Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy pakiet Kluski pomoże przedsiębiorcom

Jaromir Kwiatkowski
Rząd zaprezentował pierwszą część tzw. pakietu Kluski, czyli projektów aktów prawnych mających ułatwić życie przedsiębiorcom.

Nowe przepisy mają wejść w życie od I kwartału przyszłego roku. Nazwa pakietu pochodzi od nazwiska Romana Kluski, znanego przedsiębiorcy, twórcy Optimusa, zniszczonego w "majestacie prawa" przez urzędników za to, że nie chciał dać łapówki (Kluska stał się później symbolem walki z biurokratyczną machiną).

Co przewiduje "pakiet Kluski"

- procedura zakładania firm ma być znacznie uproszczona (założenie firmy będzie możliwe nawet przez Internet)

- będzie możliwość zawieszania działalności gospodarczej

- zostaną ukrócone kontrole prowadzone m.in. przez izby skarbowe, inspekcję pracy czy sanepid; kontrole w małych firmach będą krótsze, a każde naruszenie przepisów przez inspektorów będzie oznaczało, że kontrola jest nieważna

- zostaną przywrócone przepisy, które obligują urzędników do automatycznego wydawania koncesji i pozwoleń wszystkim, którzy spełniają określone wymogi

To chwyt propagandowy

Czy pakiet Kluski pomoże przedsiębiorcom

ANDRZEJ SAWICKI, ekonomista:
- Tzw. pakiet Kluski oceniam jako chwyt propagandowy. Propozycje w nim zawarte nie są żadnym przełomem. Mają one raczej charakter zmian kosmetycznych. Proponowane rozwiązania to często powtórzenie zapisów już istniejących, jak choćby ograniczenie liczby kontroli w przedsiębiorstwie czy rejestracja firmy w jednym okienku. Tu problem nie leży w braku przepisów, tylko w ich nie respektowaniu przez administrację.

Generalnie pakiet pomija kwestie, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Przede wszystkim uproszczenie prawa podatkowego oraz ujednolicenie jego interpretacji.

Właściwym postulatem jest zmniejszenie ilości ograniczeń w prowadzeniu określonych rodzajów działalności, ponieważ w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej paradoksalnie najwięcej zapisów dedykowanych jest ograniczeniom... Może wystarczyłoby przywrócić przepisy z grudnia 1988 roku, dzięki którym na początku lat 90. Polacy udowodnili, że są narodem przedsiębiorczym.

To krok w dobrym kierunku

[obrazek4]STEFAN ORZECH, przedsiębiorca:
- "Pakiet Kluski" jest na pewno po myśli przedsiębiorców. Podobno za komuny było kilkanaście instytucji kontrolujących, a teraz ich liczba jest dwukrotnie większa. Mamy dość tych kontroli. Kontrolujący kontroluje kontrolującego, a im więcej kontroli, tym więcej bezprawia, afer.

To błędne koło. Instytucji kontrolujących powinno być niewiele, ale powinny one działać sprawnie. Aby tak się stało, przepisy muszą być klarowne. W obecnym bałaganie prawnym pogubili się już wszyscy - przedsiębiorcy, posłowie, ekonomiści. Każdy dowolnie interpretuje przepisy.

Znacznie wzrosła liczba urzędników, których my opłacamy z wysokich podatków, jakie płacimy. Dlatego "pakiet Kluski" idzie w dobrym kierunku. Czas pokaże, czy jest on wystarczający. Podejrzewam, że za jakiś czas trzeba będzie dopracować niektóre jego elementy.

Trzeba było wprowadzić to dawno temu

[obrazek5]MIECZYSŁAW GOLBA, poseł PiS, przedsiębiorca:
Taki pakiet powinien zostać wdrożony już wiele lat temu, a zmiany powinny być głębsze. Wtedy bylibyśmy już do przodu z wieloma tematami. Gdybyśmy wprowadzili ten pakiet kilka lat temu, problemem byłaby dziś nie możliwość założenia firmy przez Internet, ale zmniejszenie kosztów pracy.

A że wchodzi to dopiero teraz, to po pewnym czasie będą dochodzić kolejne tematy. Plan jest bardzo dobry, pozwólmy mu się rozwijać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24