Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dąb na ul. Fredry zostaje! Rzeszowianki złożyły petycję [ZDJĘCIA, WIDEO]

Arkadiusz Iskierka, Marcin Piecyk
Udało się! Dwie Rzeszowianki ocaliły 200-letnie drzewo przed ścięciem.
Udało się! Dwie Rzeszowianki ocaliły 200-letnie drzewo przed ścięciem. Marcin Piecyk
O sprawie 200-letniego Dębu i bohaterskich dwóch emerytowanych nauczycielek rzeszowskie media piszą od paru dni. W środę w ratuszu odbyło się spotkanie z zastępcą prezydenta Rzeszowa, Andrzejem Gutkowskim.

Dwie emerytowane nauczycielki, Irena Cymbalista i Irena Paterek - jedna w przeszłości uczyła fizyki, a druga języka niemieckiego. Od piątku walczą o drzewo, 200-letni dąb, który jak same mówią, powinien być pomnikiem przyrody już od dawna.

W środę za zamkniętymi drzwiami, bez obecności dziennikarzy, odbyła się rozmowa w sprawie 200-letniego Dębu. Obecne na nim Irena Pasterek i Irena Cymbalista, wraz z rzeszowskimi aktywistami, doszły do porozumienia z zastępcą prezydenta Rzeszowa, Andrzejem Gutkowskim. Postarały się również, żeby Zarząd Zieleni Miejskiej zadbał o to, by nic podczas przebudowy ulic dębowi się nie stało.

- Wracamy ze spotkania z panem Gutkowskim. Obiecał, że plany przebudowy ronda i ulic będą tak skorygowane, że dąb zostanie oszczędzony. Oczywiście prosiłyśmy o zapewnienie, że podczas budowy korzenie dębu nie zostaną uszkodzone, aby to, że dąb zostanie nie oznaczało, że zaraz zacznie chorować i może uschnąć. - mówi Irena Paterek.

Kobiety od piątku siedziały pod dębem i zbierały podpisy do petycji, którą w środę oficjalnie złożyły w ratuszu.

Urzędnicy chcą wyciąć zupełnie zdrowe, dorodne i do tego 200-letnie drzewo! Mieszkańcy protestują, mówiąc, że to ich skarb.Czytaj artykuł na ten temat: Mieszkańcy Rzeszowa walczą o 200-letni, piękny dąb. Urzędnicy chcą go wyciąć

W Rzeszowie mieszkańcy walczą o 200-letni, piękny dąb

- Zebrałyśmy 1013 podpisów na papierze, ale również w internecie, w dalszym ciągu trwa petycja. Dzisiaj z rana było na niej ponad 900 wpisów. Wiele osób, gdy się dowiedziało, że ten dąb jest zagrożony, przyjeżdżało tu z różnych osiedli i również z poza Rzeszowa, aby podpisać się pod naszą petycją. Jak dziś jest koniec roku szkolnego, tak dla naszego społeczeństwa należy się ocena celująca

- zaznacza Irena Cymbalista.

Obie kobiety, jak same mówią, są bardzo wdzięczne za tak liczny odzew ze strony mieszkańców Rzeszowa. Jednak spośród tych, którzy wpisali się na listę, byli bardziej zaangażowani.

- Pani Amata, która przyjechała do nas ze Słociny i została z nami, by zbierać podpisy, wzięła kilka sztuk petycji i rozłożyła je po rzeszowskich kawiarniach. Porzuciła swoje obowiązki i stanęła z nami w obronie naszego dębu. Również inne osoby brały po kilka egzemplarzy i za parę dni przyjeżdżały do nas z kilkunastoma podpisami. Należy też podkreślić ogromną rolę mediów, które od razu zareagowały i nagłośniły sprawę. Gdyby nie to, to by tylu podpisów nie było - dodają panie Ireny.

Pomnik przyrody

Petycja, którą złożyły w środę kobiety dotyczyła również tego, żeby 200-letni dąb, który stoi przy ulicy Fredry stał się pomnikiem przyrody.

- Tak samo jak my, również stowarzyszenie Ekoskop i kilka innych osób będą składać petycję w sprawie objęcia dębu statusem drzewa pomnikowego. Sam zastępca prezydenta, Andrzej Gutkowski, powiedział nam, że na radzie miasta wniesie ten wniosek. To właśnie tam zapada decyzja o tym, czy drzewo zostanie pomnikiem przyrody. Pan Gutowski obiecał, że będzie to monitorował - cieszy się Irena Paterek.

W akcję ratowania drzewa włączył się rzeszowski aktywista na rzecz przyrody, Zbigniew Mieszkowicz.

- To pierwsza petycja w tej sprawie, jednak co do samego dębu, to już w ubiegłym roku osobiście starałem się, by miasto ustanowiło go pomnikiem przyrody. Niestety, mój wniosek został wtedy odrzucony z racji na planowaną tam budowę ronda - przypomina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24