Dieta na tydzień z listą zakupów

Materiał informacyjny Supermenu.com.pl
Układanie tygodniowego jadłospisu znacznie ułatwia ogarnianie codzienności. Dzięki niemu nie musisz zastanawiać się, co zjesz, masz gotową listę zakupów i łatwiej jest Ci zapanować nad wartością odżywczą produktów. Samodzielne układanie tygodniowego menu może być jednak kłopotliwe. W tym artykule podpowiemy, jak planować posiłki i podsuniemy rozwiązanie, które jeszcze bardziej ułatwi Ci życie.

Spis treści:

Dlaczego warto tworzyć jadłospis na tydzień?
Od czego zacząć planowanie posiłków?
Co powinna zawierać dieta tygodniowa?
Dieta pudełkowa w Rzeszowie

Dlaczego warto tworzyć jadłospisy na cały tydzień?

Czas od poniedziałku do piątku mknie z prędkością światła, weekend przechodzi w nadświetlną. Żyjąc w pędzie, łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze – dbaniu o odpowiednie odżywienie. Z rozpędu chwytamy się przypadkowych produktów, gotowych dań czy półproduktów, które są znacznie przetworzone. To nie służy zdrowiu i w konsekwencji może doprowadzić do chorób dietozależnych, chociażby zwiększonej masy ciała, miażdżycy czy problemów trawiennych.

Tworzenie jadłospisów z tygodniowym wyprzedzeniem pozwala zapanować nad dietą. Jeśli postawisz na pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty, planowanie posiłków pomoże zrzucić zbędne kilogramy, zachować stabilny poziom energii w ciągu dnia oraz złagodzić ochotę na niezdrowe przekąski.

Ułożenie jadłospisu na cały tydzień pomaga w lepszej organizacji. Na podstawie planu posiłków łatwiej jest ułożyć listę zakupów. Wszystkie (poza świeżymi produktami) możesz kupić jednego dnia. Dania obiadowe możesz przygotować nawet na dwa dni do przodu, dzięki czemu gotowe będą czekały na Ciebie w lodówce.

Od czego zacząć planowanie posiłków?

Dieta na tydzień z listą zakupów

W komponowaniu jadłospisu priorytetem powinno być zrównoważone odżywianie. Warto zadbać, aby jedzenie stanowiło źródło wszystkich niezbędnych makro i mikro składników, a także pokrywało zapotrzebowanie energetyczne organizmu.

Zacznij od zastanowienia się, co chcesz ulepszyć w swoim stylu odżywiania lub jakie cele związane ze zdrowiem chcesz osiągnąć. Przykładowe to:

  • utrata tkanki tłuszczowej,
  • zwiększenie masy mięśniowej,
  • zapanowanie nad stanem chorobowym.

Wprowadzenie diety rozpocznij od obliczenia BMI i dziennego zapotrzebowania kalorycznego (BMR). W sieci znajdziesz kalkulatory, które to umożliwią. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenia, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Dowiedz się, jakie produkty lepiej wyeliminować z menu, a jakie pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie.

Pamiętaj, że planowania posiłków nie warto wprowadzać drogą rewolucji. Lepsza będzie ewolucja nawyków. Zacznij od wyboru potraw, które lubisz najbardziej. Następnie zastanów się, jak możesz je zmodyfikować, aby uzyskać ich zdrowszą wersję. Dobrym pomysłem jest zmiana sposobu obróbki z gotowania w wodzie na gotowanie na parze oraz ze smażenia na pieczenie.

Co powinna zawierać dieta tygodniowa?

Jadłospis na tydzień powinna uwzględniać trzy główne posiłki: śniadania, obiady i kolacje. Każdy z nich warto skomponować w oparciu o zasady zdrowego odżywiania. Pierwsza z nich głosi, że jedzenie powinno być zróżnicowane. Wówczas podstawowe makro i mikroskładniki dostarczane są do organizmu z wielu źródeł i są większe szanse na zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu.

