Derby pod siatką bez ognia i emocji. PGE Rysice Rzeszów pewnie pokonały ITA TOOLS Stal Mielec. Wicemistrzynie Polski za mocne dla beniaminka

bell
Pamiątkowe zdjęcie po wygranych derbach
Pamiątkowe zdjęcie po wygranych derbach PGE Rysice/ Facebook
PGE Rysice Rzeszów w ekstraklasowych derbach Podkarpacia pod siatką pewnie pokonały w Mielcu ITA TOOLS Stal. Beniaminek starał się jak mógł walczyć z wicemistrzyniami Polski, ale tylko chwilami mu to wychodziło. Najbardziej wyrównany był drugi set. Mecz nie miał specjalnej historii, trwał niespełna półtorej godziny, a MVP wybrana została Weronika Centka.

Rzeszowianki wystąpiły bez Ann Kalandadze, Magdaleny Jurczyk i Aleksandry Szczygłowskiej, ale już z Katarzyną Wenerską. Sam początek spotkania był wyrównany, ale po autowym ataku Emilii Muchy faworyzowane rzeszowianki przejęły inicjatywę; przeważały 8:5. Gabriela Orvosova atakowała na 12:9. Dystans do Rysic zmniejszały do jednego punktu swoimi akcjami Weronika Gierszewska, Klaudia Laskowska-Azab i Mucha (13:14). Rysice grały spokojnie. Po ataku Weroniki Szlagowskiej przeważały 16:13 i trener Mateusz Grabda postanowił przerwać tę ich serię. Jednak Mucha nie trafiła w blok i notowano 17:13 dla ekipy gości. Stal niwelowała dystans do dwóch punktów, ale zespół z Rzeszowa cały czas trzymał rękę na pulsie. Na 23:19 atakowała Amanda Coneo. Seta zakończyły rzeszowianki dwoma blokami. Atak i blok były atutami wicemistrzyń Polski, które nie robiły tylu błędów co gospodynie.

Druga partia była wyrównana i rozstrzygnęła się na samym finiszu. Przez większość gry przeważały gospodynie. Przy stanie 9:7 dla Stali o czas poprosił Stephane Antiga, trener rzeszowskiej drużyny. Po akcji środkiem Sonii Kubackiej zespół z Mielca przeważał 16:13, co skłoniło Antigę do wzięcia drugiej przerwy. Mucha popisała się dwoma punktowymi atakami i na tablicy wyświetlał się wynik 18:15. Od stanu 20:20 sprawy w swoje ręce wziął z Rzeszowa. Najpierw postawił skuteczny blok, potem dwa razy punktowała bardzo dobrze dysponowana Centka, a ostatni punkt Stal podarowała rywalkom po autowej akcji Poli Nowackiej. Set stal pod znakiem słabej gry w ofensywie oby zespołów.

Trzecią odsłonę rzeszowianki rozpoczęły od 8:2 i 9:3. Zdominowały tę partię. Siatkarki z Mielca pozwoliły się wypunktować faworyzowanym rzeszowiankom w ataku i bloku. Rysice po akcjach Szlagowskiej i Wiktorii Kowalskiej przeważały 18:10. Kowalska wywalczyła 23. punkt (23:12). Mecz zakończyła Szlagowska.

Statuetka MVP dla Weroniki Centki, która zdobyła 13 punktów, w tym 6 blokiem i atakowała zz 88-porcentową skutecznością.

Spotkanie to zakończyło 10. kolejkę Tauron Ligi. Rzeszowski zespół po tym zwycięstwie (ósme w tym sezonie) awansował na pozycję wicelidera tabeli.

ITA TOOLS Stal Mielec – PGE Rysice Rzeszów 0:3 (19:25, 21:25, 14:25)

Stal: Kucharska 3, Mucha 12, Gierszewska 9, Kubacka 3, Laskowska-Azab 5, Bryda 9, Pancewicz (libero) oraz Łyduch (libero), Dyduła 1, Walczak, Nowacka 2, Bałucka. Trener Mateusz Grabda.

Rysice: Wenerska 2, Szlagowska 11, Centka 13, Obiała 8, Orvosova 12, Coneo 6, Kubas (libero) oraz Makarowska-Kulej 1, Kowalska 3, De Paula 3. Trener Stephane Antiga.

Sędziowali: Mirosław Pałka i Patryk Wierzbowicz (Rzeszów). MVP: Weronika Centka. Widzów: 1100.