Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Rzeszów zainwestuje w projekt smart city z konkursu Microsoft Imagine Cup 2017

Oprac. J. Lonczak
Archiwum
Włodarze 7 miast, w tym Rzeszowa Wrocławia, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic i Warszawy zaopiniują pomysły uczestników konkursu Microsoft Imagine Cup 2017. Najlepsze z nich mają szanse na wdrożenie.

W tegorocznej, 15 już edycji konkursu, ścieżka Smart City zostaje wzmocniona poprzez konsultacje zgłoszonych 21 projektów z wybranymi polskimi miastami. W spotkaniach wezmą udział osoby odpowiedzialne za rozwój miast, a także fundusze inwestycyjne działające w danym regionie. Po raz pierwszy w historii konkursu polski oddział Microsoft zaplanował Imagine Cup Smart Cities Tour – trasę, której wynikiem ma być przede wszystkim zwiększenie potencjału biznesowego projektów startujących w konkursie, a być może nawet wstępne propozycje współpracy czy finansowania. Trasa wystartowała w piątek we Wrocławiu.

Rzeszów i pozostałe polskie miasta biorące udział w tym przedsięwzięciu, są centrami działalności administracyjnej, biznesowej i przemysłowej, ale chcą być także smart. Trend ten to również duża szansa dla młodych firm, które mają pomysły, jak stawić czoło współczesnym wyzwaniom spotykanym w codziennym życiu miast i ich mieszkańców. To właśnie z myślą o nich Microsoft rozszerzył w zeszłym roku kategorie swojego konkursu o tzw. ścieżkę Smart City Challenge.

W tym roku liczba projektów zgłoszonych w tym obszarze do konkursu Imagine Cup jest dziesięciokrotnie większa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rozwiązania zaproponowane przez drużyny dotyczą wielu aspektów życia, począwszy od transportu, poprzez ekologię, energetykę, budownictwo czy wreszcie wypracowywanie nowych sposobów i łamania barier w komunikacji z mieszkańcami.

Inwestorzy i włodarze miast zobaczą najnowsze podejście do kwestii ekologii w postaci takich rozwiązań jak stacje paneli fotowoltanicznych wytwarzających energię dla mieszkańców, czy ekomoskitiery mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza i przeciwdziałające dostawaniu się pyłów do naszych domów. Jeśli chodzi o miejski transport, uwagę zwraca internetowa platforma wynagradzania za aktywny wybór transportu rowerowego ze wspierającą ją aplikacją mobilną. W budownictwie mieszkańcom miałyby pomóc półautonomiczne roboty tworzące budynki w technologii druku 3D, rozwiązujące problem bezdomności w miastach.

- Inteligentne miasto to z jednej strony sprawna i bezpieczna infrastruktura, a z drugiej konkretne rozwiązania, które mają realny wpływ na obywateli. Rolą liderów, takich jak Microsoft, powinno być stworzenie szansy dla młodych twórców na to, aby ich pomysły nie tylko raczkowały gdzieś w pracowniach szkolnych lub garażach, ale ujrzały światło dzienne i zmieniały życie ich użytkowników – przekonuje Magda Taczanowska, dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.

Inauguracja trasy miała miejsce w piątek 3 lutego we Wrocławiu. Następne odbędą się kolejno w Poznaniu (07.02), Łodzi (08.02), Gdańsku (09.02), Katowicach (17.02) i w Rzeszowie (21.02).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24