czech, starający się o Polskie obywatelstwo, zdobył też gola, po którym Cracovia już się nie podniosła.

Mogli ją więc dobić Krystian Dziubiński i Kolusz. Publiczność wiwatowała, spłonęła czapka Marka Ziętary.

Ciarko PBS Bank KH Sanok - Comarch Cracovia 5-1 (1-0, 1-1, 3-0)

Stan play-off (do 4 wygranych): 4:1.

1-0 Kotaska - Kolusz - Vozdecky (3:14), 1-1 Laszkiewicz - Sarnik (21:40), 2-1 Vitek - Krzak - Strzyżowski (35:16), 3-1 Vitek - Vozdecky - Mojzis (41:41, w przewadze), 4-1 Dzubiński - Radwański - Odrobny (48:15, w osłabieniu), 5-1 Kolusz - Vitek - Mojzis (53:07, w przewadze).

CIARKO PBS: Odrobny - Mojzis, Dronia; Kotaska, Rąpała; Kubat, Gurican; Skrzypkowski, Maciejewski - Vozdecky, Zapała, Kolusz; Gruszka, Dziubiński, Malasiński; Vitek, Krzak, Strzyżowski; Mermer, Milan, Radwański. Trener Marek ZIĘTARA.

Cracovia: Raszka - Wajda, Besch; Prokop, Kulik; A. Kowalówka, Immonen; Dulęba, Horowski - L. Laszkiewicz, Słaboń, Sarnik; Martynowski, Dvorak, Kostuch; Lenius, Rutkowski, M. Piotrowski; Kosidło, Biela, Chmielewski. Trener Rudolf ROHACEK.

SĘDZIOWALI Przemysław Kępa (Nowy Targ) i Tomasz Radzik (Nowy Sącz). KARY: 20 - 16 minut. WIDZÓW 3 tys.