Do picia wybieraj czystą wodę, niesłodzone herbaty, zioła oraz kawę. Słodzone napoje najlepiej całkowicie wyeliminuj z diety. Jeśli lubisz łakocie lub słone przekąski, uwzględnij je w jadłospisie. Całkowita rezygnacja z przyjemności może prowadzić do złamania założeń dietetycznych i spadku motywacji. Planując przekąskę z wyprzedzeniem, masz szansę wybrać zdrowszy wariant i ograniczyć porcję.

Wprowadzenie diety tygodniowej rozpocznij od przejrzenia zapasów jedzenia. Następnie sporządź listę produktów, których brakuje Ci do przyrządzenia dań z rozpiski. Do sklepu zawsze wybieraj się z listą zakupów i sięgaj wyłącznie po artykuły, które się na niej znajdują. Po pewnym czasie zbudujesz nawyk, który ograniczy chęć kupowania słodyczy czy niezdrowych przekąsek.

Samodzielne układanie jadłospisu może być trudne na początku i wprowadzane metodą prób i błędów. Jeśli chcesz ułatwić sobie proces budowy zdrowszych nawyków żywieniowych, wybierz się na konsultację u specjalisty. Dietetyk podpowie, co jeść, a nawet ułoży gotowy, indywidualnie dopasowany jadłospis na cały tydzień. Wsparcie uchroni Cię przed porzuceniem myśli o planowaniu i powrotem do starych, utartych zwyczajów.

Dieta pudełkowa w Rzeszowie – łatwy sposób na zdrowie

Dieta na tydzień z listą zakupów

Wiele osób szukając sposobu na zmianę odżywiania w prosty sposób, stawia na catering dietetyczny. Firmy zajmujące się tego rodzaju usługą dostarczają przygotowane przez siebie posiłki pod wyznaczony adres (najczęściej do domu klienta).

Dobry catering umożliwia samodzielny wybór diety lub możliwość konsultacji z dietetykiem, który wskaże, jaki styl żywienia będzie odpowiedni przy zgłaszanych dolegliwościach lub obranych celach. Korzystanie z cateringu uwalnia od samodzielnego gotowania i tracenia czasu na zakupy. Polegając wyłącznie na diecie pudełkowej w prosty sposób unikasz wielu pokus. Nie zaglądasz regularnie na sklepowe półki, ograniczasz ryzyko sięgnięcia po słodycze czy przetworzone produkty. Dieta pudełkowa zwykle zawiera rozpiskę diety, dzięki temu wiesz, co będziesz jeść w najbliższych dniach.

Decydując się na korzystanie z usług cateringu dietetycznego w Rzeszowie, zwróć uwagę na renomę firmy i wachlarz oferowanych przez nią usług. Polecamy wybór takiej, która nie tylko przyrządza dania, ale udostępnia również konsultację dietetyczną. Nawet jeśli się na nią nie zdecydujesz, zyskasz pewność, że menu jest komponowane pod okiem specjalisty, a nie wyłącznie kucharza, który może różnie podchodzić do zawartości tłuszczu czy cukru w diecie.

Podsumowując, planowanie posiłków skraca czas przygotowywania posiłków i zakupów oraz pomaga osiągnąć wyznaczone cele, jakimi są wymarzona sylwetka lub powrót do zdrowia. Samodzielne komponowanie posiłków może być jednak trudne, dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów. Dietetyk pomaga ułożyć jadłospis, natomiast catering całkowicie uwalnia od konieczności planowania, robienia zakupów i zdobywania wiedzy z zakresu żywienia.

Bibliografia:
https://klinikaotco.pl/blog/planowanie-posilkow-dlaczego-warto/
https://www.medonet.pl/zdrowie,zdrowe-odzywianie---zasady,artykul,1725179.html
https://dietetycy.org.pl/catering-dietetyczny/
https://med-24.com.pl/wiecej-o-zdrowiu/pomoc-dietetyka-kiedy-warto-zdecydowac-sie-na-wizyte

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24