Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarne chmury nad MPK Rzeszów. Załodze grożą zwolnienia

Bartosz Gubernat
FOT. ARCHIWUM
Do 15 marca okaże się, czy MPK Rzeszów będzie jeszcze wykonywać kursy do sąsiednich gmin. Na razie usługami zainteresowane jest tylko Krasne.

MPK jeździ do ośmiu gmin

MPK jeździ do ośmiu gmin

Autobusy MPK obsługują w tej chwili osiem sąsiednich gmin. W PKS zrzeszone są Czarna, Krasne, Głogów Małopolski, Chmielnik, Boguchwała, Trzebownisko i Tyczyn. Z usług rzeszowskiego przewoźnika korzysta też nie wchodząca w skład PKS-u Świlcza.

Na mocy umowy podpisanej między MPK, a Podkarpacką Komunikacją Samochodową, autobusy rzeszowskiej firmy obsługują teraz osiem sąsiednich gmin. Porozumienie podpisane na początku roku wygasa z końcem marca. Jeszcze w styczniu szefowie PKS zapewniali, że będą chcieli przedłużyć je na kolejne miesiące.

Spór o pieniądze

W ubiegłym tygodniu dość niespodziewanie miasto obiegły jednak pogłoski, że PKS zamierza zrezygnować z usług MPK. Kazimierz Jarecki, prezes PKS-u przekonuje jednak, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

- Rozmowy trwają i do 15. marca będziemy próbowali się porozumieć z MPK. Co z tego wyjdzie zobaczymy. Jeśli się nie dogadamy, rzeczywiście zastanowimy się nad usługami innego przewoźnika - mówi Jarecki.

Dlaczego rozmowy są tak trudne? Jak ustaliliśmy, MPK nie chce ustąpić gminom w sprawie sposobu rozliczania kursów. Rzeszowski przewoźnik chce zostać przy opłacie za tzw. wozokilometr, która wynosi 1,78 zł. PKS wolałby zwracać firmie jedynie koszty zniżek z tytułu biletów ulgowych, stosowanych przez pasażerów.

Prezes: mniej kursów to zwolnienia

Co na to MPK? Prezes Sławomir Krygowski zapewnia, że nic nie wie na temat rezygnacji PKS-u z usług jego firmy.

- Rozmowy z gminami trwają. Prowadzi je Zarząd Transportu Miejskiego. Na razie trudno powiedzieć, jakim wynikiem się zakończą. Nikt z PKS nie informował mnie jednak o rezygnacji. Co więcej, wójt gminy Krasne zapewnił mnie, że jego mieszkańców na pewno będziemy wozić w dalszym ciągu - mówi Krygowski.

Mimo tego prezes przyznaje, że gdyby nie doszło do podpisania umowy z gminami, firma będzie wymagała zmian.

- Wyjazdy za miasto to dla nas jedna czwarta kursów. Gdybyśmy je stracili, konieczne byłyby zmiany w rozkładzie jazdy i pewnie zwolnienia wśród kierowców - tłumaczy Krygowski.

Mają alternatywę

Rozmowy między ZTM a Podkarpacką Komunikacją Samochodową potrwają do przyszłego poniedziałku. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, zamiast MPK pasażerów sąsiednich gmin będzie wozić Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Rzeszów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24