Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z budową zakładu karnego w Sanoku? Prace przy nowym więzieniu miały się rozpocząć w ubiegłym roku

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Wizualizacja zakładu karnego w Sanoku przy ulicy Stróżowskiej.
Wizualizacja zakładu karnego w Sanoku przy ulicy Stróżowskiej. Służba Więzienna
Nowoczesny zakład karny w Sanoku przy ulicy Stróżowskiej na około tysiąc więźniów miał powstać do końca 2021 roku. Prace budowlane przy inwestycji wartej ponad 250 milionów złotych nadal się nie rozpoczęły.

Pozwolenie na budowę więzienia uprawomocniło się 21 sierpnia 2019 roku, a dokumentację na jego budowę opracowało konsorcjum firm: Urban Project Sp. z o.o. z Sanoka i Studio Architektury Archi Group Chrobak Marek z Rzeszowa.

Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, dementuje pojawiające się coraz częściej informacje, jakoby budowa więzienia w Sanoku uzależniona była wyłącznie od jego decyzji.

– Chcę stanowczo oświadczyć, że teren pod budowę więzienia został przekazany w zarząd Służbie Więziennej dla realizacji celu publicznego – tłumaczy burmistrz. – Jest w tej sprawie stosowna uchwała Rady Miasta Sanoka z poprzedniej kadencji z 2017 roku. Prowadziłem też na ten temat korespondencję z płk Markiem Grabkiem, dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Rzeszowie, który poinformował mnie, że faza projektowa inwestycji została już zakończona i rozliczona.

Jak twierdzi Tomasz Matuszewski, inwestycja w chwili obecnej nie jest możliwa do realizacji, ponieważ nie ma na nią pieniędzy.

– Na podstawie opracowanej dokumentacji sporządzono wniosek inwestycyjny, który został przesłany do Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. Budowa więzienia w Sanoku została ujęta w projekcie ustawy modernizacyjnej Służby Więziennej na lata 2021-2024. Terminy związane z rozpoczęciem, jak i zakończeniem robót budowlanych, są więc uzależnione od postępów w dalszym procedowaniu – zaznacza burmistrz.

Nowoczesne więzienie w Sanoku to szansa na rozwój miasta

Zakład karny w Sanoku ma powstać na 11 hektarowej działce. Obok więzienia ma się mieścić duża hala produkcyjna. Jak przekonywali pomysłodawcy, więzienie będzie nie tylko zakładem pracy dla miejscowej ludności, ale również przyniesie miastu pieniądze z odprowadzanych podatków.

Korzyści mają odczuć też przedsiębiorcy zatrudniający skazanych w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”, którzy otrzymają ulgę mającą pokryć do 40 proc. kosztów zatrudnienia.

Więzienie ma być jednostką penitencjarną typu zamkniętego, otoczoną wysokim murem. Na terenie zakładu będą również cztery pawilony mieszkalne, obszar administracyjno-gospodarczy, place spacerowe, boiska sportowe, strzelnica oraz parking na około 255 miejsc postojowych.

– Pochodzące ze środków budżetu miasta wydatki na uzbrojenie działki przekroczyły 2 mln zł, natomiast wizualizacja obiektu kosztowała 10 tys. zł – dodaje burmistrz Matuszewski. – W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak tylko oczekiwać na realizację tej inwestycji przez właściwe organy państwa

.

UN Detention Unit, Outside The Hague, HolandiaW tym więzieniu panuje doskonały porządek. Nic dziwnego, to placówka zarządzana przez ONZ. Każda cela ma własną toaletę i miejsce do mycia. Więźniowie mają też dostęp do siłowni, mogą samodzielnie gotować. W każdej komórce znajduje się komputer, z którego można korzystać.

W jakich warunkach żyją więźniowie? Niektóre cele są naprawd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24