Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co możesz zrobić, gdy kupiłeś wadliwy towar od akwizytora

[email protected] Fot. Archiwum
Na pytania odpowiada ARTUR KONDRAT, miejski rzecznik praw konsumenta w Rzeszowie

- Czy towar zakupiony od akwizytora w mieszkaniu klienta można reklamować i w jaki sposób?

- Reklamacje możemy składać na każdy towar, a więc i ten kupiony od akwizytora. Problem powstaje wówczas, gdy firma ma swoją siedzibę w odległym mieście. Wówczas reklamacje powinny przyjąć formę pisemną. Z naszego doświadczenia wynika, że reklamacje telefoniczne są załatwiane nieterminowo. Jeśli więc kupiliśmy towar wadliwy, nalezy sporządzić zgłoszenie reklamacyjne z tytułu niezgodności towaru z umową. Zgłoszenie to powinno być adresowane do sprzedawcy, powinniśmy w nim wskazać umowę i opisać na czym polega niezgodność (wadliwość) towaru oraz zażądać naprawy lub wymiany. Sprzedawca powinien pokryć koszty transportu, demontażu i ponownego uruchomienia reklamowanego urządzenia. Jeżeli sprzedawca nie załatwi reklamacji w odpowiednim terminie dopiero wówczas będziemy mogli odstąpi od umowy i zażądać zwrotu zapłaconej ceny.

 

- Zawarłem umowę z akwizytorem, kupiłem komplet garnków, pościel i urządzenie do masażu. Zakupu dokonałem w dzień Wigilii, natomiast kredyt i umowę kredytu podpisałem dopiero 4 stycznia bieżącego roku. Jak spojrzałem na koszty kredytu, to wychodzi, że cała impreza będzie mnie kosztować około 5 tysięcy złotych. Chcę się z tego wycofać, ale w firmie nikt nie odbiera telefonu. Co robić?

- Zawarł pan dwie umowy. Pierwszą jest umowa sprzedaży i można od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia wydania towaru. Jednak z tego, co pan mówi to ten termin już upłynął. Bez zgody sprzedawcy nie będzie pan mógł skutecznie zerwać umowy. Druga umowa, to umowa kredytu, od której jeszcze pan może odstąpić. Wówczas bank nie pobierze od pana kosztów kredytu, czyli oprocentowania, prowizji, kosztów ubezpieczenia. Jednak będzie pan musiał zapłacić cenę sprzedawcy…

- …. Ale ja nie chcę tego towaru. Jestem emerytem, moje dochody są skromne.

- Niestety, obowiązujące przepisy nie przewidują nieważności umowy z tego względu, że jedna ze stron nie posiada środków finansowych. Możemy w pana imieniu wystąpić do sprzedawcy z prośbą o dobrowolne rozwiązanie umowy, ewentualnie obniżenie ceny. Ale będzie to prośba. Zgodnie, bowiem z przepisami umowa sprzedaży wiąże obie strony.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24