Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Defibrylatory w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Pomogą w ratowaniu życia

Ewa Kurzyńska
W piątek, na ul. 3 Maja w Rzeszowie, ratownicy pokazywali, jak korzystać z defibrylatorów.
W piątek, na ul. 3 Maja w Rzeszowie, ratownicy pokazywali, jak korzystać z defibrylatorów. Bartosz Frydrych
W Rzeszowie dostępnych jest pięć nowych defibrylatorów. To urządzenia może uratować życie, gdy u kogoś dojdzie do zatrzymania krążenia.

Na 100 osób, u których dochodzi w Polsce do nagłego zatrzymania akcji serca, uratować udaje się tylko 10. W takiej sytuacji defibrylator AED jest niezastąpiony. Dlaczego? Gdy serce przestaje bić, to pozbawiony tlenu mózg zaczyna umierać. Tak się dzieje już po 4 minutach od zatrzymania krążenia. Tymczasem pracę serca może skutecznie przywrócić właśnie defibrylator.

Każdy może pomóc w nagłym przypadku

- Co najważniejsze, jego obsługa jest bardzo prosta. Po uruchomieniu wystarczy kierować się poleceniami, wydawanymi przez urządzenie - podkreśla Andrzej Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Jak działa defibrylator? Przez elektrody, umieszczone na klatce piersiowej pacjenta, jest wysyłany impuls elektryczny o odpowiednio dużej energii. To pobudza serce do miarowej pracy i istotnie zwiększa szanse chorego na przeżycie.

W trakcie interwencji, poza użyciem defibrylatora, trzeba oczywiście wezwać pomoc dzwoniąc na numer 999 lub 112.

- Dotychczas defibrylatory można było znaleźć m.in. w niektórych galeriach handlowych, urzędzie marszałkowskim wojewódzkim. Teraz w Rzeszowie dostępnych jest pięć kolejnych - dodaje Kwiatkowski.

Warto się przeszkolić

Pięć defibrylatorów kupił Urząd Miasta Rzeszowa. W planach jest zakup kolejnych pięciu.

- Na zakupie defibrylatorów nasza akcja się nie kończy. Ważne jest, by rzeszowianie wiedzieli, gdzie te urządzenia się znajdują oraz kiedy i jak ich skutecznie użyć. Dlatego w tym tygodniu na terenie miasta kontynuujemy spotkania plenerowe z mieszkańcami, na których można dowiedzieć się, jak udzielić pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora - podkreśla.

Szef rzeszowskiego pogotowia dodaje, że do końca roku nowe defibrylatory pojawią się także na terenie powiatu rzeszowskiego.

- Udało nam się już pozyskać dotację na ten cel - mówi Andrzej Kwiatkowski.

Zawał dopada w każdym wieku

Nagłe zatrzymanie krążenia zdarza się najczęściej uosób starszych. Poważne problemy zsercem mogą dotyczyć jednak także młodych ludzi. Przykład z życia: kilka tygodni temu załoga rzeszowskiego pogotowia ratunkowego była wzywana domłodej, trzydziestoletniej kobiety, która ztego powodu straciła przytomność wrzeszowskiej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24