NOWINY24
  POPULARNE

  To czytają inni

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To czytają inni

  • 11 listopada handel bazarowy w Rzeszowie kwitł
  • Na obwodnicy Radymna zderzyły się 3 osobówki i TIR
  • Podkarpackie odzywki czyli przezwiska w gwarze

  Dariusz Dziadzio i Małgorzata Marcinkiewicz. Kim są posłowie...

  Dariusz Dziadzio i Małgorzata Marcinkiewicz. Kim są posłowie z Ruchu Palikota

  Karolina Jamróg

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dariusz Dziadzio kształcił się na fizjoterapeutę. Dostał się z Podkarpacia do Sejmu z listy Ruchu Palikota.

  Dariusz Dziadzio kształcił się na fizjoterapeutę. Dostał się z Podkarpacia do Sejmu z listy Ruchu Palikota. ©Krzysztof Kapica

  Dariusz Dziadzio kształcił się na fizjoterapeutę. Teraz szkoli menadżerów. Małgorzata Marcinkiewicz miała być chemikiem, została handlowcem. Dostali się z Podkarpacia do Sejmu z list Ruchu Palikota.
  Dariusz Dziadzio kształcił się na fizjoterapeutę. Dostał się z Podkarpacia do Sejmu z listy Ruchu Palikota.

  Dariusz Dziadzio kształcił się na fizjoterapeutę. Dostał się z Podkarpacia do Sejmu z listy Ruchu Palikota. ©Krzysztof Kapica

  Startowali z pierwszych miejsc. Dariusz Dziadzio był jedynką na liście w okręgu rzeszowsko - tarnobrzeskim. Małgorzata Marcinkiewicz otwierała listę w okręgu krośnieńsko - przemyskim. On żonaty, ma 7-letniego syna Adama, ona - panna, ma dwie córki.

  Prowadzą własne biznesy

  [obrazek2] Małgorzata Marcinkiewicz zainteresowała się Ruchem Palikota po spotkaniu z jego liderem w Jaśle. (fot. Archiwum)Dariusz Dziadzio studiował fizjoterapię na AWF w Katowicach. Po obronie dyplomu pracował w gabinecie rehabilitacyjnym. Potem został handlowcem w branży medycznej. Teraz prowadzi własny biznes - jest trenerem kadry menedżerskiej.

  Nigdy nie był związany z żadną partią. Ruchem Poparcia zainteresował się, gdy było to jeszcze stowarzyszenie. Pojechał na kongres do Warszawy. Poznał Roberta Smucza, z którym organizował w Rzeszowie happeningi i manifestacje. Został jedynką na liście wyborczej. W niedzielę zagłosowało na niego ponad 11 tysięcy mieszkańców.

  Małgorzata Marcinkiewicz z wykształcenia jest chemikiem, ale zajmuje się handlem. Prowadziła kiedyś sklep z lodami, później wielobranżowy, z artykułami RTV. Teraz współpracuje z przedsiębiorstwem w Mołdawii, handluje drewnem. Z Ruchem Palikota związała się cztery miesiące temu, po spotkaniu z Januszem Palikotem w Jaśle. Przekonała do siebie ponad 10 tys. osób.

  Przyśpieszyć budowę S19

  Jako poseł Dziadzio chce zająć się sprawą budowy S19 i umowami śmieciowymi.

  - Jak najszybsze przywrócenie budowy drogi ekspresowej S19. To sprawa kluczowa dla Podkarpacia - mówi Dziadzio.

  Zapowiada spotkanie z przedsiębiorcami w sprawie tzw. umów śmieciowych, czyli umów na zlecenie i o dzieło.

  - Wprowadzenie martwego przepisu zakazującego zawieranie takich umów jest bez sensu. Lepiej zorientować się, co zachęciłoby pracodawców do zatrudniania na etat - wyjaśnia.

  Dziadzio zapewnia też, że Ruch Palikota chce kontrolować pracę rządu: - Nie jesteśmy zadymiarzami i nie będziemy robić Platformie na złość, tylko dlatego, że jest u władzy - przekonuje.

  Małgorzata Marcinkiewicz przekonuje, że bardzo ważna jest współpraca ze Wschodem: - Trzeba udrożnić naszą wschodnią granicę. Jak można prowadzić biznes, jeśli tiry stoją po kilkanaście godzin na przejściu!

  Obciąć kasę dla Kościoła

  Dziadzio pytany o stanowisko wobec Kościoła odpowiada: - Zgadzam się ze stanowiskiem Ruchu Palikota, aby Kościół nie był finansowany z budżetu państwa. Jeśli księża chcą prowadzić religię w szkołach, mogą wynająć sobie salę, ale niech nie dostają pieniędzy z naszych podatków - wyjaśnia.

  Opowiada się za legalizacją aborcji: - Kto chce i tak poddaje się temu zabiegowi. Przepis zabraniający to fikcja - mówi.

  Jego zdaniem legalna powinna też być marihuana.

  - Po marihuanie można następnego dnia wsiąść w auto, po alkoholu nie - tłumaczy.

  Małgorzata Marcinkiewicz dodaje: - Wiemy co to papieros, alkohol i marihuana. Mam wrażenie, że państwo nie chce legalizacji tej ostatniej, bo boi się, że straci kontrolę nad uprawami, a przecież chciałoby nałożyć na marihuanę akcyzę.

  Krytykuje finansowanie Kościoła z budżetu państwa.

  - Chcę, żeby Kościół szedł swoimi ścieżkami i nie żerował na ludziach wykorzystując najgłębsze uczucie, jakim jest wiara. Religię powinno się wycofać ze szkół.

  Zapytana o stosunek do aborcji odpowiada: - Nikt nie będzie moim brzuchem rządził!

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (69)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (69) forum.nowiny24.pl

  WYBORY
  PARLAMENTARNE 2015

  Zobacz listę kandydatów startujących w wyborach

  • sejm
  • senat

  Przejdź do:

  Przejdź do:

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SELFIE.COM.PL w listopadzie w Rzeszowie!

  SELFIE.COM.PL w listopadzie w Rzeszowie!